Obowiązkowy zabieg jesienią. Bez niego na wiosnę nie poznasz swojego ogrodu

Jesień w ogrodzie upływa pod znakiem zbiorów sezonowych warzyw i owoców, a także zabezpieczania roślin przed zbliżającymi się nieubłaganie mrozami. Wykonujemy ostatnie koszenie trawnika i zbieramy opadające na podłoże liście. Podczas plenerowych porządków nie można zapomnieć o nieproszonych gościach. Prezentujemy domowe sposoby na chwasty, które przydadzą się jeszcze przed zapadnięciem ogrodu w sen zimowy.

Odchwaszczenie ogrodu to zabieg, którego nie można pominąć przed zimą
Odchwaszczenie ogrodu to zabieg, którego nie można pominąć przed zimą123RF/PICSEL

  • Jesienią w ogrodach mamy pełne ręce roboty. Jednym z zabiegów, które koniecznie należy uwzględnić w swoim terminarzu, jest usuwanie chwastów
  • Przed zimą czynność ta jest tak samo ważna, jak w trakcie sezonu wiosenno-letniego. Właściwie przeprowadzone odchwaszczanie ułatwi nam utrzymanie porządku w ogrodzie i uporządkowanie go po zimie
  • Domowe sposoby na usunięcie chwastów są skuteczne, bezpieczne dla środowiska, a do tego wyjątkowo ekonomiczne

Porządek musi być!

Jesienią w ogrodzie gołym okiem da się zauważyć oznaki zbliżającej się zimy. Choć coraz częściej mamy ochotę zakopać się pod ciepłym kocykiem z filiżanką rozgrzewającej herbaty w dłoni, nadal musimy znaleźć w sobie siły na uporządkowanie ogrodu. Bez tego na wiosnę czeka nas znacznie więcej pracy. Uzyskanie przestrzeni odpowiedniej do rozwoju roślin uprawnych i ozdobnych będzie stanowiło prawdziwą udrękę, a efekty naszej ciężkiej pracy mogą okazać się mniej zadowalające.

Chwasty w ogrodzie

Usuwanie chwastów to zadanie, które należy wykonywać nawet do późnej jesieni. To jedna z podstaw sprzątania gleby w ogrodzie. Jest istotna tak samo jak usuwanie odpadów organicznych, w tym opadłych liści czy resztek skoszonej trawy. Nie tylko zadbamy w ten sposób o estetyczny wygląd naszej przestrzeni, ale też ułatwimy sobie wiosenne porządki w ogrodzie, a przede wszystkim ograniczymy rozsiewanie nasion chwastów.

Trzeba mieć na uwadze, że w większości przypadków są to rośliny wyjątkowo inwazyjne. Wiele gatunków tworzy rozbudowane systemy korzeniowe, przez co ich usunięcie staje się jeszcze bardziej problematyczne i czasochłonne. Na grządkach i rabatach opanowanych przez chwasty nie można spodziewać się obfitych plonów. Intruzi stanowią bowiem dużą konkurencję dla roślin uprawnych, zachłannie przejmując składniki odżywcze, wodę i światło słoneczne. Nasze upragnione okazy w takiej sytuacji szybko marnieją i stają się bardziej podatne na ataki chorób oraz szkodników.

O usuwaniu chwastów musisz pamiętać od wiosny do jesieni
O usuwaniu chwastów musisz pamiętać od wiosny do jesieni123RF/PICSEL

Jak usunąć chwasty? Zaprzyjaźnij się z domowymi metodami

Czasem wydaje się, że użycie herbicydów wydaje się być najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na chwasty w ogrodzie. Coraz więcej ogrodników zdaje sobie jednak sprawę, że mogą one wpływać negatywnie na inne rośliny, podłoże, a także bioróżnorodność środowiska. Z tych powodów walkę ze szkodliwymi i niepożądanymi okazami lepiej jest zacząć naturalnymi sposobami, które okazują się też bardziej dostępne i zdecydowanie tańsze.

Naturalny oprysk na chwasty na bazie octu

Ten produkt i jego wszechstronność wielu z nas zna doskonale. Przydatny jest zarówno w gotowaniu, jak i porządkach. Poznajmy więc zastosowanie octu w ogrodzie.

Wystarczy, że przygotujesz roztwór wody i octu w proporcji 1:2. Dodatkowo możesz dołączyć do receptury kilka kropel płynu do naczyń. Wymieszaj i przelej do spryskiwacza. Oto twój oręż w walce z chwastami. Podczas wykonywania oprysku musisz działać precyzyjnie, by domowy preparat nie dostał się na inne okazy ogrodowe i trawnik.

Sposób na chwasty, który procentuje

Wśród domowych metod walki z chwastami na uwagę zasługuje wykorzystanie wysokoprocentowego alkoholu - najlepiej wódki lub spirytusu. Jak zrobić domowy środek na chwasty?

  • Przygotuj pół litra chłodnej wody.
  • Wlej do niej 30 mililitrów wybranego alkoholu.
  • Dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń.
  • Wszystko wymieszaj i spryskaj chwasty.

Warto wiedzieć: Skuteczność tego oprysku zwiększysz, aplikując go na chwasty w słoneczne dni. Dzięki temu będą jeszcze bardziej narażone na poparzenie promieniami słonecznymi, które są w tym przypadku twoim sprzymierzeńcem.

Z kuchni do ogrodu, czyli zwalczanie chwastów sodą oczyszczoną

W przypadku sody oczyszczonej lista jej zastosowań również jest długa. Jeśli zaopatrujesz się w nią w celu spulchnienia wypieków, część zapasów przeznacz na walkę z chwastami w ogrodzie, przy ścieżkach czy płytach chodnikowych i kostce brukowej. Jak to działa?

Soda najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy zauważymy, że chwasty dopiero zaczynają wyrastać. Dobrym pomysłem jest również posypanie nią miejsc, z których większe rośliny usunęliśmy ręcznie lub przy użyciu narzędzi ogrodowych. Ten prosty zabieg zmniejsza prawdopodobieństwo ponownego bujnego rozrostu chwastów.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas