Nowy hit na polskich działkach. Bije borówkę na głowę i dobrze znosi mrozy

Swoim wyglądem przypomina borówkę amerykańską, jednak jagoda kamczacka jest stosunkowo nieznanym owocem na naszych działkach. A szkoda, bo zaliczana jest do tak zwanych superfoods. Kiedy sadzić jagodę kamczacką i jak ją pielęgnować?

Jagoda kamczacka owocuje od połowy maja
Jagoda kamczacka owocuje od połowy majaStanislaw Bielski/REPORTEREast News

Jagoda kamczacka (znana także jako wiciokrzew kamczacki) pochodzi z Azji północno-wschodniej, ale jest również uprawiana w chłodniejszych krajach Europy. Jest przyzwyczajona do mrozów i przyjmie się praktycznie w każdej glebie, a jej uprawa nie należy do szczególnie wymagających. Jagoda kamczacka jest krzewem długowiecznym, może owocować nawet przez trzydzieści lat.

Kiedy sadzić jagodę kamczacką?

Jagodę kamczacką możemy posadzić w dwóch terminach: wiosną lub jesienią. Zanim przystąpimy do sadzenia krzewów, warto wykonać kilka zabiegów w ogrodzie. Dodatkowo użyźnić glebę nawozem naturalnym, kompostem lub obornikiem. Roślina nie lubi towarzystwa chwastów, zadbajmy zatem, aby miejsce przygotowane do nasadzenia było dobrze odchwaszczone. Pamiętajmy też, że preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione.

Jagoda kamczacka owocuje dość wcześnie, jej owoce dojrzewają od połowy maja i możemy je zbierać do połowy czerwca. Kształtem przypominają spłaszczony walec, natomiast kolorem dobrze znaną borówkę amerykańską. Krzew może dorastać nawet do 2,5 metra wysokości i warto o tym pamiętać, wybierając dla niego miejsce w ogrodzie. Roślina nie należy do tych dekoracyjnych, ale wygląd rekompensują jej prozdrowotne właściwości.

Pierwszych zbiorów możemy się spodziewać już w drugim roku od posadzenia, a z każdym kolejnym krzew będzie owocował obficiej. Jagoda kamczacka jest smaczna i soczysta, ale owoce w smaku są raczej kwaśne, wyczujemy też nutę goryczy.

Jagoda kamczacka kształtem przypominają spłaszczony walec, natomiast kolorem dobrze znaną borówkę amerykańską
Jagoda kamczacka kształtem przypominają spłaszczony walec, natomiast kolorem dobrze znaną borówkę amerykańską123RF/PICSEL

Jak dbać o jagodę kamczacką?

Pielęgnacja krzewów nie należy do kłopotliwych. Rośliny nawozimy co 2-3 lata naturalnym nawozem, latem możemy je lekko podlewać. Co ważne, jagodę kamczacką omijają szkodniki, zatem nie musi martwić się, że naszą uprawę zjedzą nieproszeni goście.

Krzewy przycinamy tylko co kilka lat, ucinamy wtedy tylko te najstarsze pędy, nisko rosnące.

Jagoda kamczacka jest smaczna i soczysta, ale owoce w smaku są raczej kwaśne, wyczujemy też nutę goryczy
Jagoda kamczacka jest smaczna i soczysta, ale owoce w smaku są raczej kwaśne, wyczujemy też nutę goryczy123RF/PICSEL

Co posadzić obok jagody kamczackiej?

Jako, że do zapylenia i obitego owocowania jagoda kamczacka potrzebuje towarzystwa (ze względu na zapylenie krzyżowe), najlepiej jest  sadzić blisko siebie dwa krzaki jagody kamczackiej (ale różnej odmiany) w odległości 1 metra. Jeden krzak również zaowocuje, ale zbiory nie będą obfite.

Dobrą sąsiadką będzie też czarna porzeczka.

Właściwości jagody kamczackiej

Owoc jagody kamczackiej to prawdziwa witaminowa i odżywcza bomba, który zawiera m.in.

  • flawonoidy i kwasy fenolowe, 
  • witaminę A, 
  • witaminy z grupy B,
  • żelazo oraz wiele innych cennych składników odżywczych. 

Dzięki tym składnikom owoce jagody kamczackiej mają właściwości wzmacniające, pomagają walczyć ze złym cholesterolem, a ich włączenie do diety może uchronić nas przed cukrzycą.

Związki fenolowe pomagają zapobiec pojawieniu się chorób przewlekłych, witamina C wzmacnia układ odpornościowy, zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych oraz wirusowych, witamina A wspiera dobrą kondycję skóry i paznokci oraz wzrok. Natomiast witaminy z grupy B wspierają układ nerwowy.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas