Rozsyp cukier w kuchni i zgaś światło. Po kilku godzinach dowiesz się, co mieszka w szafkach

Ich rozmnażanie przebiega w bardzo szybkim tempie, a walka z nimi może być trudna. Właśnie dlatego należy rozpoznać szkodniki i od razu zacząć je zwalczać. Poznaj chemiczne i domowe sposoby na wytępienie karaluchów.

Karaluchy żerują pod osłoną nocy. Nocne "wycieczki" człowieka do toalety lub po wodę mogą spłoszyć szkodniki, stąd ciężko je zlokalizować za dnia.
Karaluchy żerują pod osłoną nocy. Nocne "wycieczki" człowieka do toalety lub po wodę mogą spłoszyć szkodniki, stąd ciężko je zlokalizować za dnia.123RF/PICSEL

Najbardziej popularnymi rodzajami karalucha w Polsce są: karaczan pospolity i karaczan prusak. Dorosły karaluch mierzy od 17 do 29 mm, jego ciało jest błyszczące o barwie brunatnoczarnej.  Karaluchy cechują się długimi odnóżami wyposażonymi w kolce na udach i goleniach. Szkodniki te zazwyczaj występują w grupach, rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Karaluchy są wszystkożerne, lubią ciepłe i wilgotne miejsca.

Skąd się biorą karaluchy w domu?

W związku z tym, że karaluchy lubią ciepłe i wilgotne miejsca, to najchętniej zasiedlają się w kuchni. Ich pojawienie nie zawsze świadczy o braku czystości w mieszkaniu. Czasem można przynieść je do domu z używanymi meblami, odzieżą czy zabawkami. W trakcie wyrzucania odpadów zdarza się, że przynosimy karaluchy ze śmietnika np. pod butami.

Niestety wniesione karaluchy bardzo szybko zadomawiają się w naszych mieszkaniach. Sprzyja temu temperatura, wynosząca ponad 20 stopni Celsjusza oraz pożywienie dostępne w kuchni.

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy

Jeśli mamy podejrzenia, że w domu są karaluchy, to od razu powinniśmy zacząć przeszukiwanie mieszkania. Musimy skontrolować trudnodostępne miejsca tj. szafki z jedzeniem, listwy podłogowe, a także wszelkie zakamarki.

Innym sposobem na sprawdzenie, czy w domu są karaluchy, jest rozsypanie cukru w kilku widocznych miejscach, najlepiej w kuchni. Karaluchy będą lgnąć do cukru, oczywiście przy zgaszonym świetle. Musimy wrócić po kilku godzinach i sprawdzić obecność insektów.

Karaluchy są niebywale odporne. Co za to odpowiada?
Karaluchy są niebywale odporne. Co za to odpowiada?123RF/PICSEL

Szybki i skuteczny sposób na pozbycie się karaluchów

Kiedy zauważymy niewielką ilość biegających karaluchów, możemy zacząć zwalczanie ich za pomocą tego, co mamy w swoim mieszkaniu. Oto szybkie, skuteczne i domowe sposoby na pozbycie się karaluchów:

  • mieszkanka z kwasu borowego, mąki i cukru - ostatni składnik zbawi karaluchy, mąka podziała na nie jak klej, a kwas borowy zatruje szkodniki; 
  • poczęstunek piwem - karaluchy bardzo lubią smak piwa, dlatego należy nasączyć nim ścierkę i umieścić ją w misce. Zwabione karaluchy zaczną do niej wchodzić, upijając się alkoholem. Dzięki temu będą powolne i ociężałe, a my przystąpimy do wynoszenia ich z domu;
  • długo gotowane jajka -  musimy gotować je przez trzy godziny. Przez ten czas wytworzymy trujący związek siarki i żelaza, który wytępi karaluchy.

Jeśli zauważmy, że w naszym mieszkaniu pojawiło się dużo karaluchów, to powinniśmy użyć profesjonalnych środków chemicznych do zwalczania tych insektów. Mogą mieć one postać żelu, sprayu lub proszku.

Szybkim i skutecznym sposobem na karaluchy jest użycie sprayu na przestrzeniach otwartych, najlepiej w domu. Mieszkanie należy spryskać z 20 cm od miejsca bytowania karaluchów. Opryskiwanie powinniśmy powtarzać regularnie, co dwa tygodnie, aż do momentu zniknięcia karaluchów.

Możemy również użyć specjalnego żelu, aplikując go w miejsca, gdzie występują karaluchy. Środek działa przez trzy miesiące, zwalczając dorosłe osobniki i nimfy, dlatego można uznać go za szybki i skuteczny sposób na pozbycie się karaluchów.

CZYTAJ TAKŻE: 

"Choć mamy wolne media, to nie wiem, czy ktoś mówi w nich prawdę". Wojtek Mazolewski u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas