Reklama

Reklama

Nowa pensja minimalna w 2014 roku. Jak zyskać

Od 1 stycznia wynosi 1680 zł brutto. Na rękę to 1 237,20 zł. Niełatwo za to się utrzymać! Ale wzrost minimalnej pensji oznaczać też może dodatkowe drobne korzyści.

Pani Maria z Częstochowy, pracująca na całym etacie w sklepie, otrzymywała 1600 zł brutto (min. pensja w 2013 r.). Teraz należy jej się 1680 zł brutto. Pani Maria jest bowiem chroniona przez przepisy prawa pracy. Żaden pracodawca nie może płacić mniej za pracę na pełnym etacie! Natomiast pan Marek z Grójca, ochroniarz na zleceniu, zarabia 1500 zł, bo nie podlega takiej ochronie (zlecenie to umowa cywilnoprawna).

Nie może on liczyć na więcej! Ponieważ wiele osób w naszym kraju zarabia minimalną pensję (nawiasem mówiąc, najniższą w Unii Europejskiej), wyjaśniamy najczęstsze problemy.

Reklama

1. Te ekstradodatki ci się należą


Jeżeli pracujesz w godzinach nadliczbowych, szef ma obowiązek zapłacić ci za tyle nadgodzin, ile ich przepracowałaś i to z dodatkiem 50 procent wynagrodzenia (za nadgodziny w zwykły dzień pracy) i 100 proc. (za pracę w nocy, w niedziele i święta)!

To osobny składnik pensji! Nie może być doliczany do pensji. To samo dotyczy nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. To pieniądze, które pracownik dostaje ekstra!

2. Lepiej płatna praca w nocy? Nie zawsze!

Jeśli pracujesz w nocy, należy ci się od 1 stycznia wyższy dodatek za każdą godzinę takiej pracy. Wynosi on bowiem 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość tego dodatku jest uzależniona od liczby godzin do przepracowania w danym miesiącu (dlatego może być różny w poszczególnych miesiącach). Ale nie może być niższy niż: 1,83 zł za godzinę ani wyższy niż 2,33 zł za godz.

Nadal do minimalnej pensji będzie wliczany dodatek za pracę w nocy. Nocni pracownicy mogą więc nie odczuć rekompensat za taką pracę!

3. Mobbing? Wyższe odszkodowanie!

Gdyby się zdarzyło, że w twoim zakładzie pracy będzie mobbing i zdecydujesz się założyć sprawę pracodawcy, a sąd uzna twoje racje – uzyskasz wyższe odszkodowanie od pracodawcy, bo nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie!

4. Korzyści dla… zadłużonych

Jeśli komornik zajął twoją pensję, to teraz musi ci pozostać na życie więcej, ponieważ kwota wolna od potrąceń jest liczona od minimalnego wynagrodzenia. Komornik musi ci pozostawić:

- 100 proc. minimalnej pensji, jeśli dług dotyczy np. niespłaconego kredytu konsumenckiego;

- 90 proc. minimalnej pensji, jeśli masz niezapłacone kary pieniężne od pracodawcy;

- 75 proc. minimalnej pensji, jeśli są ściągane zaliczki pieniężne jakich udzielił ci pracodawca, a z których się nie rozliczyłaś.

Gdzie złożyć skargę, gdy szef łamie prawo

Jeśli masz umowę na cały etat, a pracodawca płaci ci mniej niż 1680 zł brutto, zwróć się do Państwowej Inspekcji Pracy. Tam możesz uzyskać bezpłatną poradę prawną oraz złożyć skargę na pracodawcę oszusta!

Adresy inspekcji znajdziesz na stronie: www.pip.gov.pl

Konsultacja: Agnieszka Jaroszek, ekspert prawa pracy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama