Nie tylko do picia. Wykorzystaj colę w domowych porządkach - mieszkanie będzie lśniło

Oryginalna receptura coli sięga 1886 roku. Stoi za nią John S. Pemberton – farmaceuta z Atlanty. Choć początkowo nie zyskała rozgłosu i popularności, dziś jest drugim najchętniej wypijanym napojem na całym świecie. Z powodzeniem zaadaptowano ją do przemysłu kosmetycznego. Sprawdza się także jako pomocnik w codziennych porządkach – często lepiej niż środki chemiczne do tego przeznaczone.

Cola z powodzeniem zastąpi chemiczne detergenty przeznaczone do sprzątania
Cola z powodzeniem zastąpi chemiczne detergenty przeznaczone do sprzątania123RF/PICSEL

Cola - moc trzech kwasów

Co stoi za skutecznością coli w radzeniu sobie z nagromadzonym osadem, brudem oraz rdzą? Tajemnica ukryta jest w jej składzie, a konkretnie: kwasku cytrynowym, kwasie węglowym oraz kwasie ortofosforowym. Zwłaszcza ostatni jest powszechnie wykorzystywany do odkamieniania armatury, jako płyn do lutowania oraz przy produkcji nawozów sztucznych.

Skuteczne odkamienianie

Jeśli akurat wyczerpaliśmy zapasy detergentów do odkamieniania, możemy z powodzeniem zastąpić je colą. Napój szybko rozprawi się nawet z najbardziej uporczywym kamieniem, który najczęściej osadza się w czajniku. Wyczyści osad zebrany na armaturze lub zacieki powstałe w muszli toaletowej.

  • armatura - miękką gąbkę lub ściereczkę nasączamy colą i szczelnie owijamy baterię kuchenną, łazienkową lub słuchawkę prysznicową. Pozostawiamy na ok. 3 godziny, a następnie zdejmujemy tkaninę i całość dokładnie spłukujemy ciepłą wodą. Po wszystkim wystarczy dokładnie wytrzeć powierzchnię do sucha.
  • czajnik - do czyszczenia czajnika przygotowujemy preparat składający się z 300 ml wody oraz 300 ml coli. Składniki mieszamy ze sobą, wlewamy bezpośrednio do urządzenia i włączamy gotowanie. Zagotowaną mieszankę zostawiamy w czajniku do całkowitego ostygnięcia, a następnie wylewamy i kilkukrotnie płuczemy.
  • prysznic - miękką szmatkę, gąbkę lub ściereczkę zanurzamy w coli, a następnie dokładnie szorujemy zakamienione miejsca w kabinie prysznicowej. Po upływie 15 minut wszystko dokładnie płuczemy i wycieramy do sucha.
  • toaleta - do muszli sedesowej wlewamy 250 ml napoju i zostawiamy na minimum 3 godziny. Najlepiej zabrać się za to wieczorem i zostawić colę do rana. Kiedy minie wyznaczony czas, colę dokładnie czyścimy, a następnie kilkukrotnie spłukujemy toaletę wodą.

Domowy odrdzewiacz

Cola poradzi sobie z brudem, tłuszczem oraz rdzą
Cola poradzi sobie z brudem, tłuszczem oraz rdzą123RF/PICSEL

Za właściwościami odrdzewiającymi coli stoi kwas ortofosforowy. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się nalotu ze sztućców, śrub oraz innych metalowych elementów wystarczy zamoczyć je w napoju i pozostawić na około 4 godziny. W kolejnym kroku dokładnie szorujemy całość szczotką, która pomoże pozbyć się pozostałości rdzy. Wszystko płuczemy i wycieramy.

Czyste okna i lustra

Szukając idealnego preparatu do czyszczenia okien i powierzchni szklanych dobrze jest sięgnąć po colę. Znajdujący się w składzie napoju kwasek cytrynowy usunie z luster i szyb ślady palców oraz nagromadzony brud. Zabrudzone miejsca przecieramy szmatką nasączoną colą, a następnie całość myjemy wodą. Aby wzmocnić efekt, możemy wypolerować powierzchnię ręcznikiem papierowym.

Usuwanie gumy do żucia

Przyklejona do butów, ubrań lub mebli guma może być sporym utrapieniem. Jak skutecznie się jej pozbyć, by nie zniszczyć ulubionych rzeczy? Ratunku warto poszukać w coli. Zabrudzoną powierzchnię przez kilkanaście minut moczymy w tym napoju. Taki zabieg ułatwi usunięcie przyklejonej i zaschniętej gumy z materiału.

Pogromca spalenizny

Cola przywróci dawny blask przypalonym garnkom i patelniom
Cola przywróci dawny blask przypalonym garnkom i patelniom123RF/PICSEL

Mocno przypalone od środka garnki i patelnie powoli przestają spełniać swoją rolę oraz wyglądają mało estetycznie. Cola przywróci im dawny blask i sprawi, że staną się niemalże jak nowe. Do wybranego naczynia wlewamy napój i doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy jeszcze przez kilka minut. Wyłączamy palnik i zostawiamy płyn do częściowego wystygnięcia. Przy pomocy gąbki lub szczotki dokładnie szorujemy wnętrze naczynia, a całość płuczemy wodą. Tego sposobu lepiej nie wybierać do czyszczenia naczyń aluminiowych lub emaliowanych, ponieważ moglibyśmy uszkodzić ich powłokę.

Wywabianie trudnych plam

Cola sprawdzi się w roli odplamiacza, który wywabi nawet najtrudniejsze i najtłustsze plamy na ubraniach. Ulubiony detergent do prania mieszamy z kilkoma łyżkami coli i obficie polewamy powstałe zabrudzenie. Następnie ubranie pierzemy w standardowym programie. Napój możemy wykorzystać również do usunięcia plam z blatu stołu. Jeśli zauważymy, że powstały na nim zabrudzenia, przecieramy go szmatką nasączoną colą. Następnie całość wycieramy na mokro ściereczką zamoczoną w wodzie, a na koniec suchym ręcznikiem papierowym.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas