Nigdy nie przechowuj kawy w ten sposób. Wywietrzeje, straci smak, a nawet spleśnieje
Jak przechowywać kawę, aby zachowała świeżość i wspaniały aromat? Istnieje kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać - tyczy się to zarówno ziarenek, jak i mielonej formy. Podpowiadamy, jaki wybrać pojemnik i na co zwrócić uwagę, aby kawa zawsze smakowała wyśmienicie.
Przechowywanie kawy budzi wiele wątpliwości. Niektórzy mielą ziarenka na zapas i trzymają w lodówce, inni natomiast ustawiają słoiczek z kawą w nasłonecznionym miejscu. Jak się okazuje, to ogromne błędy, które wpływają na znaczne pogorszenie smaku i aromatu napoju tak bardzo uwielbianego na całym świecie. Przechowywanie kawy jest o dziwo bardzo proste i nie warto komplikować sobie życia przez stosowanie dodatkowych opcji przedłużania jej trwałości. Gdzie zatem umieścić ją po otwarciu, aby codziennie cieszyć się tak samo doskonałym smakiem?
Spis treści:
Jak przechowywać kawę mieloną?
Mieloną kawę można szybko zaparzyć i już po chwili cieszyć się jej smakiem. Przechowywanie takiej formy nie jest jednak tak proste, jak w przypadku całych ziarenek. Mielona kawa szybko traci swój smak i aromat. Umieszczanie jej nawet w szczelnie zamkniętym pojemniku, może sprawić, że po pewnym czasie straci swoje cenne walory smakowe. Dlatego, jeśli zależy ci na zachowaniu jej idealnej formy, zaopatrz się w młynek do kawy i miel ją bezpośrednio przed spożyciem. Większość ekspresów do kawy ma funkcję mielenia ziarenek na bieżąco - i ta opcja jest zdecydowanie najlepsza i najwygodniejsza.
Kupując gotową kawę mieloną, dobrze wybierać małe opakowanie, zużywać na bieżąco i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku (metalowym lub szklanym), który należy trzymać w temperaturze pokojowej, najlepiej w suchym, ciemnym miejscu. Dobrym rozwiązaniem będzie również próżniowe woreczek ze specjalnym silnikiem albo pompką do odsysania powietrza.
Czytaj również: Pijesz taką kawę? Wieloletnie badania dowiodły, że wydłuża życie
Jak przechowywać kawę ziarnistą?
Warto wiedzieć, że kawy ziarnistej nie powinno przechowywać się w metalowej puszce. Jeśli chcemy przesypać ją z oryginalnego opakowania, lepszą opcją będzie:
- szklany słoik
- pojemnik ceramiczny
- opakowanie próżniowe
Najbardziej poleca się natomiast pozostawienie jej w woreczku, w którym została zakupiona. Po każdym użyciu należy dobrze zawinąć górną jego część i mocno zapiąć klipsem. Ziarna powinno się trzymać w zamkniętej szafce, miejscu suchym, bez dostępu po światła.
Jak przechowywać kawę rozpuszczalną?
Czy kawę można przechowywać w lodówce?
Zdecydowanie nie. Przechowywanie kawy - zarówno mielonej, jak i ziarnistej w lodówce może fatalnie na nią wpłynąć. Przede wszystkim niska temperatura nie tylko spowalnia procesy metaboliczne, zachodzące w ziarnach, ale również działa negatywnie na olejki eteryczne, odpowiedzialne za ich niepowtarzalny aromat. Ponadto kawa przechowywana w lodówce może nabrać wilgoci i zacznie się psuć. Innym argumentem, który przekonuje, by kawy nie trzymać w lodówce, jest fakt, iż ziarenka kawowca łatwo chłoną zapachy - bardzo możliwe więc, że przejdą też tymi pochodzącymi od wędlin, cebuli czy innych produktów.
Jak długo można przechowywać kawę?
Kawa sama z siebie się nie psuje, w odpowiednich warunkach może być więc bardzo długo przechowywana. Co innego, jeśli dostanie się do niej wilgoć - wówczas najpewniej spleśnieje. Warto zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia - po jego upływie, nawet z pozoru dobrze wyglądająca kawa straci najpewniej swoje cenne właściwości - głęboki smak oraz aromat.
Co zrobić, gdy kawa zwietrzała?
Jeśli przez nieuwagę kawa pozostała w otwartym opakowaniu i zwietrzała, jest jeden sposób, aby ją "uratować". Do pojemnika czy woreczka należy włożyć kilka kostek gorzkiej czekolady, a następnie szczelnie zamknąć i odstawić w ciemnym, suchym miejscu na minimum dwie doby. Być może nie odzyska już tak idealnego smaku i aromatu, co tuż po otwarciu, jednak wpłynie to z pewnością na poprawę tych doznań.