Negocjacje z pracodawcą

Osoby ubiegające się o wakat muszą w umiejętny sposób wykorzystać sposobność podczas rozmowy kwalifikacyjnej i konkretnie przedstawić swoje oczekiwania. Zyskają wtedy opinię osoby potrafiącej profesjonalnie negocjować najkorzystniejsze dla siebie warunki zatrudnienia i wynagrodzenia.

Rozmowa kwalifikacyjna to okazja do negocjacji jak najlepszych warunków
Rozmowa kwalifikacyjna to okazja do negocjacji jak najlepszych warunkówArchiwum

Negocjacje dotyczące wynagrodzenia odbywają się podczas rozmów z pracodawcą, kiedy obie strony mają sobie do przekazania jak najwięcej informacji. Z reguły są to już kolejne spotkania obu stron, ale i najlepszy moment na negocjacje.

W procesie negocjacji ważne jest aby pamiętać, że pracodawca daje nam to czego potrzebujemy - pracę, w zamian on otrzymuje to czego szuka zaangażowanego pracownika. Dlatego też kandydat powinien pilnie śledzić każde słowo przyszłego pracodawcy, a jeżeli sytuacja tego wymaga, rozważyć również możliwość obniżenia swoich oczekiwań finansowych.

Nie zawsze jednak należy decydować się na pierwszą propozycję finansową szefa, podczas rozmowy można przecież uzgodnić inne niż początkowe - a zarazem korzystniejsze warunki wynagrodzenia.

Częstym zjawiskiem podczas prowadzenia negocjacji jest zaniżanie przez pracodawców wynagrodzenia na danym stanowisku lub oczekiwanie na propozycje kandydata. Rekrutujący mają nadzieję, że kandydaci nie orientują się w sytuacji na rynku, lub w obawie przed odrzuceniem ich zbyt wysokiej propozycji zaproponują niską stawkę. Dobrze jest walczyć z takim postępowaniem i używać mocnych oraz wiarygodnych argumentów, dotyczących np. konieczności przeprowadzki do innego miasta, co wiąże się z wynajęciem lub kupnem mieszkania, wyższymi kosztami utrzymania.

Należy jednak pamiętać, że zbytnie naciskanie na pracodawcę niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Rozmowy trzeba prowadzić w sposób spokojny i konkretny, ale i uwzględniający realną sytuację rynkową. Upieranie się przy swoich wysokich oczekiwaniach finansowych może zmniejszyć szansę na zatrudnienie w danej firmie.

Podczas negocjacji z jedną osobą, pracodawcy często nadal prowadzą rekrutację i może się zdarzyć, że zdecydują oni o zatrudnieniu innego kandydata o podobnych preferencjach, ale godzącego się pracować za proponowane mu wynagrodzenie.

Warto również pamiętać, że propozycje finansowe pracodawców są propozycjami uwzględniającymi początkowy okres zatrudnienia. Jeżeli kandydat będzie się sprawdzał na stanowisku, będzie wykazywał zaangażowanie i lojalność wobec pracodawcy, może liczyć na podwyżkę i motywacyjne premie.