Nawłoć pospolita: Na co pomaga? Jak ją stosować?
Późnym latem i wczesną jesienią zdobi łąki i pastwiska intensywnie żółtym kolorem. Od wieków jest stosowana w medycynie ludowej przy problemach z układem moczowym, pokarmowym, trądzikiem, przy przeziębieniach i zranieniach – nawłoć pospolita. Na co pomoże to ziele? Jak je stosować? Kto powinien jej unikać?
Solidago virgaurea: chwast, który leczy
Solidago virgaurea, czyli nawłoć pospolitą można znaleźć w całym kraju — porasta łąki, brzegi pól, pastwiska, można ją spotkać w lasach i w okolicy zabudowań. Nazywana bywa polską mimozą, złotą dziewicą, głowienką czerwoną, złotnikiem i złotą rózgą. Solidago virgaurea należy do rodziny astrowatych, rośnie nawet na mało urodzajnych glebach i traktowana jest, nie bez powodu, jako chwast. Jej korzenie wydzielają substancje, które ograniczają wzrost innych roślin. Jednak dla ludzi zawarte w nawłoci substancje mają wiele zalet.
Nawłoć przywędrowała do Europy w połowie XVII w. z Ameryki Północnej. Solidago virgaurea to wieloletnia roślina, która ze względu na niewielkie wymagania glebowe i siedliskowe, szybko rozprzestrzeniła się po Starym Kontynencie i Azji. W Polsce można spotkać cztery gatunki nawłoci: pospolitą, kanadyjską, olbrzymią oraz ogrodową. Wykazują one podobne właściwości prozdrowotne. Nawłoć olbrzymia czy też późna jest zaś często uprawiana przez pszczelarzy. To jedna z najbardziej wydajnych roślin w zakresie produkcji nektaru.
Jak wygląda nawłoć?
Złotnik ma sztywne, wzniesione pędy, które dorastają do metra wysokości. Łodyga nawłoci jest wewnątrz pusta, a od zewnątrz ma czerwone wybarwienie. Jej dolna część jest naga, od góry zaś ziele porastają maleńkie włoski. Złota dziewica tworzy walcowate kłącza. Nawłoć ma lancetowate, zaostrzone liście, które w dolnych partiach wyrastają z ziemi.
Złota rózga ma drobne kwiaty w intensywnie żółtym kolorze zebrane w koszyczki, a te w wiechowate kwiatostany, które zdobią szczyt łodygi. Nawłoć w zależności od regionu Polski zakwita w drugiej połowie sierpnia lub pierwszych tygodniach września i kwitnie przez około sześć tygodni. Jej owoce to niełupki z puchem kielichowym.
Nawłoć: Kiedy zbierać i jak suszyć?
Nawłoć należy zbierać, gdy zaczyna kwitnienie. Należy zrywać górne, ulistnione części łodygi wraz z kwiatostanami. Zbiór najlepiej przeprowadzać w słoneczne dni o poranku lub wczesnym wieczorem. Zebrane pędy nawłoci należy związać w pęczki sznurkiem i powiesić kwiatami w dół w przewiewnym miejscu — powinno być ono osłonięte od deszczu i słońca.
Nawłoć pospolita: Właściwości
Solidago virgaurea od wieków stosowana była przez medycynę ludową. Wykorzystywano przede wszystkim jej właściwości napotne i moczopędne. Ziele wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i uszczelniające naczynia krwionośne. Nawłoć wspomaga wytwarzanie soków trawiennych oraz ujędrnia skórę. Duża ilość antyoksydantów, które zawiera nawłoć, sprzyja zachowaniu młodego wyglądu cery.
Nawłoć pospolita: Na co pomaga?
Nawłoć jest traktowana jako naturalny środek obniżający ciśnienie tętnicze krwi oraz wzmacniający naczynia krwionośne. Przeciwzapalne i ściągające właściwości ziela są także wykorzystywane do przyspieszania gojenia się ran.
Złota dziewica pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, dlatego jest stosowana na problemy układu pokarmowego, między innymi przy wzdęciach, biegunkach, zaparciach czy innych kłopotach żołądkowo-jelitowych. Napar z ziela można wykorzystywać do detoksykacji i oczyszczania układu pokarmowego.
Nawłoć ze względu na właściwości moczopędne sprzyja leczeniu stanów zapalnych pęcherza moczowego i nerek. Napar z nawłoci jest stosowany między innymi przez osoby borykające się z kamicą nerkową.
Przeciwzapalne działanie solidago virgaurea może pomóc przy reumatyzmie. Syrop i napar z nawłoci podawane są podczas gorączkowania, różnego rodzaju bólów, grypy i przeziębienia. Jego właściwości przeciwzapalne i napotne są cenne w przypadku tego typu dolegliwości.
Napary i okłady z nawłoci pomagają także na problemy skórne. Przemywanie nimi twarzy może pomóc na kłopoty z trądzikiem, łojotokiem czy zapaleniem mieszków włosowych. Złota rózga rozjaśnia cerę, usuwa nadmiar sebum i zwęża rozszerzone pory. Warto przemywać naparem z nawłoci twarz, zawarte w niej antyoksydanty pomagają dłużej zachować młodość.
Herbata z nawłoci
Z nawłoci pospolitej przygotowuje się napary, okłady, maści, syropy, nalewki, można ją także dodawać do kąpieli.
Na problemy z układem moczowym i trawieniem, a także przy przeziębieniach warto popijać herbatę z nawłoci. Do jej przygotowania potrzebna będzie łyżka suszonego ziela lub dwie miarki surowej nawłoci, które należy zalać szklanką gorącej wody i pozostawić pod przykryciem na 15-20 minut. Po tym czasie odcedź miksturę. Herbatę z nawłoci najlepiej przyjmować 2-3 razy dziennie.
Przygotowanym w ten sposób naparem można także płukać gardło i jamę ustną, w razie bolesnych dolegliwości. Wacik bądź szmatka zamoczona w takim naparze sprawdzą się jako okłady przyspieszające gojenie ran oraz na problemy skórne. W gojeniu ran i wyprysków oraz na stany zapalne stawów pomoże maść z nawłoci.
Syrop z nawłoci
Syrop z nawłoci warto stosować do obniżenia ciśnienia krwi, wzmocnienia naczyń krwionośnych oraz przy przeziębieniach i grypie. Eliksir można przygotować z 20-30 kwiatów nawłoci, 1,5 litra wody, soku z 1,5 cytryny oraz miodu. Kwiaty należy zalać gorącą wodą i pozostawić do wystygnięcia. Następnie napar trzeba przecedzić przez gazę bądź bardzo gęste sito. Dodać sok z cytryny i miód do smaku. Podgrzewać, co jakiś czas mieszając, aż składniki się połączą. Gotowy syrop z nawłoci można przelać do słoików lub butelek i zapasteryzować.
Nawłoć: Skutki uboczne i przeciwwskazania
Choć w Polsce zioła traktowane są w kategoriach środków wspomagających leczenie, a niekiedy wręcz nadaje się ich właściwościom miano ludowych zabobonów, to jednak należy pamiętać, że niektóre z nich mogą bardzo silnie oddziaływać na organizm. Stosowanie nawłoci, podobnie jak innych ziół, najlepiej skonsultować z lekarzem. Należy pamiętać o napotnym i moczopędnym działaniu wykazywanym przez nawłoć. Skutki uboczne, które mogą pojawić się w trakcie jej przyjmowania, to przede wszystkim odwodnienie, aby temu zapobiec, należy pamiętać o piciu dużej ilości płynów podczas kuracji nawłocią.
Choć złota dziewica działa dobroczynnie na wiele schorzeń, to jednak istnieją także przeciwwskazania do jej stosowania. Nie powinny przyjmować nawłoci osoby, u których istnieje ryzyko czy podejrzenie wystąpienia obrzęków oraz chorzy na niewydolność serca i nerek, dzieci przed dwunastym rokiem życia, kobiety ciężarne i karmiące.