Nigdy nie ściel łóżka z samego rana. Bakterie będą namnażać się jeszcze szybciej
Zmieniasz pościel raz w tygodniu czy raz na kilka miesięcy? Mimo że od dawna słyszymy, że regularne zakładanie świeżo upranej poszwy na kołdrę i poduszkę niesie same korzyści dla zdrowia i komfortu snu, mało kto bierze sobie te zalecenia do serca. Naukowcy są jednak zdania, że ścielenie łóżka tuż po przebudzeniu to fatalny pomysł. Powód jest zaskakujący.

Zobacz również:
Niektórzy ludzie zmieniają pościel raz w tygodniu, inni czekają z tym miesiąc, dwa, a czasem trzy. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że zbyt rzadkie wymienianie tkaniny pod którą śpimy wpływa fatalnie na zdrowie - jest siedliskiem zarazków. Jak podają zlecone przez sklep internetowy Galaxus wyniki badań, tylko czterech na dziesięciu Niemców zmienia pościel zgodnie z zaleceniami - czyli przynajmniej raz na dwa tygodnie. Ciekawe jest to, że osoby młodsze, w przedziale wiekowym od 16 od 29 lat - zarówno single jak i będące w związku, robią to znacznie częściej aniżeli rodziny z dziećmi.
Zdaniem ekspertów, przeciętny człowiek zmienia pościel zdecydowanie za rzadko. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na kołdrach, poduszkach i prześcieradle każdego dnia i nocy gromadzi się gigantycznie duża ilość bakterii, a także potu, kurzu, roztoczy. Co więcej u osób, które śpią nago istnieje większa szansa, że na tkaniny te przedostanie się mocz oraz ekskrementy.
Zobacz także: Jak prać ręczniki i pościel?
Ścielisz łóżko od ranu po przebudzeniu? To ogromny błąd
Pościel należy więc prać w wysokiej temperaturze i zmieniać jak najczęściej. Co ciekawe, zdaniem wielu badaczy niezbyt korzystny dla zdrowia jest jednak nawyk ścielenia łóżka z samego rana, tuż po wstaniu. Jeszcze gorzej, gdy kołdrę przykrywamy od razu narzutą czy kocem. W takich warunkach bowiem bakterie czują się doskonale - docierają do tekstyliów i rozmnażają dzięki wilgoci. Zanim więc pościelisz łóżko, najpierw przewietrz kołdry i poduszki otwierając na chwilę okna lub wynosząc je na balkon - przynajmniej przez pół godziny. Dobrze, jeśli sypialnia jest stale wentylowana - wpływa to nie tylko na lepszy sen, ale również ogranicza gromadzenie się szkodliwych baterii.

Jak często należy zmieniać pościel?
Częstotliwość zmiany pościeli zależy od pory roku - latem, przy wysokich temperaturach naturalne jest, że bardziej się pocimy, dlatego pościel najlepiej jest zmieniać raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. W zimniejsze miesiące natomiast wystarczy, że pościel będzie zmieniana raz w miesiącu - nie należy oczywiście rezygnować z codziennego jej wietrzenia.