Nawet 135 tys. zł dofinansowania na ocieplenie domu. Komu przysługuje?

Program Czyste Powietrze ma na celu dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków i wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. W 2023 wprowadzono do programu kilka istotnych zmian. Co należy zrobić, aby uzyskać dotację w 2023?

Jaką dotację można dostać na termomodernizację domu?
Jaką dotację można dostać na termomodernizację domu?123RF/PICSEL

Zmiany dotyczące programu Czyste Powietrze dotyczą progów dochodowych oraz wysokości dotacji. Na co mogą liczyć wnioskodawcy?

Na co można dostać dofinansowanie?

Dofinansowanie na docieplenie domu zakłada zwrot kosztów za przeprowadzone prace budowlane. W ramach programu można uzyskać fundusze na:

 • Zakup i montaż odnawialnych źródeł energii,
 • Wymianę starego pieca,
 • Zakup i montaż nowego źródła ciepła,
 • Zakup i montaż kotła gazowego lub olejowego oraz pompy ciepła,
 • Zakup i instalację węzłów cieplnych z przyłączem,
 • Montaż lub modernizację centralnego ogrzewania i systemów ogrzewania wody,
 • Zakup i montaż odnawialnych źródeł energii,
 • Zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
 • Wymianę okien i drzwi zewnętrznych,
 • Wymianę bram garażowych, jeśli garaż przylega do domu.

Program przewiduje nie tylko dofinansowanie docieplenia budynków, ale także audytu energetycznego, którego koszt wynosi 1200 zł.

Komu przysługuje dotacja na ocieplenie domu?

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze" mogą składać właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych oraz właściciele lokali, które zostały w takich budynkach wydzielone, jeśli posiadają oddzielne księgi wieczyste.

W 2023 w programie Czyste Powietrze zaszły pozytywne zmiany. Zwiększono progi dochodowe, dzięki którym więcej osób ma szansę na otrzymanie dofinansowania. W dalszym ciągu wyznaczone są trzy poziomy dotacji:

 • poziom podstawowy,
 • poziom podwyższony,
 • poziom maksymalny.

Dla każdego z nich wyznaczony jest próg dochodowy, który wpływa na wysokość przyznawanego finansowania. Dla poziomu podstawowego próg wynosi 135 tys. zł na osobę. Dla podwyższonego 1894 zł na osobę miesięcznie w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł w jednoosobowym. Poziom maksymalny przysługuje gospodarstwom wieloosobowym, w których przychód na jedną osobę nie przekracza 1090 zł miesięcznie oraz jednoosobowym, w których nie przekracza on 1526 zł.

Ile wynosi dofinansowanie do ocieplenia domu 2023?

Wysokość dofinansowania, które możemy uzyskać, zależy od poziomu, na który się łapiemy. Przy progu podstawowym wynosi on 66 tys. zł, przy podwyższonym 99 tys. zł, a przy maksymalnym 135 tys. zł. 

Osoby, które mogą skorzystać z dwóch najwyższych progów, mają szansę uzyskać 50 proc. dotacji przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dofinansowania trafiają na konta wykonawców po przyznaniu dotacji.

W przypadku progu podstawowego pierwsze pieniądze wnioskujący dostaną na konto do 14 dni od podpisania umowy. Druga część dofinansowania wpłynie do 30 dni od daty zakończenia prac budowlanych.

Dofinansowanie ocieplenia domu zakłada również wymianę okien i drzwi frontowych
Dofinansowanie ocieplenia domu zakłada również wymianę okien i drzwi frontowych 123rf.com123RF/PICSEL

Wniosek o dofinansowanie na ocieplenie domu

Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można znaleźć Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Aby z niego skorzystać, należy założyć konto. Zalogowanie na stronie pozwoli na dostęp do gotowych formularzy, które wystarczy wypełnić. Dzięki programowi GWD nie tylko otrzymamy gotowy szablon wniosku, ale także łatwo sprawdzimy poprawność wprowadzonych danych. Będziemy mieli także możliwość przejść przez wszystkie etapy składania wniosku — zatwierdzenie, podpisanie oraz końcową weryfikację.

W przypadku braku podpisu elektronicznego wniosek możemy pobrać, wydrukować i podpisać go ręcznie. Następnie wystarczy doręczyć go do odpowiedniego działu drogą tradycyjną. Wnioski w papierowej wersji można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Zobacz także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas