Reklama

Tak unikniesz ataku kleszczy. Zrób domowej roboty odstraszacz

Aktualnie trwa szczyt aktywności kleszczy, a więc niemal z każdej strony jesteśmy na nie narażeni. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta i stanowią zagrożenie ze względu na przenoszone choroby. Istnieje naturalny sposób, by chronić się przed ukąszeniami. Domowy odstraszacz na kleszcze jest banalny w przygotowaniu.

Gdzie jesteśmy narażeni na kleszcze?

Ukąszenia kleszczy są niebezpieczne ze względu na to, że te pajęczaki są wektorami wielu chorób m.in. boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu, bartonelozy, anaplazmozy oraz bardzo często atakującej psy babeszjozy

Spędzając czas na świeżym powietrzu, trzeba mieć na uwadze ryzyko ataku kleszczy, które przede wszystkim lubią przebywać w wysokich trawach oraz na krzewach. Mitem jest jednak to, że skaczą na swoje ofiary z drzew. Przebywając np. na łąkach, w parkach, lasach, ogródkach i działkach rekreacyjnych warto chronić się przed kleszczami m.in. za pomocą odpowiedniego ubioru zakrywającego ciało. Kolor ubrań nie ma znaczenia, jednak na jasnej odzieży łatwiej zauważyć te pajęczaki. 

Zobacz także: Jak pozbyć się wyciągniętego kleszcza? Lepiej nie wyrzucaj go do toalety

Reklama

Jak uchronić się przed kleszczami? Oto domowy sposób

Po powrocie do domu warto dokładnie obejrzeć ciało i sprawdzić, czy kleszcz nie wbił się w skórę. Jeśli tak się stało, należy go jak najszybciej wyjąć i zdezynfekować miejsce wkłucia. Najczęściej kleszcze skupiają się na takich miejscach jak np. skóra głowy, szyja, pachwiny oraz pępek, a także za uszami, pod pachami, pod kolanami i w zgięciach ręki.

By uchronić się przed kleszczami, warto wypróbować domowy sposób. Odstraszacz na te pajęczaki można zrobić w domowym zaciszu bez żadnych trudności. Wystarczy wymieszać np. olej z pestek winogron lub olej kokosowy z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Kleszcze szczególnie nie przepadają za lawendowym, eukaliptusowym, a także z mięty pieprzowej i drzewa herbacianego. Tak przygotowaną mieszanką należy posmarować skórę narażoną na atak kleszczy. 

Zobacz także: Pokrój cebulę i zapal świecę. Insekty opuszczą twój ogród

Pomocny w ochronie przed kleszczami może okazać się również ziołowy napar np. z mięty pieprzowej, melisy, tymianku lub rozmarynu. Po przestygnięciu wystarczy przelać go do butelki z atomizerem, dodać odrobinę soku z cytryny, a następnie spryskać ubrania bądź skórę. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sposoby na kleszcze | kleszcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy