Nigdy nie stawiaj anturium w tym miejscu. Nie wytworzy kwiatów i zmarnieje
Jeszcze do niedawna anturium było postrzegane wyłącznie jako kwiat cięty idealny do okolicznościowych bukietów. Jak łatwo się domyślić, jego widokiem można było się cieszyć przez krótki czas, po czym zwiędła roślina lądowała w koszu na śmieci. Dziś jednak bez trudu w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach można znaleźć anturium w doniczce. Pielęgnacja tego okazu rządzi się swoimi prawami, a kluczowe okazuje się znalezienie odpowiedniego stanowiska. W którym miejscu w domu anturium będzie rozwijać się najlepiej?
Spis treści:
Kiedy kwitnie anturium?
Każdemu wielbicielowi kwitnących roślin doniczkowych zależy na doprowadzaniu ich do bujnego, okazałego i długiego kwitnienia. W przypadku anturium najbardziej pożądanym widokiem jest mięsisty, przekształcony liść o sercowatym kształcie nazywany pochwą kwiatową. Występuje w różnych kolorach, np. białym, różowym i fioletowym, ale wersja czerwona jest w naszym kraju najbardziej popularna. Z pochwy kwiatowej wyrasta kolba, na której pojawiają się drobne kwiaty anturium. Roślina najbardziej okazała jest od wiosny do jesieni.
Jak dbać o anturium?
Roślina wymaga całorocznej opieki. Nadmiernym optymizmem można byłoby nazwać podejście, w którym o pielęgnacji anturium przypominamy sobie tuż przed okresem wegetacyjnym, licząc na spektakularne efekty. By wybrać odpowiednie stanowisko do uprawy, trzeba wziąć pod uwagę pochodzenie egzotycznego kwiatu. Za jego ojczyznę uznaje się tropikalne lasy Ameryki Środkowej i Południowej.
Gdzie ustawić anturium w doniczce?
Można więc z pełnym przekonaniem założyć, że anturium nie lubi zimna. Do ładnego wybarwiania i wytworzenia kwiatów wymaga dużej ilości rozproszonego światła słonecznego. Ważne, by nie było jednak narażone na ich bezpośrednie i długotrwałe działanie, ponieważ skończy się to poparzeniem rośliny. Z kolei półcień również doprowadzi do kiepskiej kondycji, którą będzie widać gołym okiem na podstawie bladych liści i braku kwitnienia.
Rada: Anturium w doniczce ustawiaj na parapecie od strony wschodniej lub zachodniej. W grę wchodzi też południowa, ale konieczne będzie zamontowanie osłonki przed silnym słońcem lub zawieszenie firanki.
Sekret efektownej rośliny tkwi w szczegółach
Ważna jest również temperatura. W sezonie wegetacyjnym anturium najlepiej rozwija się w 20-22°C. Zimą, kiedy przechodzi w stan spoczynku i regeneracji, należy zapewnić roślinie odrobinę chłodu i przenieść ją do pomieszczenia o temperaturze 16-18°C.
Fatalnym w skutkach pomysłem jest ustawienie doniczki z anturium bezpośrednio na zimnym parapecie czy podłodze wyłożonej kafelkami. Kwiat nie powinien stykać się z zimną szybą i przebywać w przeciągach albo przy nieszczelnym oknie. Liście anturium zaczną żółknąć, wiotczeć i w rezultacie opadać.
Polecamy: