Co sadzić po ziemniakach? Zaplanuj już teraz, by plony były obfite

Ziemniaki są jednymi z najpopularniejszych warzyw uprawianych na polskich działkach. Na ich wykopaniu praca ogrodnicza jednak się nie kończy. By utrzymać zdrowie gleby i zapewnić dobre plony w kolejnych sezonach, ważne jest przestrzeganie zasad płodozmianu. Podpowiadamy, co sadzić po ziemniakach, aby podłoże pozostawało żyzne, a plony obfite.

W swoim ogródku warzywnym stosuj zasady płodozmianu
W swoim ogródku warzywnym stosuj zasady płodozmianu123RF/PICSEL

Zbiory ziemniaków — terminy

Wykopki ziemniaków są zależne od czasu upływającego od wysiewu do zbioru. Na tej podstawie wyróżnia się odmiany bardzo wczesne, wczesne, średnio wczesne oraz późne — stanowiące plon główny.

Okres wegetacji ziemniaków zazwyczaj trwa od 3 do 4,5 miesięcy. Pierwsze zbiory mogą mieć miejsce już pod koniec czerwca i w lipcu. Najbardziej intensywna praca na polu zaczyna się jednak zwykle w połowie sierpnia i może trwać do końca września. Już teraz warto zastanowić się, co posadzić po ziemniakach, aby nie pozostawiać kwestii zagospodarowania wolnej przestrzeni przypadkowi.

Praca na polu z ziemniakami nie kończy się w momencie ich wykopywania
Praca na polu z ziemniakami nie kończy się w momencie ich wykopywania123RF/PICSEL

Nie zdawaj się na los. Dlaczego płodozmian jest ważny?

Płodozmian opisać można jako system rotacji upraw, który polega na zmianie rodzajów roślin sadzonych na danym kawałku ziemi w kolejnych latach. Jego stosowanie przynosi liczne korzyści, których żaden ogrodnik nie powinien bagatelizować.

  • Poprawa struktury gleby — rośliny mają różne potrzeby dotyczące składników odżywczych i struktury podłoża. Płodozmian zapobiega wyjałowieniu gleby. Stosowanie się do jego zasad jest kluczowe zwłaszcza przy uprawie ziemniaków, które uznaje się za dość "żarłoczne" okazy.
  • Ochrona przed chorobami i szkodnikami — zmiana upraw zmniejsza ryzyko rozwoju i przenoszenia chorób oraz szkodników specyficznych dla danej rośliny.
  • Zwiększenie bioróżnorodności — rotacja upraw sprzyja zdrowemu ekosystemowi w ogrodzie. Bioróżnorodność roślin przyciąga pożyteczne organizmy, które wspomagają prawidłowy wzrost warzyw czy ziół.

Co sadzić po ziemniakach? Praktyczna lista

Po zbiorze ziemniaków warto rozważyć kilka opcji uprawy. Mamy dość szerokie pole manewru i wyboru roślin sprawdzających się na ziemi, na której wcześniej rosły ziemniaki. Należą do nich między innymi cebula, czosnek oraz por. Na tym jednak nie koniec. Przygotowaliśmy krótką ściągę, która ułatwi to ogrodnicze zadanie.

  • Rośliny strączkowe — fasola, groch czy bób doskonale nadają się do posadzenia w podłożu po ziemniakach. Strączki są nie tylko uniwersalne pod kątem kulinarnym, ale przede wszystkim poprawiają strukturę gleby i wzbogacają ją w azot, co jest korzystne dla przyszłych upraw.
  • Warzywa kapustne — kapusta, kalafior, brokuły i brukselka będą dobrze rozwijać się na glebie, na której wcześniej rosły ziemniaki. Ta rodzina warzyw ma inne wymagania glebowe oraz pokarmowe niż ziemniaki, więc nadają się idealnie na płodozmian.
  • Warzywa korzeniowe — marchew, buraki, pietruszka i seler dołączają do grona roślin, które można posadzić po ziemniakach. Mają stosunkowo małe wymagania, więc poradzą sobie na glebie, która została wyeksploatowana przez popularne kartofle.
  • Zioła — rozmaryn, tymianek oraz mięta mają niskie wymagania względem gleby i składników odżywczych, za to znakomicie wpływają na bioróżnorodność w ogrodzie.
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas