Nie używaj pralki i zmywarki w tych godzinach. Zmiany odczujesz w portfelu

Mogłoby się wydawać, że korzystanie z pralki lub zmywarki nie wymaga od nas wiele. Wstawiamy ubrania lub naczynia do czyszczenia i nastawiamy program. Pozostaje czekać na zakończenie całego procesu. Teoretycznie jest to bardzo proste zadanie, tylko czy oszczędne? Wszystko zależy od tego, jaką posiadamy taryfę za prąd oraz w jakich godzinach korzystamy z urządzeń elektrycznych. Dowiedzmy się, kiedy nie korzystać z pralki lub zmywarki.

Godziny szczytu, w których nigdy nie należy używać pralki lub zmywarki
Godziny szczytu, w których nigdy nie należy używać pralki lub zmywarki123RF/PICSEL

Ile prądu zużywa pralka lub zmywarka?

Odpowiedź na pytanie o zużycie prądu nigdy nie będzie jednoznaczna. Wiele czynników wpływa na finalny pobór energii. Wszystko zależy od tego, jaka jest klasa energetyczna urządzenia, jak często działa oraz na jakim trybie.

Zmywarki posiadają zazwyczaj moc w granicach 1000-1500 W. Na tej podstawie możemy obliczyć, że zużywają 0,7- 1,15 kWh. Daje nam to około 21-35 złotych w skali miesiąca przy taryfie G11. Wynosi ona obecnie około 0,77 zł. Podobne rachunki wyjdą nas również za korzystanie z pralki.

Jakie są taryfy energii elektrycznej?

Istnieje podział na kilka grup energetycznych. Podział dotyczy gospodarstw domowych, rolnych oraz różnej wielkości firm. Każda z grup posiada własne stawki energetyczne oraz taryfy. W przypadku gospodarstwa domowego wymienić należy trzy podstawowe taryfy. Są nimi:

  • G11 - najpopularniejsza taryfa ze stałą stawką, wynoszącą 0,77 zł/kWh. Jest to najłatwiejszy sposób rozliczenia zużycia prądu.
  • G12 - taryfa zależna od pory dnia lub tygodnia. Oferuje dużo niższe kwoty za kWh w godzinach nocnych i przez część dnia. Przez resztę doby opłaty za prąd są wyższe niż przy G11. Taryfa G12 posiada również warianty uwzględniające tańszy weekend czy święta. W godzinach nocnych taryfa G12 kosztuje 0,45 zł/kWh, gdzie za dnia 0,89 zł/kWh.
  • G13 - jest taryfą, która zmienia się w zależności od pory roku. W okresie letnim godziny tańszych kilowatogodzin będą się różnić od czasu jesienno-zimowego.
Taryfy za energię elektryczną. W konkretnych godzinach nie używaj pralki ani zmywarki
Taryfy za energię elektryczną. W konkretnych godzinach nie używaj pralki ani zmywarkiTAURON Polska Energiamateriały prasowe

W których godzinach jest tańszy prąd?

Tańsze stawki za prąd brzmią kusząco. Należy jednak pamiętać, że obejmują one wyłącznie konkretne godziny w ciągu dnia. Sprawdzi się u osób, które większość czasu spędzają poza domem. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy też zmienić nasz dzienny harmonogram. W jakich godzinach taniej wyjdzie nas korzystanie ze zmywarki lub pralki?

  • Przy taryfie G12 niższa stawka jest w godzinach 22:00-7:00 oraz 13:00-16:00,
  • Przy taryfie G12w najkorzystniej będzie prać i zmywać o tych samych porach co przy G12. Uwzględnić tu należy natomiast również tanie weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.
  • Przy taryfie G13 prąd jest tańszy w zależności od pory roku. W okresie wiosenno-letnim, taniej jest w godzinach 13:00-19:00 oraz 22:00-7:00. Jesienią i zimą niższa stawka obejmuje godziny 13:00-16:00, 21:00-7:00, weekendy oraz święta.

Jaka taryfa jest najkorzystniejsza?

Wydawać się może, że taryfa G12 jest najkorzystniejszą opcją ze względu na częściowo niższe stawki. Niektórzy jednak zauważają, że ich tryb życia przy takim wariancie jedynie podnosi ich rachunki. Wiele czynników wpływa na opłacalność danej taryfy energetycznej.

Stawka stała w przypadku G11 jest dobra dla wszystkich tych, którzy szukają prostych rozwiązań. Nie jest zalecana, jeśli ogrzewamy dom prądem. Dla takich klientów lepiej sprawdzi się taryfa G12. Będzie to również korzystna oferta dla posiadaczy pralek oraz zmywarek z funkcją opóźnionego startu.

Inne sposoby na oszczędność energii

Zmiana stawki za prąd to tylko jeden ze sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach. Możemy połączyć bardziej opłacalną taryfę z kilkoma trikami na oszczędzanie. Dla przykładu uruchamiajmy zmywarkę dopiero w momencie, w którym jest zapełniona. Zanim napełnimy zmywarkę, pozbądźmy się resztek jedzenia. Jeśli zmywarka posiada tryb "eko", również powinniśmy jak najczęściej z niego korzystać.

Zastanówmy się również, ile rzeczy w domu jesteśmy w stanie zmienić na energooszczędne. Jeśli potrzebujemy grzejnika do domu, kupmy taki z termostatem. Wymieńmy również stare żarówki na te LED-owe. Są to niewielkie zmiany, które w skali roku mogą znacząco obniżyć nasze rachunki.

***

Czytaj także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas