Soda nie tylko w kuchni. Jak może pomóc w dbaniu o zdrowie?

Soda oczyszczona jest wykorzystywana w prawie każdym domu. Stosuje się ją nie tylko w kuchni, ale również jako dobry środek czyszczący czy kosmetyczny. To produkt, który powinniśmy zawsze mieć w naszej domowej apteczce. Oto jak soda może pomóc w dbaniu o nasze zdrowie!

Soda oczyszczona sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale również jako sprawdzone domowe lekarstwo
Soda oczyszczona sprawdzi się nie tylko w kuchni, ale również jako sprawdzone domowe lekarstwoGARO/PHANIEEast News

Soda oczyszczona jest związkiem, który za sprawą swoich uniwersalnych właściwości może być wykorzystywany zarówno w kuchni, jak i w łazience. Sprawdza się jako zamiennik niektórych niezdrowych składników w produktach spożywczych. Dodatkowo wspomaga działanie kosmetyków przeciwtrądzikowych, zmiękcza pranie i czyści czajnik. W jaki sposób soda oczyszczona może pomóc nam zadbać o zdrowie?

Soda oczyszczona - co to jest

Soda oczyszczona (inaczej wodorotlenek sodu) to związek chemiczny będący wodorosolą kwasu węglowego i sodu. Jest pośrednim produktem, pojawiającym się w momencie pobierania węglanu sodu z wody morskiej. Znamy go pod postacią białego proszku, który jest dostępny w prawie każdym sklepie.

Sodę oczyszczoną na ogół znajdziemy na dziale z przyprawami lub dodatkami do ciast. Nic dziwnego, gdyż często wykorzystuje się ją np. jako składnik spulchniający naleśniki. Należy natomiast pamiętać, że nie ma on wyłącznie zastosowania w kuchni. Sprawdzi się również, jako nabłyszczasz do roślin czy środek do odstraszania robactwa np. mrówek.    

Właściwości lecznicze sody oczyszczonej

Soda oczyszczona neutralizuje kwasy, wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze. Sód zawarta w domowych lekarstwach odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu płynów w organizmie, dzięki czemu wspomaga oczyszczanie ciała z toksyn i normalizuje poziom pH.

Wodorotlenek sodu można wykorzystać leczniczo zarówno w formie proszku czy pasty, jak i roztworu do picia. Wszystko zależy od tego, z jakimi problemami zdrowotnymi aktualnie się borykamy. Przeważnie na obrażenia zewnętrzne wykorzystujemy pastę. W przypadku chorób wewnętrznych sprawdza się w pomocy roztwór sody z wodą. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zastosowania sody oczyszczonej w zależności od dolegliwości.

Kiedy nie stosować sody oczyszczonej

Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe, powinniśmy skonsultować stosowanie sody oczyszczonej z lekarzem. Jest to szczególnie ważne przy antybiotykoterapii, ponieważ soda oczyszczona neutralizuje działanie niektórych składników leków.

Na wcześniejszą konsultację lekarską powinny umówić się również osoby z problemami serca, problemami żołądkowymi, niewydolnością nerek czy hipernatremią.

Najważniejsze jest jednak to, aby korzystać z sody oczyszczonej z głową, bo chociaż działa prozdrowotnie, nie należy jej nadużywać. Wykorzystywanie lecznicze sody zaleca się przez okres nie dłuższy niż dwa tygodnie.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dawkowanie sody oczyszczonej, ponieważ jej nadużycie może doprowadzić do:

  • mdłości
  • bóle głowy
  • opuchlizna stóp
  • niesprawność mięśni (ich słabość)
  • drażliwość

Soda oczyszczona na problemy skórne

Soda oczyszczona sprawdzi się idealnie na problemy skórne, głównie w formie pasty. Aby ją zrobić, mieszamy dużą dawkę sody z wodą. W ten sposób powstanie specyficzna masa, która po nałożeniu na skórę pomaga złagodzić świąd, trądzik oraz stany grzybicze. Dodając do niej np. aloes, zwiększamy działanie przeciwbakteryjne sody oczyszczonej i przyspieszymy proces gojenia ran. W takich sytuacjach pastę należy nakładać na ciało punktowo, w miejscu problemu.

Soda oczyszczona idealnie sprawdzi się jako środek leczniczy.
Soda oczyszczona idealnie sprawdzi się jako środek leczniczy.BLAWICKI PIOTREast News

Jeśli chcemy złagodzić oparzenia, konieczne jest namoczenie materiału (np. gazy) w szklance wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Tak przygotowanym materiałem zakrywamy poparzony obszar. Należy być natomiast ostrożnym. W przypadku mocniejszych oparzeń konieczna jest konsultacja z lekarzem, bądź bezpośredni kontakt z pogotowiem ratunkowym.

Możemy również zastosować kąpiel w letniej wodzie, która sprawdzi się na poparzenia czy ukąszenia owadów. Wystarczy dodać do kąpieli ćwierć szklanki sody oczyszczonej i połowę szklanki mąki kukurydzianej.

Soda oczyszczona na drogi oddechowe

Płukanki z sody oczyszczonej idealnie sprawdzą się przy problemach z gardłem czy nieświeżym oddechem. W przypadku, gdy nasz oddech pozostawia wiele do życzenia, dodajemy łyżeczkę produktu do szklanki z ciepłą wodą i takim płynem płuczemy gardło. Sprawdzić może się również soda dodana do płynu do płukania jamy ustnej.

W przypadku problemów z układem oddechowym warto wykorzystać domowe inhalacje. Do naczynia wlewamy litr wody i dodajemy łyżkę stołową sody oczyszczonej. Taki środek inhalacyjny nie tylko zmniejszy obrzęk błony śluzowej i pomoże nam zwalczyć infekcję, ale ułatwi również oddychanie. Oprócz tego zmniejszy ryzyko zakażeń całego układu oddechowego.

Aby inhalacja była w pełni skuteczna, należy stosować ją dwa razy dziennie przez około 10 minut. Jeśli cierpimy na mukowiscydozę lub inne choroby układu oddechowego, skonsultujmy się jednak z lekarzem, zanim rozpoczniemy tego rodzaju kurację.

Soda oczyszczona na niestrawność i zaparcia

W przypadku zatrucia, zarówno alkoholem, jak i produktami spożywczymi, również warto skorzystać z właściwości sody oczyszczonej, która w tym przypadku sprawdzi się jako napar do picia.

Jak pić sodę? Mieszamy wodę z sodą (jedna łyżeczka sody na szklankę wody) i dodajemy kilka kropel soku z cytryny. Taki roztwór pijemy w całości. Napar w tych proporcjach sprawdzi się również przy zaparciach czy zgadze.

Jeśli cierpimy na ból brzucha, możemy dodać sodę oczyszczoną do herbaty. Przygotowujemy herbatę - najlepiej miętową, gdyż mięta wzmaga produkcję soków żołądkowych. Dodajemy do niej szczyptę sody oczyszczonej i taki napój wypijamy.

Soda oczyszczona na zapalenie pęcherza

Jeśli cierpimy na zapalenie pęcherza, jedną z najlepszych kuracji jest spożywanie jak największej ilości płynów, gdyż w ten sposób oczyszczamy układ moczowy. Warto dodać do nich sodę oczyszczoną, ze względu na jej właściwości przeciwzapalnie. Na piekący ból sprawdzi się natomiast napar stworzony z połowy łyżeczki sody na szklankę wody.

***

Zobacz również:

„Zdrowie na widelcu”: Jak odchudzić kotlet schabowy? Nie musi być taki kalorycznyPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas