Nigdy tego nie rób z grzejnikiem po sezonie grzewczym. Błąd sporo kosztuje

Sezon grzewczy dobiegł końca, ponieważ za oknem utrzymują się odpowiednio wysoka temperatura, która gwarantuje w mieszkaniach i domach komfort termiczny. Niestety, wciąż zdecydowana większość osób popełnia poważny błąd w okresie wiosenno-letnim, który dotyczy grzejników, tym samym prosząc się o kłopoty.

Gdy wiosną kaloryfery robią się zimne i kończy się sezon grzewczy, zdecydowana większość osób zakręca zawory grzejnika
Gdy wiosną kaloryfery robią się zimne i kończy się sezon grzewczy, zdecydowana większość osób zakręca zawory grzejnika123RF/PICSEL

Kiedy w Polsce zaczyna i kończy się sezon grzewczy?

Jesienią każdego roku miliony Polaków zadają sobie pytanie, kiedy wreszcie ich kaloryfery zrobią się ciepłe, natomiast wiosną, gdy temperatura za oknem wynosi ponad 20 stopni, zastanawiamy się, dlaczego grzejniki nadal są gorące.

Otóż według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. sezon grzewczy to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów".

Z rozporządzenia ministra infrastruktury wynika, że centralne ogrzewanie powinno zostać włączone w momencie, gdy temperatura w budynkach mieszkaniowych osiągnie 20 st. C.- mowa o pokojach, oraz 24 st. C. w łazienkach. Takie wytyczne mają stanowić punkt odniesienia m.in. dla wspólnoty mieszkaniowej i administracji danego budynku.

Należy jednak zaznaczyć, że żadne przepisy nie wskazują konkretnej daty na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Nie przewidziano również konkretnej daty zakończenia sezonu grzewczego.

Jak uniknąć zapowietrzenia kaloryfera?
Jak uniknąć zapowietrzenia kaloryfera?Piotr KamionkaEast News

W praktyce rozpoczęcie sezonu grzewczego przypada zazwyczaj na przełom września i października, natomiast jego koniec na kwiecień. Jednak decyzję o rozpoczęciu sezonu grzewczego jak i o jego zakończeniu w danym bloku podejmuje dana wspólnota mieszkaniowa lub zarządca i administracja budynku, składając do elektrociepłowni odpowiedni wniosek.

Zatem zakończenie sezonu grzewczego w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymuje się na odpowiednio wysokim poziomie, zapewniającym komfort termiczny, to wówczas wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie decydują się na odłączenie dopływu ciepła.

Po zakończeniu okresu grzewczego zawory kaloryfera powinny być jednak odkręcone, a głowice termostatyczne grzejnika ustawione na maksymalną wartość
Po zakończeniu okresu grzewczego zawory kaloryfera powinny być jednak odkręcone, a głowice termostatyczne grzejnika ustawione na maksymalną wartość123RF/PICSEL

Nigdy tego nie rób z grzejnikiem po zakończeniu sezonu grzewczego

Gdy kończy się sezon grzewczy, a kaloryfery mają kilka miesięcy "odpoczynku", popełniamy jeden, niezwykle istotny błąd, który prawdopodobnie przypomni o sobie jesienią, wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego. O czym mowa?

Gdy wiosną kaloryfery robią się zimne i kończy się sezon grzewczy, zdecydowana większość osób zakręca zawory grzejnika. Zawory powinny być jednak odkręcone, a głowice termostatyczne grzejnika ustawione na maksymalną wartość. Rzecz jasna mowa o grzejnikach podłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Takie rozwiązanie pozwoli na uniknięcie problemu związanego z zapowietrzeniem grzejnika, przez co kaloryfer na rozpoczęcie sezonu grzewczego będzie w doskonałej kondycji i nie zajdzie wówczas potrzeba jego odpowietrzania przed miesiącami jesienno-zimowymi.

Met Gala 2024: Kwiaty i dekadencjaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas