Odmładzająca herbatka z ogrodowych kwiatów. To ostatnia szansa, by ją zrobić
Oprac.: Katarzyna Adamczak
Zmniejsza stres oksydacyjny, utrzymuje skórę w doskonałej kondycji, uspokaja i reguluje pracę serca - napar z jaśminowca. Lipiec to ostatni czas na jej przygotowanie, bo już niedługo piękne, białe kwiaty znikną z naszych ogrodowych krzewów.
Napar z jaśminowca: Dlaczego to działa?
Choć jaśminowiec kojarzy się nam przede wszystkim z pięknymi kwiatami o wspaniałym zapachu, które od maja do lipca zdobią nasze ogrody, to okazuje się, że przygotowana na jego bazie herbatka ma pozytywny wpływ na nasz organizm.
Jak podkreśla specjalista od zielarstwa, doktor Henryk Różański, obecne w jaśminowcu flawonoidy przyczyniają się zmniejszania stresu oksydacyjnego, a co za tym idzie, napar z jaśminowca pomoże utrzymać nasz organizm w dobrej kondycji i sprawiają, że skóra będzie wyglądała młodziej i promienniej.
Jaśminowiec zawiera też skopoletynę, która wykorzystywana jest w farmakologii przy schorzeniach związanych z zakrzepicą czy migotaniem przedsionków serca. Roślina działa na mięśnie gładkie rozkurczowo, dzięki czemu herbatka z jaśminowca może pomóc w regulacji ciśnienia tętniczego krwi.
Po napar z jaśminu warto sięgać w sytuacjach stresowych i w momencie, gdy zależy nam na rozluźnieniu, działa kojąco na nerwy i uspokaja.
Zobacz również: Filiżanka przed snem ułatwi zasypianie. Wypity rano - pobudzi metabolizm i wesprze nerki
Herbatka z jaśminowca: Ostrożnie zbieraj kwiaty
Napar z jaśminowca przygotowywany jest z suszonych kwiatów rośliny. Ważnym elementem jest tutaj pyłek kwiatowy, toteż surowiec należy zbierać ostrożnie, by jak największa ilość pyłku pozostała wewnątrz. Kwiaty najlepiej zbierać rankiem w słoneczne, ciepłe dni. Następnie rozkładamy je na papierze śniadaniowym i suszymy w ciepłym, przewiewnym miejscu.
Zobacz również: Niebieska herbata: Dlaczego warto ją pić?
Napar z jaśminowca: Przepis
Herbatka z jaśminowca jest nie tylko pożyteczna dla zdrowia, ale także bardzo smaczna. Przygotujesz ją, zalewając 2 - 3 łyżeczki kwiatów szklanką wody. Następnie przykryj naczynie i odczekaj 15 minut. Po tym czasie napar z jaśminowca jest gotowy do wypicia. Możesz podnieść jego walory smakowe, dodając odrobinę miodu bądź syropu z agawy czy stewii.