Reklama

Rozsyp cukier w kuchni i zgaś światło. Po kilku godzinach dowiesz się, co mieszka w szafkach

Ich rozmnażanie przebiega w bardzo szybkim tempie, a walka z nimi może być trudna. Właśnie dlatego należy rozpoznać szkodniki i od razu zacząć je zwalczać. Poznaj chemiczne i domowe sposoby na wytępienie karaluchów.

Najbardziej popularnymi rodzajami karalucha w Polsce są: karaczan pospolity i karaczan prusak. Dorosły karaluch mierzy od 17 do 29 mm, jego ciało jest błyszczące o barwie brunatnoczarnej.  Karaluchy cechują się długimi odnóżami wyposażonymi w kolce na udach i goleniach. Szkodniki te zazwyczaj występują w grupach, rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Karaluchy są wszystkożerne, lubią ciepłe i wilgotne miejsca. 

Reklama

Skąd się biorą karaluchy w domu?

W związku z tym, że karaluchy lubią ciepłe i wilgotne miejsca, to najchętniej zasiedlają się w kuchni. Ich pojawienie nie zawsze świadczy o braku czystości w mieszkaniu. Czasem można przynieść je do domu z używanymi meblami, odzieżą czy zabawkami. W trakcie wyrzucania odpadów zdarza się, że przynosimy karaluchy ze śmietnika np. pod butami. 

Mieszkając w bloku, karaluchy mogą przedostać się przez kanalizację, wentylację, szczeliny w ścianach, rurach czy oknach. Możemy przynieść je również wraz z torbami lub walizkami z podróży, a nawet w opakowaniu z żywnością. 

Niestety wniesione karaluchy bardzo szybko zadomawiają się w naszych mieszkaniach. Sprzyja temu temperatura, wynosząca ponad 20 stopni Celsjusza oraz pożywienie dostępne w kuchni.

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy

Jeśli mamy podejrzenia, że w domu są karaluchy, to od razu powinniśmy zacząć przeszukiwanie mieszkania. Musimy skontrolować trudnodostępne miejsca tj. szafki z jedzeniem, listwy podłogowe, a także wszelkie zakamarki. 

Innym sposobem na sprawdzenie, czy w domu są karaluchy, jest rozsypanie cukru w kilku widocznych miejscach, najlepiej w kuchni. Karaluchy będą lgnąć do cukru, oczywiście przy zgaszonym świetle. Musimy wrócić po kilku godzinach i sprawdzić obecność insektów. 

Szybki i skuteczny sposób na pozbycie się karaluchów

Kiedy zauważymy niewielką ilość biegających karaluchów, możemy zacząć zwalczanie ich za pomocą tego, co mamy w swoim mieszkaniu. Oto szybkie, skuteczne i domowe sposoby na pozbycie się karaluchów:

  • mieszkanka z kwasu borowego, mąki i cukru - ostatni składnik zbawi karaluchy, mąka podziała na nie jak klej, a kwas borowy zatruje szkodniki; 
  • poczęstunek piwem - karaluchy bardzo lubią smak piwa, dlatego należy nasączyć nim ścierkę i umieścić ją w misce. Zwabione karaluchy zaczną do niej wchodzić, upijając się alkoholem. Dzięki temu będą powolne i ociężałe, a my przystąpimy do wynoszenia ich z domu;
  • długo gotowane jajka -  musimy gotować je przez trzy godziny. Przez ten czas wytworzymy trujący związek siarki i żelaza, który wytępi karaluchy.

Jeśli zauważmy, że w naszym mieszkaniu pojawiło się dużo karaluchów, to powinniśmy użyć profesjonalnych środków chemicznych do zwalczania tych insektów. Mogą mieć one postać żelu, sprayu lub proszku. 

Szybkim i skutecznym sposobem na karaluchy jest użycie sprayu na przestrzeniach otwartych, najlepiej w domu. Mieszkanie należy spryskać z 20 cm od miejsca bytowania karaluchów. Opryskiwanie powinniśmy powtarzać regularnie, co dwa tygodnie, aż do momentu zniknięcia karaluchów. 

Możemy również użyć specjalnego żelu, aplikując go w miejsca, gdzie występują karaluchy. Środek działa przez trzy miesiące, zwalczając dorosłe osobniki i nimfy, dlatego można uznać go za szybki i skuteczny sposób na pozbycie się karaluchów. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Oleica krówka. Nie denerwuj tego owada. Niewielka dawka jego trucizny może zabić człowieka

Jak pozbyć się much z domu? Sprawdź najskuteczniejsze sposoby

Jak zrobić domowy środek na kleszcze? Produkty znajdziesz w kuchni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karaluchy | sposób na karaluchy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy