Co sadzić po ziemniakach? Zaplanuj już teraz, by plony były obfite

Natalia Jabłońska

Natalia Jabłońska

W swoim ogródku warzywnym stosuj zasady płodozmianu
W swoim ogródku warzywnym stosuj zasady płodozmianu123RF/PICSEL

Zbiory ziemniaków — terminy

Praca na polu z ziemniakami nie kończy się w momencie ich wykopywania
Praca na polu z ziemniakami nie kończy się w momencie ich wykopywania123RF/PICSEL

Nie zdawaj się na los. Dlaczego płodozmian jest ważny?

  • Poprawa struktury gleby — rośliny mają różne potrzeby dotyczące składników odżywczych i struktury podłoża. Płodozmian zapobiega wyjałowieniu gleby. Stosowanie się do jego zasad jest kluczowe zwłaszcza przy uprawie ziemniaków, które uznaje się za dość "żarłoczne" okazy.
  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami — zmiana upraw zmniejsza ryzyko rozwoju i przenoszenia chorób oraz szkodników specyficznych dla danej rośliny.
  • Zwiększenie bioróżnorodności — rotacja upraw sprzyja zdrowemu ekosystemowi w ogrodzie. Bioróżnorodność roślin przyciąga pożyteczne organizmy, które wspomagają prawidłowy wzrost warzyw czy ziół.

Zobacz również:

    Co sadzić po ziemniakach? Praktyczna lista

    • Rośliny strączkowe — fasola, groch czy bób doskonale nadają się do posadzenia w podłożu po ziemniakach. Strączki są nie tylko uniwersalne pod kątem kulinarnym, ale przede wszystkim poprawiają strukturę gleby i wzbogacają ją w azot, co jest korzystne dla przyszłych upraw.
    • Warzywa kapustne — kapusta, kalafior, brokuły i brukselka będą dobrze rozwijać się na glebie, na której wcześniej rosły ziemniaki. Ta rodzina warzyw ma inne wymagania glebowe oraz pokarmowe niż ziemniaki, więc nadają się idealnie na płodozmian.
    • Warzywa korzeniowe — marchew, buraki, pietruszka i seler dołączają do grona roślin, które można posadzić po ziemniakach. Mają stosunkowo małe wymagania, więc poradzą sobie na glebie, która została wyeksploatowana przez popularne kartofle.
    • Zioła — rozmaryn, tymianek oraz mięta mają niskie wymagania względem gleby i składników odżywczych, za to znakomicie wpływają na bioróżnorodność w ogrodzie.
    Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv