Reklama

Reklama

Podwyżka abonamentu za radio w aucie. Kar dla niepłacących też!

Obecnie trwają w Polsce kontrole abonamentu RTV, również wśród kierowców, którzy nie zawsze wiedzą, że są zobowiązani do regularnego uiszczania opłat za radio w samochodzie. Ile wynosi opłata abonamentowa w tym roku i o ile wzrośnie w 2023 roku?

Abonament RTV to abonament radiowo-telewizyjny, czyli opłata, która ma na celu realizację misji publicznej telewizji i radia. Abonament nałożony jest ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i jest w Polsce obowiązkowy. 

Abonament RTV to jednak nie tylko opłata za odbiorniki, które posiadamy w domu, ale także za radio w samochodzie. Kto musi płacić abonament, a kto jest z tego zwolniony?

Czy trzeba płacić abonament za radio w samochodzie? Kto musi płacić abonament?

Abonament RTV za radio w samochodzie jest w Polsce obowiązkowy - powinni go opłacać wszyscy kierowcy, posiadający odbiorniki. Co więcej, mają oni obowiązek uiszczać opłatę już za sam fakt ich posiadania. Dotyczy to również przedsiębiorców, bo wystarczy, że pojazd zostanie uwzględniony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a opłata staje się automatycznie obowiązkowa, także w przypadku samochodów wynajmowanych i leasingowanych.

Reklama

Zobacz również: Kto jest zwolniony z opłat abonamentu RTV w 2023 roku?

Kto nie musi płacić abonamentu za radio w samochodzie?

Choć abonament RTV za radio w samochodzie jest obowiązkowy, to istnieją grupy, które są zwolnione z opłaty. Są to:

 • osoby, które opłaciły już abonament za radioodbiorniki i telewizory, które mają w domu
 • osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia
 • osoby niezdolne do pracy oraz posiadające pierwszą grupą inwalidzką
 • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu oraz osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
 • bezrobotni
 • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny
 • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego
 • osoby, które solidnie udowodnią, że, choć posiadają radioodbiornik, z różnych względów nie korzystają ze sprzętu.

Jak zarejestrować radio w samochodzie?

Każda osoba, posiadająca odbiornik radiofoniczny i telewizyjny jest zobowiązana do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie oraz do regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. 

Aby zarejestrować odbiornik radiofoniczny w aucie, należy: 

 • udać się do dowolnej placówki pocztowej
 • zgłosić pracownikowi placówki pocztowej dyspozycję rejestracji odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych oraz okazać dokument potwierdzający tożsamość użytkownika. W przypadku rejestracji firmy/instytucji należy okazać wszelkie wymagane upoważnienia i pełnomocnictwa
 • podpisać wypełniony i wydrukowany przez pracownika placówki pocztowej formularz "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych".

Dowodem potwierdzającym zarejestrowanie odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego jest "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika", które wydaje pracownik placówki pocztowej. Należy je zachować i okazywać zawsze w trakcie przeprowadzanych kontroli. 

Odbiornik radiofoniczny można zarejestrować także przez internet - w tym celu wystarczy wypełnić umieszczony na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. elektroniczny formularz i poczekać na otrzymanie na podany adres korespondencyjny "Zgłoszenia rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych albo zmiany danych". Po otrzymaniu korespondencji należy podpisać nadesłane zgłoszenie, umieścić je w otrzymanej kopercie zwrotnej i wysłać do nadawcy. Po jakimś czasie właściciel radioodbiornika otrzyma "Zawiadomienie o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego użytkownika". 

Opłatę za abonament za radio w aucie można uiszczać drogą tradycyjną lub elektroniczną. 

Podwyżka abonamentu za radio w samochodzie w 2023 roku! Ile wyniesie?

W 2022 r. opłata abonamentowa za radio w samochodzie wynosi 7,50 zł miesięcznie, ale może być niższa przy zapłacie z góry przynajmniej za dwa miesiące. W 2023 roku czeka nas jednak podwyżka - opłata abonamentowa za radio w samochodzie wyniesie 8,70 miesięcznie. 

W związku z podwyżką abonamentu wyższe będą także kary dla osób, które go nie płacą i wyniosą od stycznia 2023 roku: 261 zł w przypadku radioodbiornika i 819 zł w przypadku telewizora lub telewizora i radioodbiornika. 

Zobacz również: Ważne zmiany dla emerytów od grudnia. Ta grupa musi mieć się na baczności

Martwisz się kryzysem? Wygadaj się anonimowo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy