Idealna maść ogrodnicza na przycinanie drzew. Zastąpisz ją jednym produktem
Wczesna wiosna to okres intensywnych porządków w ogrodzie. To dobry czas na przycinanie drzew i krzewów po zimie, a także szczepienie drzew owocowych. Jednakże do bezpiecznego wykonania tych zabiegów potrzebujemy maści ogrodniczej, którą zabezpieczymy rany powstałe na roślinach. Nie każdy jednak ma tę miksturę w domu. Podpowiadamy, jak zrobić maść ogrodniczą i co możemy wykorzystać jako jej zamiennik.
Spis treści:
Maść ogrodnicza jest niezbędna, jeśli w naszym ogrodzie wykonujemy zabieg cięcia lub szczepienia drzew oraz krzewów. Jednakże jej zastosowanie jest znacznie szersze. Sprawdza się, w każdej sytuacji, gdy stan rośliny zostaje zaburzony.
Czym jest maść ogrodnicza?
Maść ogrodnicza - jak ją stosować?
Maść ogrodniczą należy nakładać od razu po cięciu lub gdy zauważymy, że roślina jest uszkodzona. Przed użyciem gotowej maści, należy ją dokładnie wymieszać, a następnie nakładać pędzelkiem na oczyszczoną ranę. Maść powinna pokryć cały obszar urazu, a także powierzchnię około 2 centymetrów wokół brzegów rany. Większość preparatów zasycha w ciągu godziny. Taki zabieg najlepiej przeprowadzać w suchy i słoneczny dzień, ponieważ wysoka wilgoć powietrza, mrozy, a także opady deszczu sprawią, że środek nie zaschnie prawidłowo i nie spełni swojego zadania. Maść można stosować niezależnie od pory roku.
Jeśli szczepimy rośliny, maść ogrodniczą wykorzystujemy w nieco inny sposób. W takiej sytuacji przygotowane miejsce owijamy folią lub opaskami do szczepienia, a następnie precyzyjnie smarujemy maścią. Dzięki temu, w miejscu szczepienia stworzymy elastyczną barierę ochronną, która zabezpieczy roślinę przed czynnikami zewnętrznymi.
Zobacz również: Koniecznie posadź pod tujami. Ożywisz ogród
Jak stworzyć maść ogrodniczą w domu?
Na rynku jest dostępnych wiele maści ochronnych. Niektóre z nich to środki zawierające bioaktywne związki bakteriobójcze, inne natomiast bazują na substancjach naturalnych. Te specyfiki mają wysoką skuteczność, jednak niektóre z nich kosztują niemało. To jednak nie problem, ponieważ maść ogrodniczą możemy łatwo zastąpić pewnym składnikiem, który zapewne każdy z nas ma w swoim domu.
Mowa o wosku ze świecy. Jest on częstym składnikiem gotowych maści ogrodniczych, jednak sam w sobie również wykazuje doskonałe działanie ochronne. Przed zastosowaniem wosku na ranę musimy najpierw go roztopić. Płynną substancję zalewamy rany lub delikatnie pokrywamy je pędzelkiem.
Jeśli jednak zależy nam na silniejszym specyfiku, który będzie miał właściwości grzybobójcze, maść ogrodniczą możemy przygotować we własnym domu za pomocą farby emulsyjnej oraz zakupionego środka grzybobójczego. W takiej sytuacji ważne są proporcje, roztwór powinien być dwuprocentowy. Aby go otrzymać, do 1 litra farby emulsyjnej dodajemy 20 ml wybranego środka grzybobójczego. Takie rozwiązanie, mimo że wymaga zakupu specjalistycznych składników, może okazać się nieco tańsze niż zakup gotowej maści, zwłaszcza gdy mamy do przycięcia wiele drzew lub krzewów.
Zobacz również: Przycinanie porzeczki czarnej, czerwonej oraz białej. Sprawdź, jak wykonać je na przedwiośniu