Nie popełniaj tych błędów ładując telefon. Często robisz to nieświadomie
Oprac.: Tomasz Kromp
Ładowanie telefonu na pierwszy rzut oka wydaje się być nieskomplikowaną i niewymagającą uwagi czynnością. Okazuje się jednak, że wiele osób w trakcie podładowywania komórki popełnia pewne błędy, które mogą skutkować spadkiem wydajności baterii. O co konkretnie chodzi i w jaki sposób poprawnie ładować telefon? Wyjaśniamy.
Błędy popełniane podczas ładowania telefonu. W taki sposób tego nie rób
Podłączając telefon do ładowarki, wiele osób nieświadomie popełnia pewnego rodzaju błędy, które mogą spowolnić proces ładowania lub spowodować spadek wydajności baterii. Lista rzeczonych błędów zawiera czynności, które mogą się okazać naprawdę zaskakujące dla niektórych posiadaczy smartfonów. W jaki sposób nie ładować telefonu? Oto najczęściej popełniane błędy:
- ładowanie telefonu z włączonymi aktualnie nieużywanymi funkcjami
- częste ładowanie telefonu do 100 proc.
- ładowanie telefonu przez całą noc
- wykorzystywanie najtańszych ładowarek niskiej jakości
- intensywne użytkowanie telefonu podczas jego ładowania
Ładowanie telefonu podczas gdy w tle są włączone aktualnie nieużywane funkcje (jak np. bluetooth, lokalizacja, transmisja danych komórkowych czy Wi-Fi) może spowolnić cały proces. To samo tyczy się sytuacji, w której użytkownik intensywnie korzysta z urządzenia, gdy jest ono podłączone do ładowarki.
Co istotne, komórki nie powinno się zbyt często ładować do 100 proc. Zazwyczaj optymalną wartością okazuje się 90%. Pozostawienie telefonu podłączonego do ładowania na całą noc może spowodować nagrzewanie się baterii, a tym samym spadek jej wydajności.
Jak poprawnie ładować telefon?
W spowolnieniu procesu zużywania się baterii w smartfonie może pomóc zmiana częstotliwości podłączania sprzętu do ładowania. Lepiej jest ładować urządzenie częściej i nie czekać do momentu, w którym całkowicie się rozładuje. Podłączenie telefonu do ładowarki powinno odbyć się wtedy, gdy bateria osiągnie około 20 proc. Co więcej, nie należy ładować go zbyt długo – telefon można odpiąć od ładowarki po naładowaniu do około 90 proc.
Przed podłączeniem urządzenia warto wyłączyć wszystkie zbędne funkcje, takie jak wcześniej wspomniana transmisja danych komórkowych, lokalizacja czy bluetooth. Dodatkowo lepiej unikać korzystania z komórki, gdy ta się ładuje. Oglądanie filmów czy granie w wymagające gry może znacznie spowolnić proces ładowania. Co więcej, lepiej jest korzystać z oryginalnych ładowarek bądź zamienników polecanych przez producenta smartfona. Wykorzystywanie niskiej jakości sprzętu może negatywnie odbić się na baterii.
***