Niezawodne sposoby na zatkany odpływ w zlewie i wannie
Zatkany odpływ w kuchennym zlewie bądź w wannie to jedna z najczęstszych domowych awarii. Powodem problemów są zalegające w rurach resztki jedzenia, włosy i osady z tłuszczu czy mydła. Zanim wykręci się numer do hydraulika, można wykorzystać domowe preparaty, które są tanie, skuteczne i znacznie bardziej bezpieczne od gotowych detergentów. Sprawdź, dlaczego do zatkanego odpływu warto wsypać opakowanie sody oczyszczonej i zalać ją wrzątkiem lub szklanką octu spirytusowego albo co się stanie, gdy rozkruszysz w zapchanym zlewie kilka tabletek aspiryny i polejesz je gorącą wodą.
Mieszanka na bazie octu i sody oczyszczonej
Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów na udrożnienie zatkanych rur jest mieszanka na bazie sody oczyszczonej i octu spirytusowego. Obydwa środki są w stanie usunąć zalegające w odpływach resztki po jedzeniu i kosmetykach, włosy czy najbardziej uporczywe osady, takie jak tłuszcz czy kamień. Kluczowe jest użycie ich w odpowiednich proporcjach. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne są: opakowanie sody oczyszczonej, szklanka octu, wrzątek i talerzyk albo przykrywka od garnka.
Jak użyć domowego preparatu?
Zatkany zlew bądź odpływ umywalki czy wanny trzeba zalać i odkazić wrzątkiem, a następnie wsypać do niego opakowanie sody oczyszczonej i zalać octem spirytusowym. (Obywa składniki wchodzą ze sobą w reakcję, dlatego podczas zabiegu trzeba zachować szczególną ostrożność i zadbać o oczy i skórę). Odpływ należy zasłonić pokrywką lub talerzykiem i pozwolić działać mieszance przez co najmniej trzydzieści minut. Ostatni krok polega na ponownym zalaniu zlewu bądź wanny wrzątkiem. By oczyszczane sanitariaty były w pełni drożne, zabieg pielęgnacyjny warto powtórzyć.
W wielu przypadkach niedrożnych zlewów czy wanien pomoże sama soda oczyszczona. Wystarczy wsypać szklankę naturalnego preparatu do odpływu i od razu zalać go dwiema szklankami wrzątku.
Domowy preparat na bazie soli, sody i octu
Działanie domowej mieszanki na bazie octu spirytusowego i sody oczyszczonej można wzmocnić, dodając do niej odpowiednią ilość soli, która również ma zdolności udrażniające. Do przygotowania preparatu niezbędne są takie składniki, jak 100 gramów soli; 100 gramów sody oczyszczonej; szklanka octu spirytusowego oraz wrzątek i przykrywa od garnka lub talerzyk.
Sposób postępowania jest analogiczny jak w przypadku pierwszej metody. Zatkany odpływ zlewu bądź umywalki należy zalać wrzątkiem, a następnie wsypać do niego sodę oczyszczoną zmieszaną z solą i zalać je octem spirytusowym. By mieszanka mogła zadziałać udrażniająco, potrzebuje co najmniej trzydziestu minut. W tym czasie odpływ powinien być zabezpieczony talerzykiem bądź przykrywką. Po zalaniu wrzątkiem kanalizacja powinna działać bez zarzutu.
Aspiryna też przeczyści rury
W udrażnianiu rur bardzo pomocna może okazać się także aspiryna, którą zwykle wykorzystuje się do łagodzenia bólu głowy i dolegliwości towarzyszących przeziębieniu. Kilka rozkruszonych tabletek trzeba umieścić w odpływie i zalać go wrzącą wodą. Działanie aspiryny można także wzmocnić octem spirytusowym. (Rozkruszone tabletki trzeba zalać szklanką octu). Podobnie jak w przypadku wcześniejszych metod zalecana jest wyjątkowo ostrożność, bo środek - choć domowy - reaguje mocno i może podrażnić oczy.
Przepychaczka niezbędna w każdym mieszkaniu
Przy udrażnianiu i odtykaniu różnego rodzaju odpływów bardzo pomocna jest przepychaczka, która powinna być częścią wyposażenia każdego mieszkania. Wystarczy umieścić ją na otworze odpływu - tak, by dokładnie go zatykała - i energicznymi ruchami na nią naciskać. Kielich przepychaczki powinien po kilku naciśnięciach wchłonąć zator. Oczyszczony odpływ na koniec trzeba zalać wrzątkiem, by usunąć z niego resztki osadów, tłuszczu i brudu.
Kluczowa jest profilaktyka
By uniknąć problemów z zatkanym odpływem w zlewie czy w wannie należy go regularnie oczyszczać z resztek jedzenia, tłuszczu, włosów i pozostałości po kosmetykach. Dobrym rozwiązaniem jest osłonka z siteczkiem, która ułatwi sprzątanie. Poza tym wymienione metody udrażniania domowymi mieszankami powinny stać się praktyką, a nie środkiem doraźnym w sytuacji wystąpienia awarii.