Niezapominajka: Jak wysiewać, uprawiać i pielęgnować?

Choć jej znakami rozpoznawczymi są drobna postura i niebieskie, różowe bądź fioletowe kwiatuszki, to symboliką, jaką posiada, mogłaby obdzielić kilka gatunków. Niezapominajka - bo o niej mowa - przypomina skazanym na rozłąkę zakochanym o drugiej połówce, a zapominalskim o ważnych zadaniach do wykonania. Ma też swoje święto w kalendarzu! Niezapominajkę z pewnością warto zasadzić w swoim ogródku - szybko rośnie; jest wyjątkowo wdzięczna w uprawie i wybaczy wiele. Oto kilka ciekawostek związanych z niezapominajką, które warto znać.

Niezapominajka tworzy piękne dywany
Niezapominajka tworzy piękne dywany123RF/PICSEL

Niezapominajka: Kilka słów o roślinie

Niezapominajka pięknie i bujnie rośnie w ogrodzie
Niezapominajka pięknie i bujnie rośnie w ogrodzie123RF/PICSEL

Niezapominajkę spotkać łatwo, bo rośnie niemal na wszystkich kontynentach. Nazwa rośliny obejmuje ponad 50 gatunków; ale najczęściej można spotkać trzy spośród nich, czyli niezapominajkę alpejską, błotną oraz leśną. Wymienione przymiotniki bardzo wiele o poszczególnych odmianach mówią. Niezapominajkę alpejską najłatwiej spotkać w górach; w Polsce konkretnie w Tatrach. Jej znakiem rozpoznawczym są ciemnoniebieskie kwiaty. Niezapominajka błotna ma z kolei jaśniejsze kwiaty od swej kuzynki z gór; znacznie szybciej od niej rozkwita i najczęściej porasta mokre błotniste podłoże. Nadaje się m.in do uprawy w oczku wodnym. Z kolei niezapominajka leśna to królowa zarośli; jej niebieskie bądź różowe kwiatki pojawiają się już w kwietniu i przykuwają wzrok do czerwca.

Rośliny, które oczyszczają dla nas wodęInteria.tv

Niezapominajka: Jak warunki preferuje?

Niezapominajka pięknie kwitnie
Niezapominajka pięknie kwitnie123RF/PICSEL

Niezapominajka nie ma zbyt wygórowanych wymagań, a tym samym jest bardzo wdzięczna w ogrodowej uprawie. Trzeba zapewnić je warunki podobne do tych, jakie oferuje jej natura; a odwdzięczy się szybkim wzrostem i bujnym kwitnieniem. Uwielbia wilgotne i zacienione miejsca; słońce służy jedynie niezapominajce alpejskiej. Jeśli chodzi o glebę, najlepiej w przypadku niezapominajki sprawdza się wilgotna ziemia bogata w próchnicę. Roślina ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Może pełnić rolę otoczki do innych większych roślin lub zdobić powierzchnię działki wzdłuż chodników i ogrodzeń. Mimo że na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie rośliny bardzo delikatnej, jest w stanie  bardzo wiele wytrzymać. Spośród zabiegów pielęgnacyjnych wymaga tylko regularnego podlewania.

Kiedy i jak wysiewać niezapominajkę?

Niezapominajkę wysiewa się w okresie od kwietnia do lipca - w pierwszej kolejności do rozsadników ze specjalnie przygotowanym do tego podłożem, aby mogła prawidłowo rosnąć, a dopiero później przesadza się ją do zwykłej ziemi. W kolejnych sezonach wysiewa się już sama i rozrasta z samosiejek.

Niezapominajkę cechuje duża odporność na szkodniki i choroby roślin. Zdecydowanie największym dla niej zagrożeniem są mszyce, których zmasowane ataki prowadzą do obumarcia rośliny. Szkodnika łatwo rozpoznać po kleistej substancji, którą zostawia na liściach niezapominajki. W walce z mszycami najlepiej wykorzystać opryski chemiczne. Bywa, że niezapominajka staje się ofiarą mączniaka, którego znakiem rozpoznawczym jest biały nalot. Podobnie jak w przypadku mszyc, starciu z mączniakiem trzeba wykorzystać opryski chemiczne.

Ciekawostki dotyczące niezapominajki

Niezapominajka ma bogatą symbolikę
Niezapominajka ma bogatą symbolikę123RF/PICSEL

Niezapominajka - mimo niewielkich rozmiarów - zajmuje ważne miejsce w ekosystemie. W kalendarzu zarezerwowana jest nawet specjalnie dla niej data. 15 maja w Polsce przypada Dzień Polskiej Niezapominajki. Z rośliną związana jest także bogata symbolika. Towarzyszy zakochanym skazanym na rozłąkę i przypomina o drugiej połówce, a w przypadku zapominalskich pełni rolę czegoś w rodzaju przypominajki o rzeczach ważnych. 

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas