Nie wylewaj wody po ziemniakach. Ma wiele zaskakujących zastosowań
Woda po ziemniakach może mieć wiele zastosowań. Nie warto od razu wylewać jej do zlewu — lepiej wykorzystać ponownie. Możesz użyć jej do czyszczenia zlewu lub wanny. Świetnie sprawdzi się też jako nawóz do roślin, gdyż zawiera cenne składniki odżywcze. Specyfik ma też właściwości zmiękczające, dlatego warto go użyć jako sposób na suche pięty. Jak wykorzystać wodę po ziemniakach? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Woda po ziemniakach do czyszczenia powierzchni
Specyfik sprawdzi się w przypadku szorowania brudnej wanny czy kabiny prysznicowej. To świetna alternatywa dla mocnych środków chemicznych. Niektóre z nich mogą uszkodzić delikatną powierzchnię. Wystarczy, że nasączysz gąbkę roztworem i dokładnie wymyjesz zabrudzenia. Po osadzie z mydła czy kamienia nie będzie śladu.
Polerowanie sztućców
Jeśli chcesz, by twoje sztućce lśniły, koniecznie użyj w tym celu wody po ziemniakach. Ma właściwości usuwające wiele zabrudzeń. Wystarczy, że włożysz je do specyfiku i zostawisz na godzinę. Po tym czasie wyjmij je i przepłucz pod bieżącą wodą. Na koniec wypoleruj sztućce bawełnianą ścierką i rozłóż na stole. Matowe i mało efektowne akcesoria odejdą już do lamusa.
Woda po ziemniakach do dań
To świetna podstawa do gotowania zup oraz przyrządzania sosów. Dodatkowo specyfik zawiera cenne składniki takie jak magnez, wapń i szereg witamin. Co więcej, woda ziemniaczana sprawi, że przygotowywanych dań nie będzie trzeba zagęszczać. To dzięki zawartej w niej skrobi, która zastąpi mąkę czy śmietanę. Bulion nada smak każdej potrawie i sprawi, że będzie smakować wybornie.
Woda po ziemniakach jako nawóz do roślin
Kolejną opcją jest wykorzystanie wody po ziemniakach jako nawozu do roślin. Znajduje się w niej np. fosfor, który wspiera wzrost rośliny. Oprócz tego w nawozie tego typu jest też potas, czyli składnik niezbędny do przeprowadzania fotosyntezy. Dodatkowo wzmacnia odporność roślin, dzięki czemu rzadziej chorują i są odporniejsze na atak szkodników. Pamiętaj, że woda nie może być posolona, gdyż poważnie zaszkodzi uprawom. Podlewaj nią rośliny, zabieg powtarzając kilka razy w ciągu miesiąca. Weź pod uwagę, że niektóre gatunki nie preferują takiego nawożenia. Należą do nich paprotki, storczyki czy wrzosy.
Sposób na suche pięty
Na wiosnę warto zadbać o skórę pięt i spróbować ją zregenerować. Możesz to zrobić za pomocą wody po ziemniakach. Ma właściwości zmiękczające, więc bez problemu poradzi sobie ze zrogowaciałym naskórkiem. Wystarczy, że stopy zanurzysz w ostudzonym specyfiku na około kwadrans. Jeśli chcesz, by płyn ładnie pachniał, dodaj kilka kropel olejku eterycznego. Na koniec dokładnie osusz stopy i wklep nawilżający krem do stóp. Zabieg powtarzaj przynajmniej raz w tygodniu.
Zobacz: