Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to w nomenklaturze chemicznej wodorowęglan sodu. Związek chemiczny został odkryty przez mieszkańców kolonialnej Ameryki – dodawano go do wypieków, bo stawały się bardziej puszyste. Dziś soda oczyszczona to podstawowy artykuł w niemal każdym domu. Wykorzystuje się ją w gotowaniu, codziennych porządkach, praniu, a nawet w ogrodzie. Sprawdzi się także jako środek higieny czy do pielęgnacji skóry i włosów. Jakie są nietypowe zastosowania sody oczyszczonej? Które popularne produkty możemy nią zastąpić?

Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej
Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej ©123RF/PICSEL

Soda oczyszczona – zastosowania w gotowaniu

Zamiennik drożdży
©123RF/PICSEL

Sodą oczyszczoną możemy zastąpić proszek do pieczenia. Trzeba tylko pamiętać, że sody należy dodawać 4 razy mniej niż proszku do pieczenia (np. ćwierć łyżeczki zamiast łyżeczki). Substancja ta idealnie zmiękcza też mięso (wystarczy je natrzeć na kilka godzin przez przyrządzaniem) i poprawia smak ryb (powinno się je moczyć przez pół godziny w litrze wody z dodatkiem 2 łyżek sody, a następnie opłukać i wysuszyć).

Sodą oczyszczoną zastąpimy również drożdże. W tym celu sodę należy zmieszać z kwaskiem cytrynowym w proporcji 1:1 i dodać do ciasta czy racuchów. Zamiast kwasku cytrynowego można użyć kefiru lub maślanki (chodzi o to, by sodę zmieszać z produktem o kwaśnym odczynie). Dzięki temu wypieki będą pulchne i puszyste.

Soda oczyszczona a porządki

Czyszczenie piekarnika
©123RF/PICSEL

Soda oczyszczona jest niezastąpionym naturalnym środkiem do czyszczenia wielu powierzchni. Jeśli zmieszamy ją z odrobiną wody, otrzymamy pastę do usuwania brudu z fug czy osadu z kamienia (np. z kuchennego zlewu, kabiny prysznicowej, sedesu oraz kranów). Soda skutecznie udrożni także rury – torebkę proszku wystarczy wsypać do zlewu, a następnie zalać wrzątkiem. Świetnie sprawdzi się również jako neutralizator zapachu – można rozsypać ją na dywanie (a później odkurzyć) lub włożyć do lodówki. Za pomocą sody z łatwością wyczyścimy też piekarnik – proszek wystarczy rozsypać we wnętrzu urządzenia, a następnie delikatnie spryskać wodą i pozostawić na noc. Rano piekarnik wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Soda oczyszczona pomoże również usunąć plamy z tkanin (pastę należy nałożyć na plamę i delikatnie pocierać) lub wybielić jasne ubrania. Opakowanie substancji trzeba jedynie wsypać do pojemnika na proszek lub bezpośrednio do bębna pralki. Jeśli wsypiemy ją do zbiornika na płyn do płukania, rewelacyjnie zmiękczy ubrania (wystarczy pół szklanki sody).

Soda oczyszczona – zastosowania w ogrodzie

Płukanka do ust
©123RF/PICSEL

Soda oczyszczona ułatwi nam również uprawę roślin w ogrodzie – spowolni odrastanie chwastów. Po ich dokładnym usunięciu (razem z korzeniami) glebę wystarczy obficie posypać sodą. Soda połączona z solą kuchenną w proporcji 1:1 to również świetny odstraszacz mrówek.

Soda oczyszczona a higiena i uroda

Soda oczyszczona zastąpi niektóre kosmetyki. Jeśli dodamy ją do kąpieli (4 łyżki stołowe), nawilży skórę, złagodzi podrażnienia i stany zapalne wywołane np. alergią. Będzie też pomocna przy infekcjach dróg moczowych. Kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż 10 minut. Za pomocą sody oczyszczonej przygotujemy także peeling do ciała. Do proszku wystarczy dodać niewielką ilość ciepłej wody – taką papkę wystarczy delikatnie wcierać w skórę, a następnie zmyć.

Soda oczyszczona pomoże nam również uporać się ze wstydliwymi dolegliwościami. Aby zapobiec nadmiernemu poceniu się stóp, wystarczy moczyć je w misce z wodą z dodatkiem sody (1-2 łyżki stołowe). Płukanka z sody (1 łyżeczka proszku na szklankę wody) rozprawi się także z nieprzyjemnym zapachem z ust. Sodą oczyszczoną zastąpimy też szampon do przetłuszczających się włosów. 1 łyżkę substancji powinno się lekko zwilżyć wodą i wetrzeć w skórę głowy, a po chwili spłukać wodą. Dzięki temu włosy będą się wolniej przetłuszczać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas