Nietypowe zastosowanie soli kuchennej

Sól kuchenną znajdziemy w każdym domu. Zazwyczaj stosowana jest jako przyprawa, poprawiając smak zarówno dań jak i deserów. Dodatek szczypty soli do czekolady wspomaga jej smak. Sól może przydać się nie tylko w trakcie gotowania. Jeżeli chcesz poznać wszystkie zastosowania soli kuchennej, dokładną listę znajdziesz poniżej.

sól kuchenna
sól kuchenna© Photogenica

Odnawia wiklinę

szczypta soli do kawy
© Photogenica

Jeżeli masz wiklinowe meble, to wiesz, że z czasem tracą one swój urok. Powstają na nich plamy i przebarwienia. Jeżeli chcesz odnowić stare, wiklinowe meble, wypróbuj roztworu solanki. Zanurz miękką szczotkę do mycia dywanów w roztworze, dokładnie wymyj meble i pozostaw do wyschnięcia na słońcu. Odzyskają one kolor, plamy i przebarwienia znikną, a meble będą jak nowe.

Usuwa przypalone plamy

Jeżeli gotując coś lub piekąc zauważysz, że przygotowywana potrawa zaczyna kipieć, posyp solą to, czego nie udało się zatrzymać. Dzięki temu zabrudzenie z łatwością da się zetrzeć bez zbędnego szorowania.

Zniweluje gorzki smak

Jeżeli przygotowując kawę, zapomniałeś ściągnąć dzbanka z ognia lub przygotowałeś zbyt mocny trunek, który jest tak gorzki, że nie da się go wypić, nie wylewaj go do zlewu. Spróbuj uratować kawę dodając do niej szczyptę soli. Smak powinien być znacznie lepszy.

Usunie uporczywe chwasty

sól na uporczywe chwasty
© Photogenica

Jeżeli w szczelinach między pytami chodnikowymi lub pomiędzy pęknięciami w betonowych płytach nieustannie odrastają ci chwasty, nie stosuj chemicznych środków zwalczających ten problem. Mogą one powodować zatrucie zwierząt domowych, a nie ma gwarancji ich działania. Wypróbuj roztwór soli. Zagotuj dwie szklanki wody z około szklanką soli kuchennej, a powstałą mieszaniną podlej chwasty. Możesz również zastosować sól bezpośrednio na roślinę, bez wcześniejszego rozpuszczania jej w wodzie. Ważne jest tu odpowiednio duże stężenie soli w roztworze, które usunie chwasty na stałe.

Usuwa plamy z herbaty i kawy

Sól jest świetnym środkiem sprzątającym. Jeżeli twoje filiżanki pokrywa osad z herbaty lub kawy, weź niewielką ilość soli i mokrą gąbkę i delikatnie pocieraj zabrudzenie. Osad po chwili zniknie, a naczynia będą czyste i lśniące. Miedź i mosiądz również możesz wypolerować przy użyciu soli. Zrób pastę z równych części soli, mąki i octu. Natrzyj czyszczone przedmioty, spłucz ciepłą wodą i wytrzyj do sucha.

Odnowi sztuczne kwiaty

sól do czyszczenia
© Photogenica

Nigdy nie dodawaj soli do wody w wazonie. Spowoduje niemal natychmiastowe zwiędnięcie kwiatów. Sztuczne kwiaty tu już zupełnie inna bajka. Z czasem blakną i racą swój urok. Możesz go łatwo przywrócić używając jedynie sól kuchenną. Weź papierową torebkę, wsyp do niej około ¼ szklanki soli i włóż sztuczne kwiaty. Energicznie potrząsaj torebką aby sól dotarła w każde miejsce. Kwiaty będą odnowione.

Wyczyści przypalone żelazko

Przypalone żelazko nie musi być od razu wymienione na nowe. Wystarczy, że weźmiesz pół szklanki soli, rozsypiesz na gazecie i przejedziesz gorącą stopką w tę i z powrotem kilka razy. Żelazko będzie jak nowe.

Usunie brzydki zapach z butów

Jeżeli twoje buty nieprzyjemnie pachną, możesz temu zaradzić. Wystarczy, że wieczorem posypiesz wewnątrz butów solą i pozostawisz je do rana. Po tym czasie wysyp sól i przetrzyj wnętrze butów wilgotną szmatką, aby usunąć resztki soli. Kiedy buty wyschną są gotowe, a po zapachu nie ma śladu. Sól zabija bakterie, które powodują brzydkie zapachy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas