Kiedy wystawić pelargonie na balkon? Wskazano idealny termin
Pelargonia. Królowa polskich balkonów i tarasów, która cieszy się w naszym kraju niesłabnącą popularnością. Pięknie kwitnie, posiada intensywny zapach i cieszy oczy od wczesnej wiosny aż do jesieni. Kiedy wystawić pelargonię na balkon? Lepiej nie przegapić tego terminu – w przeciwnym razie kwiaty zwiędną w domu.
Spis treści:
Pelargonii raczej nikomu specjalnie przedstawiać nie trzeba. To idealna roślina na balkon i taras i niekwestionowana kwiatowa królowa. Potrzebuje sporo słońca i sporo miejsca do wzrostu, dlatego tak ważne jest, by odstęp pomiędzy poszczególnymi sadzonkami wynosił od 25 do 30 centymetrów.
Pelargonia nie ma specjalnych wymagań i dobrze rozwija się w ziemi przeznaczonej do roślin balkonowych.
Wraz z promieniami wiosennego słońca, wielu z nas zastanawia się, kiedy przypada idealny moment na wystawienie pelargonii na zewnątrz. Bez większych obaw można je wystawiać w drugiej połowie maja, gdy ryzyko przymrozków jest już znikome. Idealny termin przypada "po zimnej Zośce".
Co to jest "zimna Zośka"?
Nagłe załamanie pogody w maju? To nic nowego, w dodatku wieloletnie obserwacje pokazują, że następuje ono często 15 maja, w imieniny Zofii. Data jest potocznie określana mianem "zimnej Zośki". Tego dnia bardzo często pojawiają się nocne przymrozki, a następnie ustępują. Skąd to zjawisko? Za majowe przymrozki odpowiada zimne powietrze polarne napływające na teren Europy Środkowej.
"Zimną Zośkę" poprzedzają tzw. "zimni ogrodnicy". Chodzi o trzy dni poprzedzające wspomnianą datę. 12 maja imieniny obchodzi Pankracy, 13 maja Serwacy, a 14 maja Bonifacy.
Kiedy wystawić pelargonie na balkon? Idealny termin przypada po "zimnej Zośce"
Występujące w tym czasie przymrozki mogą szkodzić roślinom, dlatego też wiele osób wstrzymuje się w ich wystawieniem na balkon, taras czy do ogrodu do 16 maja. Wielu ogrodników woli też zaczekać z sadzeniem kwiatów i warzyw.
Dlatego też pelargonie bez obaw można wystawiać na zewnątrz w drugiej połowie maja, czyli po "zimnej Zośce". Jeśli zdecydujesz się zrobić to szybciej, śledź prognozy pogody. Pelargonie nie lubią minusowych temperatur.
Jak dbać o pelargonie? Kilka przydatnych wskazówek
Pelargonie nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy pamiętać o regularnym podlewaniu i dostępie do światła słonecznego. Roślinę można wzmacniać dzięki specjalnym odżywkom i nawozom do roślin kwitnących lub pelargonii.
Donica dla pelargonii powinna mieć otwory, dzięki którym możliwe będzie odprowadzanie nadmiaru wody.
Roślina najlepiej czuje się wtedy, gdy ma wilgotne podłoże. Pelargonie posadzone w ciemnych i niewielkich donicach przesuszają się o wiele szybciej, dlatego warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu.
Warto też obrywać uschnięte pędy, co wydłuży jej żywotność. Właściwa pielęgnacja sprawi, że będą dekoracją balkonu czy tarasu aż do października.
Wraz z końcem sezonu, dla pelargonii rozpoczyna się czas zimowania w domu. Najlepiej umieścić ją w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.
***