Reklama

Reklama

Nocne dziwadło

Kiedy zakwita stanowi nie lada sensację. Ale wszystkich, którzy chcieliby zmierzyć się z jego hodowlą ostrzegamy: kwiat jest nie tylko ogromny, ale też niesamowicie śmierdzący.

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum), bo o nim mowa, pochodzi z Sumatry i zakwita niezwykle rzadko (pierwsze kwitnienie dopiero po 10 latach). Ale jego kwiaty stanowią sensację również ze względu na swoje rozmiary: z bulwy (która waży od 30 do 120 kg) wyrasta kolba o wysokości od 80 do 330 cm. Otaczająca ją liściowata pochwa przypomina kielich kwiatu.

Reklama

Kwiat zakwita zawsze nocą, wydziela przy tym zapach tak wstrętny, że w Indonezji jest nazywany "trupim kwiatem". Woń odrażająca dla człowieka jest jednak miła dla padlinożernych chrząszczy, które roślina zaprasza zapachowym sygnałem i które mają pomóc w zapyleniu.

Po 2 - 3 dniach kwiat dziwidła więdnie, a na następny trzeba czekać 3 do 6 lat. W tym czasie roślina przechodzi okres spoczynku, który przerwie jedynie po to aby wypuścić jeden, ogromy, przypominający drzewo (6 m długości i 5 m szerokości) liść.

Chociaż nasiona dziwidła są drogie i trudno dostępne wytrawni hodowcy hętnie podejmują wyzwanie.

Czy nadajesz się na ogrodnika?

Dowiedz się więcej na temat: kwiat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje