Reklama

Reklama

Nowe urlopy już od sierpnia! Kto skorzysta?

Na początku czerwca do Sejmu trafił projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, zgodnie z którym pracownikom przysługiwać będą dodatkowe dni urlopu. W efekcie 2 sierpnia wdrożone zostaną dwie nowe, unijne dyrektywy - dyrektywa w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz dyrektywa rodzicielska. Co to oznacza dla pracowników?

Zmiany, które zapowiedział rząd ucieszą głównie pracowników, choć trzeba dodać, że nowe urlopy będą bezpłatne lub płatne tylko w 50 procentach. 

Pierwszy z nich to tzw. urlop opiekuńczy - pięć dni w roku kalendarzowym, o które może wnioskować pracownik zmuszony do zapewnienia opieki dziecku lub innemu członkowi rodziny z ważnych powodów medycznych. Jest tu urlop bezpłatny. 

Pracownik może wziąć także wolne z powodu "działania siły wyższej", czyli w pilnych sprawach rodzinnych. Chodzi o sytuacje, w których obecność pracownika w domu jest niezbędna np. z powodu choroby lub nagłego wypadku członka rodziny. W tej sytuacji pracownik może skorzystać z dwóch wolnych dni (lub 16 godzin w roku kalendarzowym), a za każdy dzień przysługiwać mu będzie połowa stawki wynagrodzenia. 

Reklama

Rząd wprowadza dodatkowe urlopy! Kto skorzysta na zmianach?

Dodatkowe dni urlopu będą mieć oczywiście wpływ na zwiększenie się puli urlopowej każdego pracownika. I tak, pracownicy, którzy mają za sobą co najmniej 10 lat pracy będą mogli liczyć na 33 dni urlopu, a ci młodsi stażem na 27 dni.

Wydłużone zostaną także urlopy rodzicielskie. W przypadku urodzenia jednego dziecka będą wynosić 41 tygodni, a w przypadku ciąży mnogiej - 43 tygodnie.

Zobacz również:

Program Małżeństwo Plus: Czy seniorzy dostaną nowy zasiłek?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: urlop | urlop opiekuńczy | urlop rodzicielski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy