Niezawodne triki na ubrania z wełny. Będą jak nowe

Jesień i zima zbliżają się milowymi krokami, zatem czas wyciągnąć z szafy wełniane swetry, tuniki, spódnice i szaliki, które doskonale chronią przed chłodem. Jeśli straciły kolor albo zmechaciły się w praniu, wcale nie trzeba ich od razu spisywać na straty i wyrzucać do kosza. Okazuje się, że w zasięgu ręki każdy z nas ma co najmniej cztery bądź pięć składników, które pozwolą wełnianym ubraniom odzyskać świetny wygląd i dobrą formę. Dlaczego warto sięgnąć w tym celu po glicerynę, sok z cytryny, ocet spirytusowy, odżywkę do włosów czy szampon dla dzieci? Odpowiedź i kilka wskazówek można znaleźć poniżej. Zdradzamy też, co wspólnego z kondycją wełnianych ubrań ma... zamrażarka.

 Gliceryna perfekcyjnie zmiękczy ubrania
Gliceryna perfekcyjnie zmiękczy ubrania©123RF/PICSEL

Gdy wełniany sweterek "gryzie" skórę, pomoże odżywka

Wełna chroni przed chłodem
©123RF/PICSEL

Wełna walorów posiada bez liku. Świetnie się komponuje z innymi tkaninami, dodaje szyku, perfekcyjnie zabezpiecza przed chłodem i pewnie m.in. dlatego zawsze jest trendy i nie wypada z kanonów mody. Niestety, ma to do siebie, że pod wpływem użytkowania pojawiają się defekty, które psują jej wygląd, a nawet prowadzą do podrażnień skóry. Jeśli po włożeniu wełnianego sweterka bądź szalika wyczuwasz nieprzyjemne gryzienie, a na ciele pojawiają się zaczerwienienia, zastosuj patent z odżywką do włosów. Jest banalny w wykonaniu i szybko zażegna problem. Do miski z letnią wodą (pamiętaj, że gorąca woda uszkodzi delikatną strukturę i doprowadzi do deformacji włókien) dodaj niewielką ilość odżywki do włosów, połącz składniki i zamocz w niej wełnianą odzież. (Zalecana proporcja to 2 łyżki odżywki do włosów na dwa litry wody).

Po około trzydziestu minutach wypłucz ubranie w letniej wodzie i delikatnie wyciśnij w dłoniach. (Unikaj mocnego wyżymania, bo sweterek się zdeformuje). Na koniec przygotuj suchy ręcznik, rozłóż na nim wyprane ubranie i pozostaw do wyschnięcia. Przy następnym noszeniu wełnianego sweterka z pewnością odczujesz znaczącą zmianę - przestanie "gryźć" i podrażniać skórę.

Gliceryna perfekcyjnie zmiękczy ubrania

Do ostatniego płukania dodaj ocet
©123RF/PICSEL

Nie raz nie dwa zdarza się, że z upływem czasu wełniane sweterki i szaliki stają się szorstkie w dotyku. Co zrobić, by były miękkie i puszyste jak kiedyś? Pomogą niezawodna w kuchni cytryna i sprawdzony kosmetyk, czyli gliceryna. Do ostatniego płukania wełnianych ubrań dodaj pięć łyżek soku z cytryny i jedną łyżeczkę gliceryny na jeden litr wody. Ten prosty trik sprawi, że po wyschnięciu wełniana odzież będzie jak nowa i perfekcyjna w dotyku.

Niezawodny patent na blaknięcie ubrań z wełny

Blaknięcie ubrań to częsty problem, który negatywnie wpływa na ich wygląd. Jeśli chcesz, by wełniane sweterki czy spódniczki na dłużej zachowały soczyste barwy, wykorzystaj patent z octem. Do ostatniego płukania odzieży z wełny dodaj 2-3 łyżki naturalnego specyfiku i gotowe. Spokojnie, niemiły octowy zapach szybko wywietrzeje, a kolor wełny z pewnością zyska na intensywności.

Sweter "obłazi"? Wykorzystaj patent z zamrażarką

Wełnę warto prać w rękach
©123RF/PICSEL

Wełna ma to do siebie, że szybko się mechaci i nierzadko brzydko obłazi. Jeśli nieobcy ci jest ten problem i podobne defekty obserwujesz na własnym sweterku, szaliku bądź spódnicy, wykorzystaj trik z zamrażarką. Umieść wełnianą odzież w plastikowym worku i włóż na dwadzieścia cztery godziny do zamrażarki. Warto przetestować patent. Pożądane efekty zobaczysz już następnego dnia.

Wełnę perfekcyjnie zmiękczy szampon dla dzieci

Jeśli chcesz, aby wełniany sweterek był wyjątkowo miękki w dotyku i delikatny dla skóry albo po prostu zabrakło ci dedykowanego gotowego płynu do prania wełny, wykorzystaj szampon dla dzieci. Do miski z letnią wodą dodaj 1-2 krople kosmetyku, wypierz sweterek, a na koniec starannie wypłucz w letniej wodzie i delikatnie wykręć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas