Reklama

Reklama

Obowiązkowe zdjęcie auta na przeglądzie technicznym. Kiedy zmiana przepisów?

Ważny przegląd techniczny auta to jedna z podstaw legalnej i bezpiecznej jazdy samochodem. Dotychczas za tę formalność niezmiennie od kilku lat płaciliśmy 99 zł. W nowym roku czeka nas zamiana nie tylko ceny, ale także zasad kontroli technicznej pojazdu.

Zapowiadane od miesięcy zmiany w ustawie o diagnostach samochodowych mają na celu ograniczyć nadużycia i wykluczyć z ruchu samochodów z widocznymi usterkami. Czekają nas zmiany nie tylko w cenie przeglądu, ale również w zasadach kontroli technicznej samochodu. Kiedy wejdą w życie i co dokładnie ulegnie reformie?

Ważne zmiany w zasadach kontroli technicznej pojazdu

Najważniejszą zmianą będzie obowiązek posiadania dowodu potwierdzającego obecność pojazdu w stacji kontroli pojazdów na stanowisku diagnostycznym w formie fotografii. Kondycja auta zostanie dokładnie udokumentowana na pięciu fotografiach w ujęciach z przodu i z tyłu (wraz z widocznymi tablicami rejestracyjnymi), z obu przekątnych, a także ze środka pojazdu z uwzględnieniem stanu licznika. Takie fotografie diagności wykonujący przegląd będą musieli archiwizować przez pięć lat i dysponować nimi w przypadku kontroli. Przy tak szczegółowej dokumentacji żadna usterka nie ma prawa przejść płazem, co ma przede wszystkim wykluczyć z ruchu drogowego samochodów z widocznymi usterkami.

Reklama

Nowe zasady mają również przeciwdziałać sytuacjom, w których przegląd techniczny podbijany jest bez wizyty w stacji lub gdy protokół kontroli jest niezgodny ze stanem faktycznym pojazdu. Ma to też ukrócić proceder tzw. cofania liczników.

Cena? W terminie ta sama, ale spóźnialscy będą musieli zapłacić więcej

Koszt, który ponosimy za coroczny przegląd pojazdu od blisko 20 lat wynosi 99 zł dla samochodu osobowego o masie całkowitej do 3,5T, 162 zł dla samochodu z instalacją gazową oraz 153 zł dla samochodu ciężarowego. Kwota ta jest regulowana przez Ministerstwo Infrastruktury i jest pobierana w takiej samej kwocie we wszystkich stacjach kontroli pojazdów. Podczas zmiany przepisów cena za przegląd ma pozostać ta sama.

Zmieni się jednak koszt przeglądu dla "spóźnialskich". Kierowcy, którzy stawią się na przegląd po terminie, przekraczając 30 dni od obowiązującej daty, będą się musieli liczyć z większymi kosztami. Zapłacą dwukrotność sumy przewidzianej w podstawowym cenniku, a zatem zapłacą: dla samochodu osobowego o masie całkowitej do 3,5T - 198 zł, dla samochodu z instalacją gazową - 324 zł. I dla samochodu ciężarowego - 306 zł. 

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Wspomniane zmiany w zasadach przeprowadzania kontroli technicznej pojazdów teoretycznie miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Tak się jednak nie stało. Dokładne przyczyny nie są znane, ale projekt ustawy nadal znajduje się na początku procesu legislacyjnego, choć do niższej izby parlamentu wpłynął już w sierpniu 2022 r.. Jeszcze przed przekazaniem go do senatu najpierw muszą się odbyć dwa kolejne czytania oraz głosowanie w sejmie. Ustawa ta nie znalazła się w harmonogramie kolejnych posiedzeń, które zostały zaplanowane na 26 i 27 stycznia oraz 1 lutego, zatem prawdopodobnie przynahmniej przez najbliższy miesiąć obowiązywać nas będą dotychczasowe zasady.

***

Sprawdź: 

Kontroler abonamentu RTV zapukał do twoich drzwi? Sprawdź, co możesz zrobić

Podwyżka abonamentu za radio w aucie. Kar dla niepłacących też!

Domowy odmrażacz do szyb za grosze. Zrobisz go z dwóch składników!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrola pojazdów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy