Objawy, które często ignorujemy. Mogą oznaczać nadmiar wody w organizmie

Opuchlizna wokół oczu i twarzy, uczucie ciężkich nóg, problemy z koncentracją i notoryczne zmęczenie. To tylko część objawów, które mogą sygnalizować zatrzymywanie wody w organizmie. Zjawisko stanowi częsty problem, który może wynikać zarówno z codziennych nawyków, jak i problemów zdrowotnych. Nigdy nie należy bagatelizować sygnałów, jakie wysyła nam ciało. Tym bardziej że istnieją sprawdzone sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.

Jednym z objawów zatrzymywania się wody w organizmie jest uczucie ciężkości i obrzmienia.
Jednym z objawów zatrzymywania się wody w organizmie jest uczucie ciężkości i obrzmienia.123RF/PICSEL

Często ignorowany problem

Nadmiar wody w organizmie objawia się na wiele różnych sposobów. Przez to jest nie tyle niezauważalny, ile ignorowany lub wiązany z innymi przypadłościami. W dłuższej perspektywie dokuczliwe objawy będą się nasilać, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Warto uważnie przyglądać się reakcjom swojego ciała, aby móc przeciwdziałać zaburzeniom w równowadze elektrolitowej.

Skąd bierze się nadmiar wody w organizmie? Przyczyny

Retencja wody w organizmie może mieć różne źródła. Najczęściej winne bywają codzienne nawyki. Zdarza się jednak, że gromadzenie wody w organizmie jest oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem, który wyda właściwą diagnozę i w razie konieczności wprowadzi odpowiednie leczenie. W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się jednak swojej codziennej rutynie.

Częstym powodem zatrzymywania wody w organizmie jest dieta bogata w sól. Nadmierne dosalanie potraw, spożywanie wędzonych produktów, wędlin, gotowców i słonych przekąsek powoduje, że organizm zatrzymuje wodę w celu utrzymania równowagi elektrolitowej.

Produkty bogate w sól mogą być źródłem problemów z retencją wody
Produkty bogate w sól mogą być źródłem problemów z retencją wody123RF/PICSEL

Paradoksalnie, niewystarczające nawodnienie również może doprowadzić do magazynowania wody jako mechanizm obronny ciała. Wahania hormonów, zwłaszcza podczas cyklu menstruacyjnego, ciąży czy menopauzy, także zaliczają się do czynników, przez które pojawia się uczucie ciężkości i opuchlizny. W kontekście zatrzymywania wody należy podkreślić negatywny wpływ braku aktywności fizycznej. Długotrwałe siedzenie lub stanie utrudnia prawidłowy przepływ limfy i krwi, co prowadzi do gromadzenia się płynów, zwłaszcza w dolnych partiach ciała. Retencja wody bywa także efektem ubocznym niektórych leków lub symptomem chorób, takich jak niewydolność nerek, serca czy wątroby.

Objawy nadmiaru wody w organizmie. Nigdy ich nie ignoruj

Sami nie od razu jesteśmy w stanie dojść do wniosków, że nasze ciało nadmiernie gromadzi wodę. Wszystko przez szerokie spektrum objawów, które bywają łączone z innymi czynnikami, np. niewyspaniem czy intensywnym dniem. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę.

  • Opuchlizna — szczególnie widoczna wokół oczu, na twarzy, dłoniach, kostkach i stopach. Niektóre osoby mogą mieć problem nawet ze swobodnym założeniem pierścionków oraz butów.
  • Uczucie ciężkości i obrzmienia — dotyczy to głównie nóg i brzucha, który wydaje się być niczym balon.
  • Szybki przyrost masy ciała — pojawiający się mimo braku radykalnych zmian w diecie czy trybie życia.
  • Uczucie napięcia skóry — zwłaszcza w miejscach obrzęków. Skóra może stać się także sucha i podrażniona.
  • Osłabienie i zmęczenie — mogą towarzyszyć im problemy z koncentracją oraz bóle głowy.

Kto jest najbardziej narażony na magazynowanie wody w organizmie?

Chociaż retencja wody może dotyczyć każdego, niektóre osoby są bardziej narażone. Prowadzisz siedzący tryb życia? Jak zostało już wspomniane, brak ruchu sprzyja zastojowi płynów. Z powodu naturalnych zmian w pracy układu krążenia i limfatycznego, dokuczliwe objawy mogą dotyczyć seniorów. Na baczności muszą mieć się też osoby z nadwagą. Nadmiar tkanki tłuszczowej utrudnia prawidłowe krążenie płynów.

Często dopada cię uczucie ciężkości nóg? Oto jedna z możliwych przyczyn
Często dopada cię uczucie ciężkości nóg? Oto jedna z możliwych przyczyn123RF/PICSEL

Jak skutecznie pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Kilka sprawdzonych metod, które warto zamienić w codzienne nawyki, pomogą zredukować gromadzenie wody. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Regularne picie wody (około dwóch litrów dziennie) pomaga organizmowi eliminować nie tylko nadmiar płynów, ale też toksyn.

Ogranicz sól w diecie. Zrezygnuj z produktów o wysokim stopniu przetworzenia i zastąp sól naturalnymi przyprawami, jak zioła czy sok z cytryny albo limonki. Zwiększ spożycie artykułów bogatych w potas. Banany, awokado, pomidory i szpinak pomagają utrzymać równowagę wodno-elektrolitową.  Włączaj do diety jak najwięcej błonnika, świeżych warzyw i produktów pełnoziarnistych.

Sięgnij też po naturalne diuretyki. Zielona herbata, pokrzywa, mniszek lekarski czy żurawina mogą pomóc w usuwaniu nadmiary płynów z organizmu przez łagodne działanie moczopędne. Do planu dnia wprowadź aktywność fizyczną. Regularny ruch, nawet w formie spacerów, wspiera krążenie krwi i limfy, zapobiegając zastojom.

"Ewa gotuje": Wege kapuśniakPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas