Reklama

Natrzyj buty, zanim wyjdziesz na śnieg. Patent z babcinej szafki to hit

Pogoda bywa nieprzewidywalna. Deszcz, śnieg, tymczasowe roztopy… Zimowe warunki nas nie rozpieszczają. Zdarza ci się wracać do domu w przemoczonych butach? Z całą pewnością nie należy to do przyjemnych doświadczeń, zwłaszcza w sytuacji gdy nie możesz od razu zmienić skarpetek na suche i świeże. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć buty przed przemakaniem. Sprawdzą się nie tylko profesjonalne impregnaty.

Jak zabezpieczyć buty przed wodą? Dokładność przede wszystkim

Wybierać możesz z arsenału domowych sposobów zabezpieczenia butów przed przemakaniem lub zdecydować się na profesjonalne impregnaty dopasowane do rodzaju materiału, z którego wykonane jest obuwie. Niezależnie od metod, musisz jednak pamiętać o kilku zasadach.

Preparaty stosuj na czyste i suche buty, by ochrona przed wilgocią była skuteczna. Dodatkowo skup się szczególnie na zaaplikowaniu wybranego środka w rejonie szwów i zagięć w cholewce. Właśnie te miejsca stwarzają największe ryzyko przenikania wody do wnętrza obuwia.

Sprawdź: Domowy odmrażacz do szyb za grosze. W mig rozprawi się ze szronem

Reklama

Co zrobić, żeby buty nie przemakały? Domowy sposób

Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznego preparatu, zajrzyj do spiżarki. To właśnie tutaj znajdziesz sprytne triki na ochronę obuwia przed wodą, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Potrzebować będziesz dwóch produktów. W pierwszej kolejności namocz czystą i miękką szmatkę w chłodnym mleku, następnie przetrzyj nią cholewkę. Następnym etapem jest nacieranie całej powierzchni przekrojonym na pół, surowym ziemniakiem.

Wazelina z babcinej szafki

Przemoczone buty nie tylko dają nam poczucie dyskomfortu, ale mogą być też przyczyną przeziębienia. Aura nie zachęca do spacerów, ale wyjście z domu zimą jest konieczne? Nie narażaj swoich stóp na kontakt z wilgocią. Do impregnacji obuwia możesz wykorzystać najzwyklejszą wazelinę — najlepiej bez barwników i zbędnych dodatków.

Kuchenne resztki przychodzą z pomocą

Spójrz przychylnie na odpadki, które zostają po posiłku. Wśród nich znajdziesz produkty, które nadal można sprytnie wykorzystać w domu. Do ochrony butów przed przemakaniem świetnie nadaje się skórka od banana. Przetrzyj jej wewnętrzną stroną powierzchnię buta. Bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w pielęgnacji zamszowego obuwia.

Zobacz: Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, czas najwyższy. Zmień tryb okna na zimowy

Naturalna pielęgnacja butów ze skóry

Jeśli chcesz zabezpieczyć obuwie skórzane, ponownie zajrzyj do kuchni. Wystarczy odrobina oliwy z oliwek albo oleju z orzechów włoskich, by nadać butom ładny wygląd i przy okazji ochronić je przed działaniem wilgoci. Kilka kropel rozprowadź równomiernie na butach — przydatna będzie do tego miękka szczoteczka.

Polecamy:

Buty na zimę okazały się przyciasne? W ten sposób szybko je rozciągniesz

Wieczorem postaw na parapecie. Uciążliwy problem zniknie

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama