Reklama

Ustalono, kto nigdy nie powinien pić kawy. Jesteś na liście?

Dla wielu z nas poranna kawa jest jednym z najprzyjemniejszych momentów dnia. Jak jednak wskazują badania, nie każdemu taki trunek służy. Kto powinien wystrzegać się tego napoju? Sprawdź, czy nie zaliczasz się do jednej z tych grup.

Choć picie kawy zmniejsza ryzyko raka prostaty, niewydolności serca, utraty słuchu, a nawet jest pomocna w odchudzaniu, to dietetycy ostrzegają, że może też negatywnie wypływać na niektórych z nas. Sprawdźmy, kto trafił na listę osób, które nie powinny być kawoszami. 


Osoby borykające się z zespołem jelita drażliwego. Kofeina zawarta w kawie może wpływać na częstotliwość występowania biegunek, które są częstym problemem dla osób cierpiących na IBS. W takich przypadkach dietetycy radzą unikać kawy i innych napojów z kofeiną. 

Reklama

Czytaj: Kawa będzie coraz droższa. Unia Europejska zapowiada kryzys

Kofeina może także podnosić ciśnienie wewnątrz gałek ocznych. Dlatego osoby borykające się z jaskrą powinny wyłączyć kawę ze swojej diety. 

Nadreaktywność pęcherza moczowego w połączeniu z kawą, to kłopoty. Kofeina zwiększa bowiem częstotliwość oddawania moczu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie spożywają jej regularnie. 

Zobacz również: Picie kawy zmniejsza ryzyko niewydolności nerek. Nowe badania

Choroby serca, takie jak arytmia, to kolejne przeciwskazanie dla spożywania kawy i napojów z kofeiną. Kofeina może powodować chwilowy wzrost ciśnienia krwi i tętna. Jeżeli mamy kłopoty z układem krążenia, warto zasięgnąć porady lekarza na temat porannej kawy. 

Również kobiety w ciąży powinny unikać nadużywania kawy. Lekarze i dietetycy radzą ograniczenie kofeiny w czasie ciąży do 200 miligramów dziennie. Kofeina może spowodować przedwczesny poród, a także ma wpływ na masę ciała świeżo urodzonego dziecka. Również w okresie karmienia piersią warto unikać kawy, gdyż jej spożycie może prowadzić do odwodnienia. 


Podobnie osoby cierpiące na bezsenność i inne zaburzenia snu, nie powinny spożywać pobudzających napojów takich jak kawa. Kofeina podnosi również poziom lęków u osób podatnych na napady paniki. Choć badania nie są jednoznaczne, to wiele wskazuje na to, że kofeina może mieć również wpływ na częstotliwość napadów padaczkowych

Zobacz również: W 6 minut obniża ciśnienie, reguluje pracę serca i poziom hormonów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa | kofeina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy