Reklama

Nawet 50 tys. zł kary dla rodziców. Nie przegap tego listu

Rodzice dzieci w wieku szkolnym zobowiązani są do posyłania ich do placówek edukacyjnych. Nie wszyscy wiedzą, że miganie się od tego obowiązku grozi poważnymi konsekwencjami, z grzywną w wysokości 50 tys. zł na czele. Jak uniknąć kary?

Zgodnie z obowiązującą w naszym kraju Konstytucją RP, nauka w Polsce jest obowiązkowa do ukończenia 18 r. ż. Rodzice i prawni opiekunowie dziecka nie mogą decydować o tym, czy będzie ono uczęszczało do placówek edukacyjnych - kwestia ta nie podlega bowiem dyskusji. Za niewypełnienie tego obowiązku grozi zresztą grzywna, która może wynieść nawet 50 tys. zł!

Dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej ma obowiązek stawiania się w placówce edukacyjnej co roku, w pierwszy dzień szkoły, od momentu, w którym skończy siedem lat. W niektórych przypadkach obowiązek szkolny może być realizowany w ramach indywidualnego toku nauczania.

U ucznia szkoły ponadpodstawowej obowiązek szkolny przeradza się w obowiązek nauki. Może się on więc z niego wywiązywać również za pośrednictwem praktyk u pracodawcy. Obowiązek szkolny wygasa w momencie ukończenia przez ucznia 18 r. ż.

Nawet 50 tys. zł kary dla rodziców. Uważaj na list z ostrzeżeniem

Konsekwencje dla rodziców i opiekunów prawnych, którzy nie poślą dziecka do szkoły mogą być bardzo poważne. W pierwszej kolejności otrzymają oni list zawierający upomnienie, a gdy to nie poskutkuje, ukarani zostaną grzywną. 

Reklama

Wysokość grzywny zależy od skali nieobecności ucznia. Może ona wynieść 10 tys. zł lub sięgnąć nawet 50 tys. zł! W skrajnych przypadkach sprawa może trafić również przed sąd rodzinny.

Zobacz również: 

Wyższa emerytura za dodatkowy rok pracy? Tego chcą Polacy 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkoła | grzywna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama