Nasze babcie używały go do prania i miały rację! Tkaniny dłużej pozostają czyste

Aktualizacja

Krochmalenie nadaje pościeli i obrusom pożądany kształt oraz zapobiega powstawaniu zagnieceń. Pokryte tym specyfikiem tkaniny stają się odporne na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak kurz czy wilgoć. To rozwiązanie stosowane od lat przez nasze mamy i babcie, a także przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny i papierniczy. Krochmalenie jest praktyczne i niezwykle higieniczne. Sprawdź, jak szybko i tanio przygotować domowy krochmal oraz do czego go używać.

Tradycyjny krochmal przygotowuje się z wody i skrobi ziemniaczanej
Tradycyjny krochmal przygotowuje się z wody i skrobi ziemniaczanej123RF/PICSEL

Przepis na krochmal krok po kroku

Do wykonania tradycyjnego krochmalu potrzeba tylko dwóch składników, które większość z nas ma w swoich domach. Wystarczy 1 litr wody oraz 1 łyżka stołowa skrobi ziemniaczanej. Sam przepis jest wyjątkowo prosty i nie zajmuje dużo czasu.

  1. Przygotuj litr wody. Odlej szklankę do osobnej miski, a resztę zagotuj w garnku.
  2. Do odlanej szklanki wody dodaj 1 łyżkę stołową mąki ziemniaczanej. Całość dokładnie wymieszaj, aby nie powstały grudki.
  3. Kiedy woda w garnku zacznie wrzeć, dolej przygotowaną wcześniej miksturę. Energiczniej mieszaj przez 2-3 minuty, aż do uzyskania gęstego i nieco śliskiego krochmalu.
  4. Tak przygotowany krochmal możemy dodać do prania, płukania lub prasowania.

Jak zrobić krochmal z ryżu?

Innym sposobem będzie przygotowanie krochmalu z białego ryżu. Wystarczy ugotować 4 łyżki ryżu w 2 litrach wody, a następnie odcedzić wodę z gotowania i przelać do butelki. Krochmal o takim stężeniu nada się idealnie do usztywniania całej powierzchni tkanin.

Krochmal z cukru

Najbardziej nietypowym sposobem jest przygotowanie krochmalu z cukru. Choć teoretycznie nie można nazwać go krochmalem, gdyż nie zawiera w sobie skrobi, to z powodzeniem wykorzystamy go do bardzo delikatnych tkanin i szydełkowych robótek. W tym celu gotujemy w proporcjach 1:1 szklankę wody i cukru. Mieszanka jest gotowa do użycia po rozpuszczeniu cukru oraz całkowitym wystudzeniu.

Krochmal do prania - tradycyjny patent na śnieżną biel

Krochmal dodany do prania usztywni tkaniny
Krochmal dodany do prania usztywni tkaniny123RF/PICSEL

Zdecydowanie najpopularniejszym zastosowaniem krochmalu jest dodawanie go do prania. Sprawdzi się zwłaszcza przy firankach, obrusach, ścierkach i koszulach. Wystarczy wlać go do przegrody na detergenty. Specyfik powoduje, że tkaniny stają się sztywniejsze i będzie można łatwiej je wyprasować. Wykrochmalone materiały staną się bardziej odporne na wchłanianie kurzu oraz brudu. To sposób na zabezpieczenie ich przed wilgocią, bakteriami oraz zarazkami.

Nietypowe zastosowanie krochmalu

Okazuje się, że prócz powszechnie znanego zastosowania, krochmalu używa się także jako pielęgnacji. Kąpiel w krochmalu to stary i sprawdzony sposób, stosowany jeszcze przez nasze babcie. Zapewniał jedwabiście gładką skórę oraz pomagał niwelować zmiany skórne i podrażnienia wywołane złą dietą lub stosowanymi kosmetykami. Do dzisiaj krochmal jest remedium na odparzenia, pokrzywki, potówki, podrażnienia oraz złuszczanie się skóry. To naturalny ratunek, który może być stosowany w każdym wieku.

Jak przygotować kąpiel z krochmalem? Wystarczy do wanny nalać wody, dodać ciepły krochmal i całość dokładnie wymieszać ręką. Sama kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 10 minut. Po wszystkim nie należy spłukiwać się wodą, tylko delikatnie osuszyć całe ciało ręcznikiem.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas