Reklama

Niezawodne sposoby na ślimaki. Wypróbuj już teraz i ochroń swoje uprawy

Ślimaki w ogrodzie to obecnie zmora wielu osób. Potrafią wyrządzić spore szkody, a dla wielu walka z nimi jest niemałym problemem. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym ogrodnicy chronią swoje uprawy. Uznają je wręcz za niezawodne.

Jakie szkody wyrządzają ślimaki w ogrodzie?

Pojedyncze ślimaki w ogrodzie nie powinny wiązać się z wielkim zagrożeniem dla upraw. Zapomina się, że korzystnie wpływają na środowisko, a wszystko to za sprawą zjadania martwych resztek roślin oraz drobnych zwierząt i tworzenia gleby próchniczej. Poza tym nie każdy ślimak w ogrodzie jest od razu szkodnikiem. Te z muszlami zazwyczaj nie niosą za sobą wielkich strat. Nieproszonymi gośćmi są przede wszystkim ślimaki nagie m.in. pomrowy i pomrowiki plamiste. 

Problem pojawia się, gdy występują w sporej ilości. Wówczas można zauważyć poobgryzane pędy młodych roślin, a także dziury w liściach i korzeniach. Szkody widać zarówno na warzywach, jak i tych ozdobnych roślinach. Ślimaki gustują m.in. w truskawkach, malinach, marchewce i kapuście. Uwielbiają również funkie, dalie i cynie. 

Zobacz także: Rozsyp cukier w kuchni i zgaś światło. Po kilku godzinach dowiesz się, co mieszka w szafkach

Reklama

Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu?

Odstraszanie za pomocą roślin to jedna ze skutecznych metod, która działa nie tylko na ślimaki. Mięczaki te nie przepadają m.in. za lawendą wąskolistną, nasturcją, wiesiołkiem krzewiastym, krwawnikiem pospolitym i liliowcem ogrodowym. Posadzenie ich w ogrodzie może zniechęcić ślimaki do przebywania w nim. Poza tym skutecznym sposobem jest obsadzenie atakowanych grządek majerankiem, czosnkiem, cebulą lub szałwią lekarską.

Po zauważeniu żerujących w ogrodzie ślimaków warto zabezpieczyć rośliny przed ich kolejnym atakiem. Wokół nich warto rozsypać skorupki jajek, trociny bądź drobne kamyczki. W ten sposób powstanie powierzchnia, po której ślimaki nie potrafią się poruszać. Trzeba jednak pamiętać, by po każdym deszczu powtarzać tę czynność. 

Barierę przed szkodnikami można wykonać z plastikowej butelki. Ogrodnicy polecają odciąć jej dno i wbić w ziemię, by osłaniała wschodzącą roślinę przed szkodnikiem. 

Zobacz także: Tak unikniesz ataku kleszczy. Zrób domowej roboty odstraszacz

Ponadto pomocny może się okazać oprysk na bazie zaparzonej kawy i wody (warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny tolerują kawę). Ślimaki wręcz nie znoszą tego zapachu. Inni polecają również wymieszać sól kuchenną z ciepłą wodą. Trzeba jednak uważać i nie pryskać tak przygotowaną mieszanką w okolicy roślin, by im nie zaszkodzić. Najlepiej wybierać kryjówki ślimaków. 

Ślimaki można zbierać i wynosić poza ogród, najlepiej minimum 20 metrów dalej. W ciągu dnia zazwyczaj szukają schronienia między deskami i kamieniami. Warto więc przeglądać ich potencjalne kryjówki i wypraszać ze swojej posesji. 

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ślimaki w ogrodzie | domowe sposoby na ślimaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy