Prześcieradła jak z najlepszego hotelu! Wykorzystaj ten prosty trik w praniu

Świeża, pachnąca i śnieżnobiała pościel – prześcieradło i poszewki na kołdrę oraz poduszki – to element sypialni, który zawsze cieszy i sprawia, że pomieszczenie wygląda nienagannie, a my chętnie relaksujemy się w takim łóżku. Co zrobić, by nasza pościel zawsze taka była? Okazuje się, że istnieje kilka sprawdzonych trików, które w dodatku nie kosztują milionów!

Istnieją proste triki, które nadadzą ponowny blask pościeli
Istnieją proste triki, które nadadzą ponowny blask pościeli 123RF/PICSEL

W jakiej temperaturze prać prześcieradło? To ma znaczenie!

Nowe elementy pościeli zawsze zachwycają swoją śnieżnobiałą barwą i sprężystym materiałem. Z czasem jednak materiał traci nie tylko ładny wygląd i przyjemny dotyk materiału, ale także i swój kolor.

Wiele osób zastanawia się, jak to jest możliwe, że w hotelowych pokojach taka pościel jest zawsze jak nowa, a przecież prana jest znacznie częściej, niż ta domowa. Pranie pościeli, prześcieradeł, wymaga zastosowania kilku zasad, by o wiele dłużej cieszyć się ich dobrym wyglądem i świeżością. Pierwszym z tych czynników jest nic innego, jak temperatura prania. Nie ma jednak jednej, uniwersalnej temperatury prania, gdyż prześcieradła są wykonywane z różnych materiałów i tak rozróżniamy kilka ich rodzajów:

  • Prześcieradła z bawełny gładkiej
  • Prześcieradła jersey
  • Prześcieradła satynowe
  • Prześcieradła frote
  • Prześcieradła flanelowe
  • Prześcieradła z kory
  • Prześcieradła bambusowe
  • Prześcieradła nieprzemakalne z włókien syntetycznych

I tak te pierwsze, z bawełny, a także z jersey ’u, kory i prześcieradła bambusowe możemy prać w 60 stopniach, resztę z wymienionych w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

Jak prać białe prześcieradło, żeby nie szarzało? Sposób na śnieżnobiałe prześcieradło

Dobrze wyprane prześcieradło posłuży nam na dłużej
Dobrze wyprane prześcieradło posłuży nam na dłużej 123RF/PICSEL

Pierwszym czynnikiem, który zapobiega szarzeniu prześcieradeł to właśnie przestrzeganie temperatury ich prania. Kolejnym jest ilość wirowań pralki. Zbyt dynamiczne wirowanie niszczy takie tkaniny, więc piorąc pościel należy wybrać tryb pracy pralki o niższej częstotliwości wirowania.

Jeżeli już mowa o praniu pościeli, to nie powinna być ona wkładana do pralki z innymi rzeczami. Poszewki na kołdrę, poduszki i właśnie prześcieradła pierzemy osobno. Kluczowym czynnikiem jest także dobór odpowiednich detergentów, w których pierzemy prześcieradła i resztę pościeli.

Paradoksalnie to delikatniejsze środki chemiczne piorą naszą pościel lepiej, niż te, które chemii mają więcej w swoim składzie. Wybierajmy więc do codziennego prania te, które są przyjazne skórze dziecka lub zalecane dla alergików, a mocniejszą chemię zostawmy na okazję, gdy prześcieradła są mocno zabrudzone i wymagają specjalnego traktowania.

Jak wybielić białe prześcieradło? Domowy sposób za grosze

Pościeli jak i kołdry lepiej nie prać w towarzystwie ręczników czy innych tekstyliów
Pościeli jak i kołdry lepiej nie prać w towarzystwie ręczników czy innych tekstyliów123RF/PICSEL

Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na pranie pościeli w delikatnych środkach, niekiedy pojawiają się zabrudzenia, albo raz na jakiś czas chcemy mocniej odświeżyć materiały i uzyskać śnieżnobiały kolor prześcieradeł i poszewek.

Wtedy też warto zastosować kilka z trików, które przywrócą sklepową świeżość. Jednym z nich jest hotelowy sposób na utrzymanie bieli prześcieradeł - do prania hotele dodają chlorowe środki wybielające. Jednak tego zabiegu nie powinniśmy powtarzać za każdym razem, a od czasu do czasu, gdyż zbyt częste pranie z wybielaczem osłabia włókna tkaniny.

Łagodniejszym sposobem, niż dodanie wybielacza jest użycie octu. Wystarczy połowa szklanki destylowanego octu białego, by pranie zyskało nową jakość.

Dobrze sprawdzi się przy białym praniu także soda oczyszczona. Taką sodę wsypujemy po prostu wraz z proszkiem do prania w odpowiednią przegródkę szuflady na detergenty w pralce.

Białe prześcieradło - dorzuć do prania aspirynę

Niektóre produkty spożywcze, które masz w domu, z łatwością poradzą sobie z plamami
Niektóre produkty spożywcze, które masz w domu, z łatwością poradzą sobie z plamami123RF/PICSEL

Podobne działanie wybielające w naturalny sposób wykazuje też aspiryna. Aby wyprać prześcieradła z aspiryną, wystarczy skruszyć tabletki, rozpuścić w misce ciepłej, ale nie gorącej wody i moczyć w niej pościel przez ok. 30 minut, a następnie wyprać na odpowiednim programie z proszkiem w pralce.

Ważne jest także to, jak suszymy po praniu pościel. Najlepiej korzystać z naturalnych sposobów, czyli rozwieszać pranie na świeżym powietrzu, w słoneczną pogodę. Jeżeli lubimy miękkie tkaniny, do prania dodawajmy płyn do zmiękczania prania, ale są też takie osoby, które preferują nieco sztywniejszy dotyk pościeli. Wówczas warto rozważyć krochmalenie. Taka wykrochmalona pościel lepiej także prezentuje się na łóżku i dłużej wygląda na świeższą.

Sprzątanie i dezynfekcja, czyli co robić w czasie pandemiiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas