Niebywałe co możemy znaleźć w paczkowanych sałatach. Dietetyczka ostrzega
Paczkowana sałata wzbudza wiele kontrowersji. Z jednej strony to wygodne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie oszczędność czasu - wystarczy otworzyć opakowanie, by mieć gotowy składnik sałatki. Z drugiej strony pojawiają się liczne głosy ostrzegające przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z jej spożywaniem. O tym, czy warto jeść paczkowaną sałatę, wypowiedziała się znana dietetyczka na Instagramie.
Spis treści:
Pakowane sałaty niebezpieczne dla zdrowia? Dietetyczka zabrała głos
Czy sałata z paczki jest zdrowa? Na to pytanie odpowiedziała dietetyczka kliniczna Anna Jedrej, której Instagramowe konto ma już niemal 70 tys. obserwujących. W swoich postach edukuje, a także pokazuje internautom, jakie produkty spożywcze faktycznie warto jeść, a na co lepiej uważać.
W jednym ze swoich instagramowych postów pod lupę wzięła paczkowaną sałatę, pisząc:
Paczkowana sałata? To błąd!
Dlaczego lepiej unikać takiej sałaty? Groźne skutki dla zdrowia
Zdaniem Anny Jedrej, głównym problemem paczkowanych sałat jest sposób ich pakowania. Zamykanie liści w plastikowych opakowaniach sprawia, że taka sałata szybciej więdnie i pleśnieje. To jednak nie wszystko:
Wilgotne środowisko w opakowaniu sprzyja rozwojowi bakterii i zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego
W swoim poście przywołała badania naukowców, którzy sprawdzili, co kryje się w opakowaniach z taką sałatą. Jak się okazało, odnaleźli w nich m.in. bakterie Salmonella.
Niestety nawet dokładne mycie nie rozwiązuje problemu obecności tych bakterii - bardzo mocno przywierają one do liści, przez co nawet wielokrotne płukanie ich nie zagwarantuje nam czystości.
Anna Jedrej zwraca też uwagę na jeden ważny szczegół - jeśli w opakowaniu znajdziemy choćby kilka nadgniłych liści, całość powinna zostać wyrzucona.
Czy sałata pakowana traci wartości odżywcze? Dietetyczka stawia sprawę jasno
Kolejnym powodem, dla którego według dietetyczki powinniśmy unikać paczkowanych sałat, jest utrata wartości odżywczych:
Obróbka technologiczna (mycie i suszenie) oraz długie przechowywanie zmniejszają ilość witamin i składników mineralnych
Nie bez znaczenia jest także kontakt żywności z plastikowymi opakowaniami. Jak wyjaśnia dietetyczka, tworzywa sztuczne mogą uwalniać szkodliwe związki chemiczne, takie jak BPA i ftalany, które mogą przenikać do jedzenia, a następnie negatywnie wpływać na nasze zdrowie.