Nie wyrzucaj po przekwitnięciu. Wypróbuj prosty zabieg, a efekty cię zaskoczą

Aksamitki to kwiaty, które zdobią wiele ogrodów. Do ich zalet zalicza się nie tylko łatwą uprawę, ale także fakt, że kwitną aż do późnej jesieni. Po sezonie nie warto ich jednak wyrzucać. Ogrodnicy mają swój patent, który przynosi wiele korzyści. Zabieg ten jest niezwykle prosty, a jego efekty są zaskakujące. Co trzeba zrobić z aksamitkami po przekwitnięciu?

Aksamitki to rośliny jednoroczne, a więc po sezonie należy je wyrwać, ale niekoniecznie trzeba je od razu wyrzucać
Aksamitki to rośliny jednoroczne, a więc po sezonie należy je wyrwać, ale niekoniecznie trzeba je od razu wyrzucać123RF/PICSEL

Aksamitki w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Aksamitki to rośliny jednoroczne, które zdobią rabaty oraz tarasy i balkony. Zazwyczaj wysiewa się je do pojemników, a następnie przesadza do gruntu. Aksamitki nie są wymagające pod względem uprawy i pielęgnacji. Do tego przez długi czas cieszą oko swoimi kwiatami, które mają kolor żółty, pomarańczowy i czerwono-brązowy. Liście aksamitek są natomiast małe i odznaczają się ząbkowanym brzegiem.

Aksamitki lubią stanowiska nasłonecznione oraz żyzne i przepuszczalne gleby. Charakteryzują się specyficznym zapachem, dzięki któremu stanowią idealne rośliny odstraszające m.in. krety, kleszcze oraz mszyce.

Aksamitka pochodzi z rodziny astrowatych, a rodzaj ten obejmuje ponad 40 gatunków
Aksamitka pochodzi z rodziny astrowatych, a rodzaj ten obejmuje ponad 40 gatunków123RF/PICSEL

Przekwitnięte aksamitki wykorzystaj w ogrodzie

Aksamitki zaczynają kwitnąć w czerwcu, a przekwitają późną jesienią. Jeszcze w październiki cieszą oko, a więc nic dziwnego, że są tak chętnie wykorzystywane jako rośliny ozdobne. W dodatku aksamitki znalazły zastosowanie w lecznictwie oraz kuchni.

Przez to, że aksamitki to rośliny jednoroczne po sezonie należy je wyrwać, ale niekoniecznie trzeba je od razu wyrzucać. Wielu ogrodników uschnięte aksamitki wykorzystuje m.in. do poprawy jakości gleby.

W tym celu zakopuje się je w ogrodzie, by w przyszłym roku stanowiły idealne podłoże dla innych roślin. Dzięki temu będą odporne na choroby, a liczba szkodników w ogrodzie znacznie się zmniejszy.

Zaleca się, by aksamitki bez systemu korzeniowego zakopać na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. To prosty zabieg, który ma pozytywny wpływ na ogród.

***

„Ewa gotuje”: AwgolemonoPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas