Te ćwiczenia obniżają wiek biologiczny o 9 lat. Naukowcy potwierdzają
Aktywność fizyczna wydłuża nasze życie - to już nie jest żadną tajemnicą i niczym odkrywczym. Ale jakie ćwiczenia wykonywać, by wpływać na jakość i długość naszego życia w bardziej efektywny sposób? Przekonali się o tym naukowcy, sprawdzając wiek biologiczny uczestników badania i analizując długość ich telomerów.

Chcesz starzeć się wolniej? Musisz się spocić
Starzenie biologiczne, czyli proces starzenia zachodzący wewnątrz komórek od dawna fascynuje naukowców. To tam upatruje się znalezienia remedium na starzenie się.
Czy jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na opóźnienie tego procesu? Czy możemy spowolnić upływający czas w naszym organizmie?
Wygląda na to, że tak, a chodzi tu o aktywność fizyczną. To, że ruch, ćwiczenia, zdrowy tryb życia, realnie wydłużają nam lata, jakie spędzimy w zdrowiu i dożyjemy późnej starości, wiadomo nie od dziś.
Jednak badacze z Uniwersytetu Brighama Younga przeprowadzili badanie, w którym analizowano wiek biologiczny uczestników, poprzez analizę długości ich telomerów - ochronnych nakładek DNA na końcach chromosomów.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "Preventive Medicine" i objęło dane ponad 5800 dorosłych w wieku 20-84 lat.
Należy zacząć od tego, że telomery to struktury znajdujące się na końcach chromosomów eukariotycznych, czyli w komórkach organizmów z jądrem komórkowym, w tym ludzi. Ich główną funkcją jest ochrona materiału genetycznego przed uszkodzeniem podczas podziałów komórkowych, czyli chronią geny przed "ścieraniem się" podczas kopiowania DNA.
Jednak telomery skracają się wraz z upływem lat, a to często wiąże się z chorobami związanymi z wiekiem.
Naukowcy odkryli, że osoby, które regularnie podejmują się dużej aktywności fizycznej, mają dłuższe telomery niż osoby prowadzące siedzący tryb życia.
Aby osiągnąć wysoką aktywność, kobiety musiały uprawiać jogging przez 30 minut dziennie, a mężczyźni przez 40 minut, pięć dni w tygodniu. Stwierdzono, że regularne ćwiczenia o dużej intensywności opóźniają starzenie się komórek aż o dziewięć lat.
"Wiemy, że regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć śmiertelność i wydłużyć życie, a teraz wiemy, że część tej korzyści może wynikać z zachowania telomerów" - mówi dr Larry Tucker, autor badania w komunikacie prasowym.
Długość życia a stres. Zawsze jest źródłem problemów
Chociaż dokładny mechanizm, dzięki któremu ćwiczenia fizyczne chronią telomery, jest nieznany, dr Tucker twierdzi, że może on być związany ze stanem zapalnym i stresem oksydacyjnym.
Wcześniejsze badania wykazały, że długość telomerów jest ściśle związana z tymi dwoma czynnikami, a wiadomo, że ćwiczenia fizyczne mogą z czasem hamować stan zapalny i stres oksydacyjny.
Nie tylko ciało, ale i mózg. Aktywność fizyczna wpływa także na niego

Czy ćwiczenia fizyczne mogą opóźnić starzenie się mózgu? Badania sugerują, że nie tylko tak, ale że umiarkowany lub intensywny wysiłek fizyczny może spowolnić proces starzenia o 10 lat.
Inne badanie przeprowadzone na 876 osobach ze średnią wieku 71 lat wykazało, że z czasem uczestnicy, którzy ćwiczyli minimalnie lub wcale, doświadczyli większego pogorszenia funkcji poznawczych niż osoby, które wykonywały ćwiczenia o umiarkowanym lub intensywnym natężeniu.
Amerykańska Akademia Neurologii podaje:
"Badając osoby, które na początku badania nie wykazywały oznak problemów z pamięcią i myśleniem, naukowcy odkryli, że osoby zgłaszające niski poziom aktywności wykazywały większy spadek w ciągu pięciu lat w porównaniu z osobami o wysokim poziomie aktywności w testach sprawdzających szybkość wykonywania prostych zadań i liczbę słów zapamiętanych z listy. Różnica była równa 10 latom starzenia się".
Chociaż znaczna część badań nad starzeniem się i ćwiczeniami skupia się na osobach dorosłych, które od dawna dbają o kondycję fizyczną, eksperci twierdzą, że nigdy nie jest za późno, aby czerpać korzyści płynące ze sprawności fizycznej.