Niezawodne sposoby na ślimaki. Wypróbuj już teraz i ochroń swoje uprawy

Ślimaki w ogrodzie to obecnie zmora wielu osób. Potrafią wyrządzić spore szkody, a dla wielu walka z nimi jest niemałym problemem. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym ogrodnicy chronią swoje uprawy. Uznają je wręcz za niezawodne.

Odstraszanie za pomocą roślin to jedna ze skutecznych metod, która działa nie tylko na ślimaki
Odstraszanie za pomocą roślin to jedna ze skutecznych metod, która działa nie tylko na ślimaki123RF/PICSEL

Jakie szkody wyrządzają ślimaki w ogrodzie?

Problem pojawia się, gdy występują w sporej ilości. Wówczas można zauważyć poobgryzane pędy młodych roślin, a także dziury w liściach i korzeniach. Szkody widać zarówno na warzywach, jak i tych ozdobnych roślinach. Ślimaki gustują m.in. w truskawkach, malinach, marchewce i kapuście. Uwielbiają również funkie, dalie i cynie.

Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu?

Odstraszanie za pomocą roślin to jedna ze skutecznych metod, która działa nie tylko na ślimaki. Mięczaki te nie przepadają m.in. za lawendą wąskolistną, nasturcją, wiesiołkiem krzewiastym, krwawnikiem pospolitym i liliowcem ogrodowym. Posadzenie ich w ogrodzie może zniechęcić ślimaki do przebywania w nim. Poza tym skutecznym sposobem jest obsadzenie atakowanych grządek majerankiem, czosnkiem, cebulą lub szałwią lekarską.

Pojedyncze ślimaki w ogrodzie nie powinny wiązać się z wielkim zagrożeniem dla upraw
Pojedyncze ślimaki w ogrodzie nie powinny wiązać się z wielkim zagrożeniem dla upraw123RF/PICSEL

Po zauważeniu żerujących w ogrodzie ślimaków warto zabezpieczyć rośliny przed ich kolejnym atakiem. Wokół nich warto rozsypać skorupki jajek, trociny bądź drobne kamyczki. W ten sposób powstanie powierzchnia, po której ślimaki nie potrafią się poruszać. Trzeba jednak pamiętać, by po każdym deszczu powtarzać tę czynność.

Barierę przed szkodnikami można wykonać z plastikowej butelki. Ogrodnicy polecają odciąć jej dno i wbić w ziemię, by osłaniała wschodzącą roślinę przed szkodnikiem.

Ponadto pomocny może się okazać oprysk na bazie zaparzonej kawy i wody (warto pamiętać, że nie wszystkie rośliny tolerują kawę). Ślimaki wręcz nie znoszą tego zapachu. Inni polecają również wymieszać sól kuchenną z ciepłą wodą. Trzeba jednak uważać i nie pryskać tak przygotowaną mieszanką w okolicy roślin, by im nie zaszkodzić. Najlepiej wybierać kryjówki ślimaków.

Ślimaki można zbierać i wynosić poza ogród, najlepiej minimum 20 metrów dalej. W ciągu dnia zazwyczaj szukają schronienia między deskami i kamieniami. Warto więc przeglądać ich potencjalne kryjówki i wypraszać ze swojej posesji.

***

„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas