Niezbędny zabieg jesienią. Bez niego malina nie obrodzi w kolejnym roku

Przycinanie malin jest zabiegiem obowiązkowym dla utrzymania krzewów w dobrej kondycji. Pominięcie tej czynności skutkuje nie tylko słabym owocowaniem w kolejnym sezonie, ale także większą podatnością roślin na ataki chorób i szkodników. Zastanawiasz się nad tym, kiedy przycinać maliny? Sprawdź, w jakich przypadkach termin jesienny staje się koniecznością.

Jak prawidłowo wykonać jesienne cięcie malin?
Jak prawidłowo wykonać jesienne cięcie malin?123RF/PICSEL

  • W kalendarzu jesiennych zadań ogrodnika obowiązkowe jest uwzględnienie przycinania krzewów malin.
  • Październik i listopad to czas na przeprowadzenie cięcia wyłącznie odmian jesiennych.
  • Zabieg pozwala zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i chorobami. Jest warunkiem koniecznym dla obfitego owocowania w kolejnym sezonie.

Elementarz ogrodnika, czyli w jakim celu przycinać maliny?

Usunięcie nadmiaru pędów sprawia, że roślina ma więcej energii, którą może spożytkować na rozwój owoców. A nie da się ukryć, że w uprawie malin to jest nasz priorytet - raczej nikt nie uprawia krzewów w celach wyłącznie dekoracyjnych. Nadmiernie przerośnięte i powyginane pędy sprawią, że dostęp do światła poszczególnych partii jest nierównomierny, co też nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi krzewu.

Do tego krzewy malin bywają atakowane przez szkodniki - zwłaszcza przeziernika malinowca. Ten nieproszony gość należy do rzędu motyli. Szczególnie niszczycielską działalnością prowadzą jego larwy, które wygryzają wnętrze łodyg. Objawami żerowania są charakterystyczne zgrubienia i narośla, które zauważysz u szyjki korzeniowej. Malina została zainfekowana chorobą grzybową? Bez usunięcia pędów działanie profilaktyczne i stosowanie profesjonalnych środków ochrony roślin  na niewiele się zda.

Kiedy przycinać maliny? Jesień to czas na wyciągnięcie sekatora

Wybór właściwego terminu na przycinanie malin zależy od odmiany, jaką zdecydowaliśmy się uprawiać w naszych ogrodach. W tym miejscu przypomnieć trzeba, że odmiany letnie i jesienne mają nieco inne wymagania w kwestii pielęgnacji. Co trzeba wiedzieć na ich temat?

Odmiany letnie: To właśnie z nich pozyskujemy owoce, które dla wielu osób stanowią słodki symbol lata. Cięcie malin w tym przypadku powinno zostać przeprowadzone tuż po zbiorach - zazwyczaj przypada to na pierwszą połowię sierpnia.

Odmiany jesienne: Cięcie też należy wykonać po zakończeniu owocowania, a najlepszym momentem na pracę w ogrodzie jest późna jesień. Krzewy mogą bowiem wydawać owoce do pierwszych przymrozków, co jest doskonałą wiadomością dla wielbicieli świeżych owoców z własnego ogródka.

O obfite zbiory malin w kolejnym sezonie musisz zatroszczyć się jeszcze przed zimą
O obfite zbiory malin w kolejnym sezonie musisz zatroszczyć się jeszcze przed zimą123RF/PICSEL

Jesienne cięcie malin: Praktyczne wskazówki

Po zakończeniu okresu wegetacji maliny przygotowują się do zimowego spoczynku. Po nadejściu przymrozków zaczynają powoli zasychać, co jest jednoznacznym sygnałem dla ogrodników, że czas wziąć się do pracy.

  • Konieczne jest przygotowanie ostrego sekatora. Precyzyjne cięcia i możliwie jak najmniejsza powierzchnia rany ułatwią krzewom regenerację.
  • Maliny jesienne owocują na pędach jednorocznych. Należy usunąć je wszystkie, zostawiając jedynie łodygi nie dłuższe niż trzy centymetry. Wydawać się to może zabiegiem dość drastycznym, lecz w ten sposób ograniczysz ryzyko wyniszczającej działalności szkodników i chorób grzybowych.
  • Na pracę staraj się wybrać pogodny dzień. Na przełomie października i listopada ciężko o takie warunki? Najważniejsze, by nie przystępować do zabiegu przy dużej wilgotności powietrza i tuż po deszczu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas