Nie wyrzucaj skórki z chleba. Pomoże zadbać o buty zimą
Zimą, lód na ulicach i chodnikach powoduje poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samochodów. Dlatego dbający o nasze dobro drogowcy rozsypują sól, która topi lód i chroni przed poślizgiem. Jednak ta sama sól ma zgubny wpływ na nasze buty. Dlatego o obuwie zimowe należy szczególnie dbać, jeśli chcemy, by służyło nam przez długi czas. Może w tym pomóc skórka z chleba.
Jak pozbyć się soli z butów? Skórka chleba
Chlorek sodu ma zgubny wpływ na nasze obuwie. Białe zacieki wyglądają nieestetycznie, a sól niszczy skórę, zamsz i inne materiały, z których wykonane są buty. Dlatego zimą szczególnie aktualne staje się pytanie: "jak pozbyć się soli z butów?". Okazuje się, że jest na to kilka domowych sposobów, a wśród nich najbezpieczniejszym dla obuwia jest chleb, a konkretnie jego skórka.
Jeśli masz w domu kilkudniowy chleb, którego smak daleki jest od świeżego, miękkiego, aromatycznego pieczywa, zamiast wyrzucać go do kosza, wykorzystaj w pielęgnacji obuwia. Domowy sposób na sól na butach jest banalny. Wystarczy, że będziesz delikatnie pocierać wewnętrzną stroną skórki białe plamy na powierzchni obuwia. Chleb wchłonie sól, a twoje buty będą bezpieczne. Aby metoda była skuteczna, pieczywo nie może być czerstwe, jak kamień - wewnętrzna strona skórki musi być miękka.
Zobacz również: Prosty sposób na zamarznięte drzwi w samochodzie. Ten produkt kupisz za 10 zł w aptece
Jak usunąć sól z butów? Pomoże mleko
Jak usunąć sól z butów, jeśli plamy wyschły? W takiej sytuacji sprawdzi się inny kuchenny produkt - mleko. Podgrzej delikatnie biały napój, a następnie nasącz ciepłym mlekiem szmatkę lub wacik i pocieraj białe plamy z soli, aż znikną. Następnie delikatnie przetrzyj buty wodą, by usunąć resztki mleka. Biały napój to nie tylko sposób na zaschnięte plamy po soli, ale także odpowiedź na pytanie: "jak usunąć sól z butów zamszowych?".
Zimowe buty wymagają częstej pielęgnacji
Jednym ze sposobów na łatwiejsze radzenie sobie z zaciekami z soli na butach, jest ich częsta i prawidłowa pielęgnacja. Zimowe obuwie narażone jest na wiele czynników, które je niszczą, dlatego warto dbać o barierę ochronną butów, czyli regularnie je czyścić i pastować. Wypastowane i wyglancowane buty są lepiej chronione przed solą, a białe plamy łatwiej z nich usunąć.
Butów z zamszu nie można pastować, ale na rynku dostępne są specjalne impregnaty, które zabezpieczają obuwie przed szkodliwymi czynnikami.