Woreczek żółciowy mówi: "basta"? W taki sposób możesz go udobruchać
O woreczku żółciowym przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy zaczyna niedomagać albo pojawiają się bardzo silne objawy bólowe. Jeśli nasza dieta jest uboga i jemy nieregularnie, ta część ciała może szybko dać o sobie znać. Chcemy wesprzeć pracę woreczka żółciowego? Wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia, aby wspomóc jego intensywną pracę. Jak wygląda dieta na woreczek żółciowy? Co trzeba uwzględnić w jadłospisie? Przekonajmy się.
Spis treści:
Jest mały, ale bardzo ważny. Oto woreczek żółciowy
Woreczek żółciowy, a właściwie pęcherzyk żółciowy, to niewielki fragment układu pokarmowego, który zlokalizowany jest w pobliżu wątroby i ściśle z tym narządem współpracuje. Odpowiada za trawienie tłuszczów oraz prawidłowe utrzymywanie żółci w organizmie. Choć woreczek żółciowy jest niewielki, to może być narażony na szereg schorzeń: kamicę żółciową bądź bolesne zapalenia, co jest spowodowane złymi przyzwyczajeniami żywieniowymi. Nieprawidłowo działająca część ciała zazwyczaj nie daje żadnych objawów, ale kiedy sprawa staje się poważna, manifestuje to silnym bólem.
Kto jest narażony na problemy z woreczkiem żółciowym? Przede wszystkim te osoby, które spożywają nieregularnie posiłki i spożywane takie, które obfitują w tłuszcze trans. Do tego również zalicza się wysoka podaż produktów wysoko przetworzonych, brak błonnika pokarmowego w jadłospisie, ale także jedzenie dużej ilości cukrów prostych. Problemy z kamicą żółciową mogą również pojawiać się wtedy, kiedy w trakcie dnia stronimy od spożywania pokarmów, ale nadrabiamy jednym, wieczornym i kalorycznym posiłkiem.
Spożywasz te produkty? Woreczek żółciowy pokazuje czerwoną kartkę
Zanim jednak poznamy, jak wygląda dieta na woreczek żółciowy, trzeba wprowadzić pewne zmiany, które przysłużą się zdrowiu. Na początek należy wyeliminować część produktów: dania typu fast-food, ale także te smażone i grillowane. Do tego niezbędna jest rezygnacja z czerwonego mięsa, rzeczy tłustych, wzdymających, wysokoprocentowego nabiału oraz wyskokowych trunków, które obciążają wątrobę. Dieta dobra na woreczek żółciowy musi być lekkostrawna, więc przez jakiś czas trzeba unikać części surowych warzyw i owoców.
Jakie są zasady diety na woreczek żółciowy? Przede wszystkim trzeba rozplanować posiłki na cały dzień: trzy główne oraz dwa mniejsze. Do tego porcje powinny nie być obfite, ale rozłożone na cały dzień, aby niespecjalnie obciążać wątroby i woreczka żółciowego. Trzeba zaprzyjaźnić się z produktami lekkostrawnymi oraz przyswoić tajniki np. gotowania na parze lub beztłuszczowego pieczenia. Choć problemy z woreczkiem żółciowym są wynikiem braku błonnika w pożywieniu, to jednak nie należy teraz wprowadzać jego nadmiernej ilości, ponieważ w skondensowanej formie może zaszkodzić zarówno wątrobie, jak i żołądkowi czy jelitom.
Co jeść, kiedy chcemy uratować woreczek żółciowy?
Wiemy już, jak wygląda ogólnie dieta na woreczek żółciowy, więc czas poznać, jakie pokarmy są w niej dozwolone. Należy zacząć od lekkostrawnych produktów pszennych: jasnego pieczywa, kaszy kuskus, jasnych makaronów, ryżu, ale też białej mąki, płatków kukurydzianych czy wafli ryżowych. Jeśli chodzi o mięso, można jeść gotowane, duszone, bądź pieczone: drób, cielęcinę lub chudą wołowinę. Tłuszcze są dopuszczalne, ale wyłącznie nierafinowane, w niewielkich ilościach i spożywane na zimno, czyli tłoczone oleje oraz oliwa.
W trakcie diety na woreczek żółciowy można jeść ryby, ale nie mogą być smażone. Do tego dochodzą płyny: najlepiej woda w dużych ilościach, ale także herbaty oraz ziołowe napary.
A co z warzywami i owocami, kiedy stosujemy dietę na woreczek żółciowy? Te pierwsze muszą być obrane oraz ugotowane, ponieważ są lepiej przyswajalne przez organizm. W taki sposób można podawać marchew, buraki dynię, cukinię, pomidory bez skórki, szpinak oraz ziemniaki. W przypadku owoców, możemy raczyć się np. pieczonymi jabłkami, ale uprzednio obranymi ze skórki, możemy także jadać banany w musach i innych przetworach lub inne, bezpestkowe produkty.