Największe błędy w usuwaniu chwastów. W mig wracają na miejsce

Usuwanie chwastów jest nieodłączną częścią prowadzenia ogrodu. Wymaga jednak pewnych umiejętności oraz dozy ostrożności. Nawet najbardziej doświadczonym ogrodnikom zdarzają się błędy, które utrudniają utrzymanie posesji w dobrym stanie i porządku. Podpowiadamy, czego unikać podczas odchwaszczania podjazdu, rabat i grządek, aby zapewnić zdrowy rozwój ozdobnych i uprawnych roślin.

Usuwanie chwastów będzie skuteczne, jeśli zapamiętasz kilka zasad
Usuwanie chwastów będzie skuteczne, jeśli zapamiętasz kilka zasad123RF/PICSEL

Zwlekanie z odchwaszczaniem ogrodu nie popłaca

Od wiosny do jesieni pracy w ogrodzie nie brakuje. Mimo wszystko pewnych zadań ogrodniczych nie należy odkładać w nieskończoność. Opóźnienie usuwania chwastów prowadzi do ich szybkiego rozprzestrzeniania się i zadomowienia w ogrodzie na dobre. Im bardziej się rozrosną, tym trudniej będzie je wyeliminować, a widok zarośniętych rabat na wiele osób działa jeszcze bardziej demotywująco.

Chwasty to zmora ogrodników. Zwalczaj je sprytnie
Chwasty to zmora ogrodników. Zwalczaj je sprytnie123RF/PICSEL

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal?

Niektórzy decydują się na ręczne wyrywanie chwastów. Metoda dość czasochłonna, ale pozwala na bieżąco oceniać i dostrzegać efekty swojej pracy. Niestety, w tej dziedzinie łatwo o brak dokładności. Usunięcie tylko nadziemnej części chwastów nie rozwiąże problemu panoszących się intruzów na warzywnych grządkach czy w kostce brukowej.

Korzenie pozostawione pod ziemią to krótka droga do regeneracji. Z tego powodu ręczne usuwanie chwastów to jedna z najmniej skutecznych metod, pochłaniająca energię i czas.

Nieodpowiednie przygotowanie narzędzi to błąd

Jeśli mimo wszystko decydujesz się na wyrywanie chwastów własnymi rękoma, musisz zapewnić sobie wsparcie. Same rękawice nie wystarczą. Konieczne jest używanie czystych i ostrych narzędzi. Dzięki nim usuniesz niechciane zielsko wraz z korzeniami. Ważne jest, aby nie zostawiać nawet najmniejszych fragmentów, z których chwasty będą odrastać bez trudu.

Dlaczego opryski na chwasty nie działają?

Korzystając z chemicznych preparatów, należy szczególną uwagę przywiązywać do instrukcji stosowania. Przygotowanie właściwego stężenia i przestrzeganie zalecanych dawek są absolutnymi podstawami dla skutecznego pozbycia się chwastów.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku domowych oprysków. Trzeba również być precyzyjnym, aby specyfiki nie zostały zaaplikowane na rośliny ozdobne i uprawne. W walce z chwastami ważna jest pogoda. Wykonywanie oprysków w dni deszczowe sprawia, że cała praca idzie na marne. Zabiegu nie należy wykonywać podczas wietrznej aury — preparaty mogą zostać łatwo przeniesione, przez co szybko zaszkodzą innym uprawom.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas