Jak oszczędniej korzystać z kuchenki elektrycznej? Tak zmniejszysz rachunki za prąd
Galopująca inflacja i drastycznie wzrastające ceny energii elektrycznej sprawiają, że każdy łapie się za kieszeń. Przyrządzając potrawy na kuchence elektrycznej, warto znać kilka patentów, które pomogą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Środki te warto przeznaczyć na inny cel, a dobre nawyki wejdą szybko w krew. Jak oszczędniej używać kuchenki elektrycznej? Podpowiadamy poniżej.
Spis treści:
Jak zaoszczędzić podczas gotowania na kuchence elektrycznej?
Rocznie kuchenka elektryczna zużywa 1300-2325 kWh, co daje koszt 800 - 1400 złotych za rachunki za prąd. Coraz więcej gospodarstw domowych ma u siebie sprzęt tego typu. By zaoszczędzić co miesiąc na wydatkach związanych z prądem, warto znać kilka patentów na tańsze gotowanie i pieczenie. Na przykład podczas pieczenia, staraj się nie otwierać drzwi piekarnika. Dzięki temu ciepło przestanie niepotrzebnie uciekać. Poniżej podpowiadamy jak zużywać mniej energii elektrycznej podczas gotowania.
Zobacz koniecznie: Ekogroszek nie spala się całkowicie. Dlaczego? Czy warto palić ekogroszkiem?
Gotowanie pod przykryciem
Pierwszą zasadą jest gotowanie potraw pod przykryciem. Z czego to wynika? Dzięki temu ciepło utrzymane jest wewnątrz naczynia. To sprawia, że obiad szybciej się ugotuje, a ilość zużytej energii, będzie znacznie mniejsza. Przed końcem gotowania wyłącz płytę i pozostaw na niej garnek. Ten krótki czas wystarczy, by danie dogotowało się, a tym samym zużyjesz mniej prądu.
Prawidłowe gotowanie
Jeśli podzielisz jedzenie na mniejsze kawałki, to szybciej się ono ugotuje. Potrawa będzie porządniej dogotowana, a zużycie prądu mniejsze. Warto również podczas przyrządzania posiłku, używać najniższej wartości cieplej. Danie będzie nieco dłużej "dochodziło", ale z drugiej strony smak potrawy będzie wyborniejszy. Ponadto unikniesz problemu rozgotowanego mięsa czy ziemniaków.
Pamiętaj o dopasowaniu średnicy garnka do płyty grzewczej: zmniejszy to poziom zużytej energii. Zbyt duże naczynie, będzie wymagało dłuższego nagrzewania i zużycia większej energii cieplnej.
Nie zapominaj o czystości
Kolejną kwestią jest regularne dbanie o czystość kuchenki elektrycznej. Zalegające resztki jedzenia czy tłuszczu, ograniczają przepływ ciepła. To sprawia, że podczas gotowania zużywa się więcej prądu, a rachunki na koniec miesiąca będą wyższe. Do mycia płyty grzewczej stosuj delikatne detergenty na bazie sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Zawsze po skończonym gotowaniu wyłączaj kuchenkę, a jeśli zabudowana na to pozwala, odłączaj ją od kontaktu.
Polecamy: