Nieprzyjemny aromat ze śmietnika wykręca nos? Wrzuć pełną łyżkę na dno kosza. Efekt natychmiastowy

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Soda oczyszczona to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów, którego nigdy nie powinno zabraknąć w domu. Lista jej zastosowań jest tak długo, że czasem ciężko zapamiętać wszystkie triki. Jej niezwykłe właściwości zastosujemy nie tylko w trakcie wypieków lub walki z kamieniem, ale także przy neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów z kosza na śmieci. Jak działa soda umieszczona w jego wnętrzu? Podpowiadamy.

Soda oczyszczona zneutralizuje brzydki zapach z kosza na śmieci
Soda oczyszczona zneutralizuje brzydki zapach z kosza na śmieci123RF/PICSEL

Ekspresowe niwelowanie nieprzyjemnej woni z kosza

Mieszanka odpadków leżących w koszu na śmieci w krótkim czasie staje się głównym źródłem smrodu, który roznosi się po całej kuchni. Aby pozbyć się nieprzyjemnych wrażeń węchowych, wystarczy użyć sprawdzonej sody oczyszczonej. To właśnie ten produkt najskuteczniej wyeliminuje woń resztek jedzenia oraz innych nieczystości. Jak prawidłowo skorzystać z preparatu?

Eliminowanie fetoru z kosza za pomocą sody warto wykonać dopiero w momencie, kiedy opróżnimy już pełne pojemniki. Najlepiej zrobić to wieczorem, kiedy przez kilka godzin nikt nie będzie pozbywał się odpadków. Wystarczy sięgnąć po opakowanie sody i wsypać jedną łyżkę stołową na dno kosza, a także dodać do środka odrobinę wody oraz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego lub soku z cytryny. Tak przygotowaną mieszankę pozostawiamy do rana, a następnie dokładnie czyścimy środek kosza na śmieci za pomocą wody i płynu do mycia naczyń. Teraz wystarczy umyć kubeł i wysuszyć za pomocą ręcznika papierowego.

Zapobieganie brzydkiemu zapachowi w koszu

Nie ma nawet cienia wątpliwości, że to rozkładające się jedzenie powoduje unoszenie się nieprzyjemnej woni znad śmietnika. Niemiły zapach staje się bardziej wyraźny, jeśli resztki trafią nie do worka, a bezpośrednio do wnętrza kosza.

Jak dbać o kosz na śmieci, by zbyt szybko nie śmierdział?
Jak dbać o kosz na śmieci, by zbyt szybko nie śmierdział?123RF/PICSEL

Jak tego unikać? Panie domu polecają, by:

  • umieszczać w koszach jedynie worki na śmieci dostosowane do ich pojemności;
  • postarać się nie przepełniać pojemników na odpady;
  • kupować wytrzymałe worki od sprawdzonych producentów;
  • dokładnie mocować worki na śmieci w pojemnikach;
  • myć kosz, jeśli po wyciągnięciu worka na dnie znajduje się płyn;
  • regularnie czyścić i dezynfekować kubły na śmieci.

Jak założyć worek na śmieci?

Po wyciągnięciu wypełnionego do granic możliwości worka oraz wyniesieniu go do pobliskiego śmietnika, przychodzi czas na ponowne zabezpieczenie kosza. Co ciekawe, spora grupa ludzi utrudnia sobie założenie worka na śmieci. Co robimy nie tak? Zazwyczaj roztrzepujemy w powietrzu nowy worek, a następnie tak przygotowany staramy się dopasować do wnętrza worka. Okazuje się, że o wiele szybciej uporamy się z zadaniem, jeśli nałożymy worek na brzegi kosza, a następnie ręką wepchniemy go do środka. Tym sposobem zapobiegniemy pozostawaniu pustych przestrzeni wewnątrz pojemnika.

"Ekologicznie": Dom bez chemii - soda IPLA

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas