Niekorzystny sposób suszenia prania. Licz się z przykrymi konsekwencjami

Właściciele pralek z funkcją suszenia lub specjalnych suszarek nie mają większego problemu z zalegającym i niedoschniętym praniem. Niezależnie od pory roku wyciągają z nich czyste elementy garderoby, gotowe do ponownego powieszenia w szafie. Jeśli nie posiadasz dedykowanego sprzętu AGD, sprawdź, jak prawidłowo suszyć pranie zimą, by uniknąć kłopotów ze zdrowiem i zabezpieczyć mieszkanie przed wilgocią.

Nie wszystkie metody suszenia prania w domu są bezpieczne dla zdrowia
Nie wszystkie metody suszenia prania w domu są bezpieczne dla zdrowia123RF/PICSEL

Błąd w suszeniu ubrań - omijaj go z daleka

Wiosną, latem, a nawet podczas ciepłej jesieni bez problemu wysuszymy pranie na balkonie, tarasie lub w przydomowym ogrodzie. Zimą jest to nieco utrudnione, ze względu na niskie temperatury oraz niekorzystne warunki pogodowe. Jeśli nie dysponujemy specjalną suszarką do ubrań, najczęściej korzystamy z dobrodziejstw sezonu grzewczego i rozwieszamy je na emitujących ciepło kaloryferach. Choć jest to sposób, który dość szybko przyniesie oczekiwane efekty, w tym samym czasie może wyrządzić więcej szkody niż pożytku naszemu mieszkaniu.

Tego nie rób z mokrymi ubraniami

Wilgoć unosząca się z mokrych ubrań osiada na oknach i ścianach
Wilgoć unosząca się z mokrych ubrań osiada na oknach i ścianach123RF/PICSEL

Dotychczas zimę kojarzyliśmy z krajobrazem pokrytym puszystym białym śniegiem. Zmiany zachodzące w klimacie nieco namieszały i teraz coraz częściej pierwszym miesiącom w roku towarzyszy ponura i deszczowa aura. Odbija się to także na sposobie wysychania prania, zwłaszcza jeśli nie posiadamy dedykowanego sprzętu. Najpopularniejszą domową metodą suszenia jest rozwieszenie garderoby, pościeli oraz innych tekstyliów na kaloryferze. Przyczynia się to jednak do nagromadzenia wilgoci.

Para osiadająca na oknach, parapetach oraz ścianach z czasem powoduje powstawanie toksycznego grzyba oraz niebezpiecznej pleśni. Nie tylko są trudne do usunięcia, ale także niekorzystnie wpływają na organizm. Potrafią wywoływać szereg dolegliwości zdrowotnych, w tym m.in. alergie dróg oddechowych, zmiany skórne oraz infekcje. Jak wysuszyć pranie, by uniknąć nieprzyjemnych skutków?

Bezpieczny patent na wysuszenie prania

Właściciele balkonów oraz tarasów z zadaszeniem mogą bez problemu wywieszać na nich pranie - również zimą. Trzeba się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż o tej porze roku będzie potrzebowało o wiele więcej czasu do całkowitego wyschnięcia. By nie ryzykować uszkodzenia ubrań oraz innych materiałów, zrezygnujmy z suszenia na zewnątrz podczas ujemnej temperatury i obfitych opadów śniegu.

Decydując się na pozostawienie prania do wyschnięcia w warunkach domowych, zrezygnujmy z rozwieszania go na grzejniku. Zamiast tego postawmy na tradycyjną rozkładaną suszarkę do ubrań. Przy tej opcji niezwykle ważne jest zadbanie o prawidłową cyrkulację powietrza. Regularnie otwierajmy okna oraz drzwi balkonowe. Dzięki temu wilgoć oraz para swobodnie wydostaną się na zewnątrz, a to uchroni nas przed rozwojem drobnoustrojów.

Pranie w pigułce. Co oznaczają symbole na metkach?Interia.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas