Nowa, dodatkowa opłata w Biedronce. Nawet złotówka od sztuki
Sieć handlowa Biedronka poinformowała, że już wkrótce będzie pobierać od swoich klientów dodatkową opłatę. Będzie ona doliczana do zakupów i objęta systemem kaucyjnym. Nad takim rozwiązaniem pracuje już także LIDL. Na czym konkretnie polegać będą te zmiany?

Sieć handlowa Biedronka poinformowała, że już od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać zacznie w jej sklepach nowy system kaucyjny. Będzie on dotyczyć także innych sklepów wielkopowierzchniowych, czyli takich, które mają ponad 200 metrów kwadratowych. Staną w nich specjalne automaty, do których klienci będą mogli zwracać opakowania. Co jeszcze się zmieni?
Nowa, dodatkowa opłata w Biedronce. Nawet złotówka od sztuki
Zobacz również:
- Bezkofeinowy napar, który poprawia pracę jelit w 30 dni. Wystarczą 3 filiżanki dziennie
- Przyciąga brud jak magnes. Dlatego włosy szybciej się przetłuszczają i sypie się łupież
- Tak wyczyścisz pralkę w środku. Ubrania nie będą śmierdzieć po praniu
- Przypomina ziemniaka, ale to tylko pozory. Pogromca toksyn i nadmiaru kilogramów
System kaucyjny, który już niedługo pojawi się m.in. w Biedronce pozwoli na zwrot konkretnych opakowań po napojach i towarach płynnych. Klienci muszą być jednak przygotowani na wzrost cen za te produkty. Opłaty za nie będą wyższe, ale objęte kaucją zwrotną. Klienci zapłacą za trzy rodzaje opakowań:
- 50 groszy za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do pojemności 3 litrów,
- 50 groszy kaucji za puszki do pojemności 1 litra,
- 1 złotówkę za wielorazowe butelki szklane do 1,5 litra.
System kaucyjny nie jest skomplikowany. Już od jakiegoś czasu zresztą duże sieci handlowe w Polsce testują to rozwiązanie - pierwsze testy w 2022 roku rozpoczął np. LIDL. Biedronka wprowadziła tzw. recyklomaty rok później.
Sklepy testowały już także zwroty w postaci 5 groszy, ale opłaty nie były dodawane do zakupów.
Choć do 1 stycznia 2025 roku (wtedy zasady wejdą w życie) jest jeszcze trochę czasu, to warto wyjaśnić kilka budzących wątpliwości klientów kwestii. Część z nich zastanawia się np. czy opakowania trzeba będzie oddać w sklepie, w którym zrobiliśmy zakupy? Na szczęście nie i sami będziemy mogli zdecydować, w którym sklepie sieci dokonamy zwrotu. Nie będzie także potrzeby okazania paragonu.
Zgodnie z najświeższym komunikatem prasowym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydane zostały już dwie zgody na utworzenie operatorów systemu kaucyjnego, który wejdzie w życie w 2025 roku. Decyzje dotyczą producentów napojów bezalkoholowych oraz piwa.

Dlaczego Polska wprowadza system kaucyjny?
Wprowadzenie systemu kaucyjnego ma pomóc zwiększyć liczbę opakowań podlegających recyklingowi, co finalnie ograniczy liczbę odpadów. Od 2025 roku przedsiębiorstwa wypuszczające na rynek opakowania objęte systemem kaucyjnym mają odzyskać aż 77 procent z nich! Trzy lata później ma to być 90 procent opakowań.
Polska jest drugim krajem, zaraz po Niemczech, który wprowadza za kilka miesięcy nowe przepisy.