Odetnij kawałek, włóż do buzi i żuj. Jelita będą pracować na medal
Imbir, a właściwie jego kłącze, na nikim już wrażenia nie robi, bo można spotkać go w większości sklepów. Świętnie wpasował się w nawyk picia herbaty, ale idealnie nadaje się do przygotowywania łakoci, podkręca smak wytrawnych potraw, ale ma swoją zaszczytną rolę w przetworach. Jednym słowem: imbiru warto w domu mieć. Czasami nawet polecane jest żucie imbiru. W jakich przypadkach może nam pomóc? Przekonajmy się.
Żucie imbiru: co nam daje?
Żucie imbiru polecane jest w przypadku infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych. Wszystko za sprawą zawartego w kłączu gingerolu - substancji czynnej, które ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Kawałek imbiru można żuć, kiedy dokucza nam ból gardła, chrypka, kaszel oraz kiedy mamy katar.
Żucie imbiru w trakcie przeziębienia szybko łagodzi dokuczliwe objawy, wspiera odporność i może przynosić ulgę. Imbir może być również pomocny wtedy, kiedy mamy stany zapalne w jamie ustnej. Złagodzi ból oraz przyspieszy gojenie, w przypadku aft oraz pleśniawek. Imbir to także jeden z naturalnych sposobów w przypadku bólu zęba.
Żucie imbiru: ulga dla przeciążonego żołądka
Imbir jest również doskonałym środkiem, który może pobudzić układ trawienia do lepszego działania. Najlepiej działa na żołądek, ponieważ wspiera produkcję przez niego soków i kwasów, a to właśnie one są niezbędne w przypadku prawidłowych procesów trawienia. Wiele osób poleca żucie imbiru także wtedy, kiedy spożyliśmy bardzo tłuste posiłki albo czujemy się przejedzeni. Dlatego kawałek tego kłącza może przynieść ulgę po obfitej wieczerzy świątecznej albo po obiedzie w gronie bliskich.
Męczą nas mdłości, niestrawność bóle brzucha? Czujemy się osłabieni w trakcie zatrucia pokarmowego? Kawałek imbiru może nam przynieść ulgę.
Jak żuć imbir?
Żeby imbir faktycznie zaczął działać, trzeba wybrać doskonały kawałek kłącza. Skóra powinna być jędrna i pozbawiona pomarszczeń. Po przekrojeniu, wnętrze zaś powinno być mięsiste oraz kolorystyczne jednolite. Zanim zaczniemy żuć imbir, warto kawałek obrać ze skórki, odkroić kilkumilimetrowy pasek i włożyć do ust. Po ok. pięciu minutach żucia, kiedy wszystkie soki zaczną działać, możemy go wypluć.
Jeśli zaś surowy imbir wydaje nam się za ostry, z kłącza można przygotować napar. Wystarczy pokroić imbir na mniejsze kawałki, zalać wrzącą wodą i parzyć kwadrans pod przykryciem.