Niezwykle wszechstronna pelargonia pachnąca
Pelargonia pachnąca uprawiana jest głównie ze względu na swój zapach, ale to nie jedyna jej zaleta. Jest wyjątkowym składnikiem stosowanym w kuchni, skutecznym postrachem dla owadów, a nawet eliksirem upiększającym. Jej wszechstronność zadziwia.
Praktycznie wszystkie rodzaje pelargonii są jadalne. Ale jedynie pelargonie pachnące są stosowane przez kucharzy, ponieważ tylko one mają jakikolwiek smak. "Odmiany o zapachu cytrynowym pasują do sałatek, sorbetów czy herbat. Natomiast pelargonie o aromacie różanym doskonale podkreślają smak dań słodkich, takich jak ciasta, dżemy czy desery. Z kolei te o zapachu miętowym dodadzą charakteru własnoręcznie przyrządzonej lemoniadzie" - dowiadujemy się z komunikatu Pelargonium for Europe, inicjatywy promującej pelargonie.
Pelargonie pachnące stanowią też naturalną broń przeciwko komarom, osom i innym insektom. Odmiany o zapachu cytrynowym lub pomarańczowym sprawią, że sielanki na balkonie lub tarasie nie zakłóci nam żaden intruz.
Omawiana roślina znajduje ponadto zastosowanie, jako eliksir upiększający. Jej olejki eteryczne wpływają korzystnie na stan skóry - mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. W związku z tym są istotnym składnikiem olejków do twarzy i ciała, maseczek do twarzy i esencji do kąpieli.
Co istotne, pelargonie pachnące mają tak samo niewygórowane wymagania pielęgnacyjne jak ich zwisające i rabatowe siostry. (PAP Life)
autor: Andrzej Grabarczuk